Zpoplatněním testu na covid diskriminujeme při cestování nenaočkované, říká Kolaja

Zpoplatněním testu na covid diskriminujeme při cestování nenaočkované, říká Kolaja
Zpoplatněním testu na covid diskriminujeme při cestování nenaočkované, říká Kolaja

Brusel/Praha, 12. května 2021 - Úvahy ministerstva zdravotnictví zpoplatnit antigenní testy jsou v rozporu s pozicí europarlamentu k tzv. covid pasům. Do ní se pirátským europoslancům podařila prosadit výzva, aby členské státy testy na covid-19 poskytovaly zdarma. V opačném případě by podle Pirátů totiž šlo o diskriminaci těch občanů, kteří se dosud nenaočkovali a přesto chtějí cestovat.

„Od začátku říkáme, že covid certifikát nesmí být nástroj, jak někoho diskriminovat. Proto doufám, že i národní vlády budou nakonec souhlasit s pozicí Evropského parlamentu, podle které mají být testy na covid-19 zdarma. Očkování je přeci také zadarmo,“ vysvětluje pirátský místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Pokud by Česko i navzdory schválenému nařízení antigenní testy zpoplatnilo, hrozila by mu podle Kolaji žaloba.

„Evropská komise by mohla s Českou republikou zahájit tzv. řízení o nesplnění povinnosti, které by v poslední fázi mohlo skončit i sankcemi,“ varuje Kolaja. Ten zároveň připomíná, že také veškeré národní certifikáty, které členské státy zavedou například pro vstup do restaurací, musí být podle nařízení propojitelné s evropskou variantou. „Cílem je vyhnout se opět diskriminaci ale i fragmentaci, a mít silnou evropskou ochranu údajů, kterou společný certifikát i díky našemu tlaku nakonec zaručuje,“ dodává.

Nařízení dosud není v platnosti, ještě ho musí schválit členské státy a europarlament v trialogu. Očkovací centra a lékaři by měli očkovací pasy začít vydávat v červnu.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu
Piráti a Starostové