„V Česku bohužel máme obrovský problém s exekucemi a s lobby velkých exekutorských úřadů, moc lidí do insolvencí nám naopak nechodí. My za Piráty věříme, že i vymáhání dluhů musí být spravedlivé. To znamená na jedné straně, aby byly dluhy fakt vymahatelné a aby se dlužníci placení různými fintami nevyhýbali,” sdělil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Zároveň ale potřebujeme vytvořit prostředí, ve kterém lidé v dluhových pastech nebudou motivovaní utéct do šedé ekonomiky. Oddlužení bude proto nově zkráceno z 5 na 3 roky, během kterých musí dlužník poctivě splácet. A nově každý dlužník dostane na začátku konkrétní výši měsíční splátky, kterou když splatí, tak bude osvobozen od dalších dluhů. Soud mu ji stanoví dle jeho individuální pracovní perspektivy na trhu práce. A možná v tom pomůže umělá inteligence, která pro soud nahodí základní kotvu, aby byly podmínky byly férové napříč republikou,” doplnil Michálek.

Dlouhodobou prioritou Pirátů je dostat lidi z dluhových pastí, proto v minulosti na základě návrhu předsedů koaličních poslaneckých klubů včetně Pirátů prosadili konec marných a bagatelních exekucí. Celkem i s výhledem na další roky půjde o zastavení až 2 milionů exekucí. Do novely zákona se předsedovi poslaneckého klubu Pirátů Jakubovi Michálkovi podařil prosadit také online dohled státu nad exekutorským systémem.