Mgr. et Mgr. Jakub Michálek, Ph.D.

Jakub Michálek (* 6. února 1989 Louny) je předsedou poslaneckého klubu Pirátů. Na Univerzitě Karlově vystudoval teoretickou fyziku a doktorské studium teorie práva se zaměřením na jeho počítačové modelování. Část střední školy studoval v zahraničí (UK, USA).

Jsem předsedou poslaneckého klubu Pirátu, předtím jsem vedl naše zastupitele na pražském magistrátu. Vždy jsem se zajímal o politiku a mrzelo mě, jak fungovaly konvenční politické strany. Protože jsem vystudoval Matfyz, kde jsme řešili třeba černé díry či srážky částic, vadila mi na naší politice absence odborného vhledu, bez kterého nelze řešit společenské problémy, na které nám prostá intuice nestačí. V Česku máme spoustu šikovných vědců a odborníků a mám radost, když se jejich dobré nápady podaří využít. To považuji za jednu z důležitých věcí, kterou jsme s Piráty přinesli do veřejného prostoru.

Za své největší úspěchy považuji přijetí několika protikorupčních norem, za což jsem dostal cenu za nejaktivnějšího poslance od Rekonstrukce státu. Je to právě korupce, která občanům nejvíce vadí. Prosadil jsem rozšíření působnosti zákona o registru smluv na polostátní ČEZ, pomohl jsem také prosadit zveřejňování koncových vlastníků u firem, které pobírají dotace či si půjčují od státu. Zlepšit přístup k informacím či zprůhlednit obsazování postů v dozorčích radách státních firem.

Zásadní období pro mě byla pandemická krize. V roce 2020 se našemu týmu ve sněmovně díky vhledu do problematiky pandemie podařilo správně předpovědět druhou vlnu covidu. Představili jsme plán Budoucnost řešíme teď, jak se na ni během letních měsíců připravit, což bohužel vláda zanedbala. Následně jsem spolu s Ministerstvem zdravotnictví připravil pandemický zákon, což byl zodpovědný krok, který ukončil zákazy vycházení a umožnil nám dostat pandemii pod kontrolu.

Jako poslanec zvolený za Prahu se zajímám o věci, které Pražany pálí. Pomohl jsem prosadit změny, které v Praze umožňují regulovat přebujelý byznys Airbnb či moderní pravidla pro taxislužby přes aplikace. Spousta dalších dobrých návrhů ovšem spadla pod stůl, protože jsme na ně neměli většinu.

Mým cílem je, aby se fungování veřejné správy dostalo na západní úroveň, kdy se nekrade, na úřadech pracují kompetentní a motivovaní lidé, občan má servis a státní správa se jako celek posouvá kupředu.

Pokud zrovna nepracuji, tak se věnuji četbě, relaxaci a v poslední době se také snažím trávit více času sportem, protože politika je jinak velmi sedavé zaměstnání.

Střednědobé cíle poslance

Úkoly poslance - Zodpovídá

Úkoly poslance - Přiřazeno

Poslanecký výkaz

Výdělky dodavatelů klubu

Platy poslanců

Navrhni úpravu