Piráti podporují petici českých vědců za korespondenční volby. Ve Sněmovně leží jejich novela, která by to umožňovala

27. 08. 2020
Piráti podporují petici českých vědců za korespondenční volby. Ve Sněmovně leží jejich novela, která by to umožňovala
Piráti podporují petici českých vědců za korespondenční volby. Ve Sněmovně leží jejich novela, která by to umožňovala

Praha, 27. srpna 2020 – Až půl milionu Čechů žijících v zahraničí má možnost volit jen na ambasádě nebo na konzulátu. Korespondenční hlasování, které je běžné prakticky v celé Evropě, totiž tuzemský právní řád dosud nezná. Kvůli ztíženým podmínkám se tak k volbám dostanou pouze dvě až tři procenta z uvedeného počtu Čechů za hranicemi. Distanční hlasování, ať už korespondenční nebo digitální metodou, se ukazuje jako nezbytné také po zkušenostech se zaváděním opatření proti koronavirové pandemii. Izolace a karanténa mohou znemožnit volební účast tisícům lidí. Legislativní návrh na zavedení korespondenční volby přitom již v červnu 2018 podal místopředseda Sněmovny za Piráty Vojtěch Pikal. Ten v tomto týdnu obdržel „Dopis českých vědců“ s žádostí o doplnění volebního zákona o možnost distanční volby. Autorem dokumentu je vědec Ladislav Půst, který v dopisu uvádí, že nesmíme přes obtížné zdravotní nebo epidemiologické podmínky rezignovat na základní hodnotu života v demokracii.

„Sedmnáct let jsem pracoval v USA v různých vědeckých institucích. Protože jsem vždy bydlel velmi daleko od ambasády, voleb jsem se neúčastnil, přestože jsem o volby doma měl vždy zájem. Stejný problém řeší mnoho Čechů v zahraničí, zejména v podobně velkých státech jako je USA, kde je nejbližší volební místnost i tisíce kilometrů daleko. Tito lidé často jako špičkoví pracovníci v zahraničí šíří dobré jméno své domoviny, ale zároveň nemají stejný přístup k volebnímu právu jako ostatní,“ vysvětlil svou motivaci Ladislav Půst.

„Vláda je k zavedení korespondenčního hlasování nepochopitelně zdrženlivá. V programovém prohlášení tento závazek uvádí, ale premiér Babiš tvrdí, že jej nelze stihnout. V době nouzového stavu ovšem vláda dokázala přijímat zákony v řádu dnů. Návrhy na korespondenční volbu přitom existují, jednak návrh Ministerstva vnitra, který leží na vládě přes půl roku, a pak také starší návrh Pirátů, ke kterému vydala vláda 24. července 2018 neutrální stanovisko, a od té doby čeká na projednání Sněmovnou,“ uvedl místopředseda Sněmovny Pikal.

Petice, kterou zatím podepsalo okolo pěti desítek významných osobností z akademické sféry, bude na konci příštího týdne předána vládě a zástupcům Poslanecké sněmovny a Senátu.

  • Plné znění dopisu ZDE.
Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu
Piráti a Starostové