Konec ničení lesů. Europoslanci schválili přelomová pravidla, která pomůžou přírodě

16. 09. 2022
Konec ničení lesů. Europoslanci schválili přelomová pravidla, která pomůžou přírodě
Konec ničení lesů. Europoslanci schválili přelomová pravidla, která pomůžou přírodě

Štrasburk, 16. září 2022 – Na evropském trhu se nebudou smět prodávat výrobky, které prokazatelně přispívají k odlesňování. Nové nařízení schválili europoslanci. Podle návrhu budou muset výrobci dokládat, že jejich produkty nejsou spojené s ničením lesů. Evropská unie je zodpovědná za zhruba 16 % celosvětového odlesňování, které často vede k porušování lidských práv místních a domorodých obyvatel a přispívá k masivní ztrátě biologické rozmanitosti.

Půjde hlavně o palmový olej, sóju, kávu, kakao a dřevo. „Nařízení má přinutit prodejce na evropském trhu prokázat, že jejich výrobky k odlesňování nepřispěly. Je skvělé, že návrh rozšiřuje tyto výrobky o kaučuk, který představuje značný podíl dováženého palmového oleje. Masivní omezení odlesňování, znehodnocování lesů, jejich přeměna a systematická obnova představuje velmi důležitý prostředek ke zmírnění změny klimatu,“ vysvětluje europoslanec Mikuláš Peksa.

„Významné odlesňování představuje hned několik problémů. Zdravé a odolné lesy fungují jako úložiště CO2 a klíčovým způsobem nás chrání před dopady klimatické krize. Znehodnocování lesů znemožňuje jejich schopnost efektivně čelit extrémním projevům počasí a zvyšuje míru kontaktu mezi volně žijícími a domestikovanými zvířaty, což představuje nebezpečí šíření různých chorob,“ doplňuje Mikuláš Peksa.

„Míra odlesňování je tak intenzivní, že mezi lety 1990 až 2020 došlo k celkovému vykácení lesů o větší rozloze, než je celá Evropská unie. Hlavní příčinou mizení lesů není jejich kácení, ale přeměna v zemědělskou půdu, která má nasytit stále se zvyšující poptávku,“ dodává Peksa.

Návrh nyní poputuje do trialogu, kde se na jeho konečné podobě musí shodnout Evropská komise, Parlament a Rada. Teprve poté začne nařízení platit.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu