Text je kritický vůči značnému ruskému financování politických stran a politiků i blízkých vztahů s nimi v řadě evropských zemích. „Jsem ráda, že nová rezoluce vůči Rusku explicitně zmiňuje jednu z klíčových hybridních strategií Putina vůči EU, kterou je financování evropských krajně pravicových stran, a to za účelem podkopání veřejné podpory Ukrajině, která je obětí ruské agrese. Lidé, kteří tyto strany a hnutí dál podporují a zhlédli se v osobě Vladimira Putina, by si měli uvědomit, že on je bere jen jako užitečné idioty ve svojí válce,” komentuje nově schválenou rezoluci Gregorová.

Rusko dlouhodobě používá řadu různých metod vměšování, které jsou součástí širší strategie s cílem poškodit, oslabit a rozdělit členské státy – jednou z nich je i financování či přímo uplácení různých jednotlivců a organizací působících v Evropě. Orgány i členské státy musí realizovat významné investice do posílení naší demokratické odolnosti a právního státu, aby ochránily legitimitu voleb.  

Vzhledem k tomu, že nás letos čeká několik důležitých voleb, včetně těch červnových do Evropského parlamentu, je nutné se proti ruskému narušování demokratických procesů obrnit. V minulosti se Rusko snažilo podkopávat integritu voleb či podpořit určité kandidáty v celé řadě zemí, a to skrze kybernetické útoky, boty na sociálních sítích i šíření dezinformací. Musíme na to být připravení a nastavit funkční mechanismy, které nás učiní odolnými,” uzavírá Gregorová.