Regulace lobbingu na programu Sněmovny po více než roce, Piráti odmítají nedodělaný návrh

Regulace lobbingu na programu Sněmovny po více než roce, Piráti odmítají nedodělaný návrh
Regulace lobbingu na programu Sněmovny po více než roce, Piráti odmítají nedodělaný návrh

Praha, 10. prosince 2020 – Na programu mimořádné schůze Sněmovny se dnes po více než roce, kdy byl vložen do sněmovního systému, objevil návrh zákona o regulaci lobbingu. Institucionální zavedení lobbingu do legislativy je jedním z dlouhodobých požadavků Pirátů, se kterým vstoupili do Sněmovny. Poslanec František Navrkal připomněl, že Piráti evidují proběhlá jednání a kontakty ve svém vlastním veřejném registru už od roku 2012. Na základě toho Piráti identifikovali hlavní nedostatky vládního návrhu, k němuž navrhnou patřičné změny.

„Budeme se zasazovat o průběžné zveřejňování zpráv, nejpozději do 30 dnů od kontaktu, nikoliv zpětně až po 4 měsících, jak je nyní v návrhu vlády. Upozorňovali jsme také na to, že je potřeba sledovat lobbing nejen na nejvyšší politické úrovni a při tvorbě zákonů. Zprůhlednit by se mělo také ovlivňování rozhodování týkající se jmenování do dozorčích komisí, rozdělování dotací a veřejných zakázek či změny územních plánů,“ vysvětlil Navrkal.

Sněmovna na své dnešní schůzi také projedná novelu zákona o střetu zájmů vycházející z nálezu Ústavního soudu, který zrušil zveřejňování majetkových přiznání politiků a dal Sněmovně lhůtu k nápravě.

„Piráti maximálně tlačí na protikorupční zákony a prosazují, aby byl zákon o střetu zájmů vymahatelný a kvalitní. Vláda ale návrh nepředložila a poslanecký návrh byl předložen až v červenci a od té doby nebyl předřazen. Ke schválení nekvalitního návrhu o střetu zájmů nesmí dojít bez řádné rozpravy. Vláda navíc ve stanovisku upozornila na to, že jde o nekoncepční úpravu a navrhuje omezit přístup občanů do majetkových přiznání prostřednictvím úředně ověřeného podpisu, v neposlední řadě tam stále chybí i vymahatelnost úpravy střetu zájmů. Navrhneme tedy zkrátit lhůtu na projednání návrhu a předložíme potřebné úpravy,” doplnil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu