„Huawei prodává mobily, které pomáhají zavírat Ujgury do koncentráků,“ říká Pirátka Gregorová

10. 11. 2022
„Huawei prodává mobily, které pomáhají zavírat Ujgury do koncentráků,“ říká Pirátka Gregorová
„Huawei prodává mobily, které pomáhají zavírat Ujgury do koncentráků,“ říká Pirátka Gregorová

Brusel, 10. listopadu 2022 – V Bruselu se uskutečnilo Mezinárodní ujgurské fórum, jehož mottem byla „Globální odpověď na genocidu Ujgurů“. Českou stopou na akci byla pirátská europoslankyně Markéta Gregorová, která v rámci Evropského parlamentu působí jako místopředsedkyně Skupiny přátel Ujgurů. V propojeném světě máme vliv na osud Ujgurů i my, tvrdí Gregorová.

Mezinárodního ujgurského fóra se v Bruselu v těchto dnech zúčastnili politici, aktivisté, nevládní organizace, akademici, právníci a reportéři, kteří společně v politické, sociální, ekonomické i mediální sféře usilují o zastavení genocidy Ujgurů v autonomní čínské provincii Sin-ťiang (která bývá nazývána také jako Východní Turkestán).

Pirátka Gregorová se tématem ujgurské genocidy zabývá dlouhodobě. V minulosti např. ve sporu s předsedkyní českých komunistů vyzývala k bojkotu olympijských her v Pekingu, věnovala se také omezení vývozu evropských sledovacích technologií do rukou Čínské komunistické strany.

„V Evropském parlamentu jsme před rokem také prosadili zákaz dovozu zboží vyrobeného v ujgurských pracovních táborech. EU rovněž loni uvalila sankce – včetně zákazu cestování na území EU a zmrazení majetku v Evropě – mj. na čtveřici představitelů čínského komunistického režimu v Sin-ťiangu, kteří jsou do útlaku Ujgurů zapojení. Jedním z nich je i Ču chaj-lun, považovaný za architekta masových internací v provincii,“ vysvětluje Gregorová.

Dnes se také Markéta Gregorová setkala s předsedou amerického výboru pro mezinárodní svobodu náboženství a autorem knihy o genocidě Ujgurů, Nury Turkelem. „Myslet si, že nás třeba v České republice se to netýká, by bylo naivní. Dlouhodobě se např. snažím vyzývat k bojkotu výrobků čínské firmy Huawei, která pomáhá skrze rozpoznávání obličejů i narušování soukromí čínskému režimu tuto menšinu zatýkat. Každý z nás může takovým bojkotem pomoci, aby se nedostal nějaký Ujgur do regulérních koncentráků 21. století,“ dodává.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu