V některých členských státech se v uplynulých měsících nakumulovaly tranzitní zemědělské plodiny, a to především ukrajinské obilí. Evropská komise proto do nového návrhu zakomponovala tzv. ochranný mechanismus, který bude na obdobné problematické situace mnohem rychleji reagovat. Koncem minulého měsíce Rumunsko začalo hlásit negativní dopady ukrajinských produktů, které se skrze ně převážely především do zemí Blízkého východu a Afriky. Bulharsko tranzit ukrajinského obilí omezilo a Polsko, Maďarsko a Slovensko dokonce reagovaly úplným zákazem dovozu.

Zákaz dovozu ukrajinského obilí bude mít dle odhadů odborníků negativní dopady na ukrajinské zemědělce, kteří budou nuceni přebytečné obilniny z minulé sklizně prodat pod cenou,” popisuje pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. „Reakce Polska, Maďarska a Slovenska byla nejen nelegálním jednáním, jelikož obchodní politika je výlučnou pravomocí EU, ale také velmi nesolidární. Jejich chování výrazně podrývá pozici Evropské unie vůči Ukrajině, ale i samotnou pozici Ukrajiny u nás – jak jsme mohli pozorovat přímo v Česku, obyčejných obchodních opatření kvůli poklesu ceny se ihned chytli dezinformátoři a začali strašit toxickou ukrajinskou moukou,” komentuje dění Gregorová.

V současné době je pomoc Ukrajině přední prioritou Evropské unie. V této krizové situaci je důležité udržet jednotný a koordinovaný evropský postup. Současná liberalizace obchodu již měla na ukrajinskou ekonomiku prokazatelný pozitivní dopad a jsem plně přesvědčena, že její prodloužení je správným krokem vprěd. Symbolizuje totiž naší neustávající podporu,” doplňuje Gregorová.

Obchodní výhody pro Ukrajinu byly poprvé představeny 4. června 2022 s platností jednoho roku jako reakce na ruskou agresivní válku. Jejich cílem je především podpořit ukrajinskou ekonomiku trpící následky války. Současným cílem je také urgentní zajištění dovozu ukrajinských zemědělských produktů na světové trhy.