Prošla další část balíčku Fit for 55. Podle Peksy to povede k ještě rychlejší nezávislosti na Rusku

14. 09. 2022
Prošla další část balíčku Fit for 55. Podle Peksy to povede k ještě rychlejší nezávislosti na Rusku
Prošla další část balíčku Fit for 55. Podle Peksy to povede k ještě rychlejší nezávislosti na Rusku

Štrasburk, 14. září 2022 – Rychlejší snížení závislosti na ruském plynu a zvýšení energetické účinnosti. S tím přichází směrnice o obnovitelných zdrojích (RED 2) a o energetické účinnosti (EED), které dnes schválili europoslanci. Oba předpisy jsou součástí klimatického balíčku Fit for 55 a reagují také na válku na Ukrajině. Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy se díky pravidlům obejde evropský energetický mix bez ruského plynu i bez nadměrné emisní zátěže. Usnadní se také nástup komunitní energetiky nebo syntetických paliv.

„Skoro všechny evropské státy už z obnovitelných zdrojů vyrábí víc energie, než kolik původně plánovaly. Dohodli jsme se, že navýšíme podíl obnovitelných zdrojů na celkové energetické spotřebě na 45 % a zároveň investujeme do technologické modernizace, která zvýší energetickou účinnost například v průmyslu nebo ve vytápění budov. Díky tomu bude možné snížit naši závislost na ruském plynu ještě mnohem rychleji než v roce 2030,” říká Peksa.

Nová pravidla stanovují dlouhodobé cíle do roku 2030 a nijak neovlivní kroky, které Evropská komise nebo vláda chystá pro řešení vysokých cen energií na tuto zimu. „Nová pravidla nám už v následujících letech výrazně pomohou s bezpečnými a dostupnými dodávkami čisté elektřiny a tepla. Usnadňují například komunitní energetiku, ukládání a sdílení elektřiny z malých zdrojů nebo větší zapojování syntetických paliv,” vysvětluje Mikuláš Peksa.

Obě směrnice podporují vývoj nových technologií a jejich rychlejší zavádění do praxe. To se projevuje například v závazku, aby 5 % nově instalovaných kapacit pro výrobu energie pracovalo s inovativními technologiemi. „Přístup založený na technologických modernizacích jsme prosazovali od začátku a našla se pro něj široká podpora,” doplňuje europoslanec Mikuláš Peksa.

Návrhy směrnic nyní půjdou do trialogu, kde se na jejich finálním znění dohodne Evropský parlament, Rada a Komise. Následně budou muset členské státy oba předpisy převést do svých právních řádů. Česko zatím nepromítlo do zákonů ani platnou starší verzi směrnice o obnovitelných zdrojích energie z roku 2018, která upravovala třeba podporu zranitelných domácností. Tu přitom měl implementovat ještě ministr Karel Havlíček (za ANO) nejpozději do poloviny roku 2021.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu