Kolaja: Evropský hackathon by měl podporovat Open Source

22. 04. 2020
Kolaja: Evropský hackathon by měl podporovat Open Source
Kolaja: Evropský hackathon by měl podporovat Open Source

Brusel, 22. dubna 2020 – Již tento víkend pořádá Evropská komise první celoevropský on-line hackathon #EUvsVirus. Ten si klade za cíl propojit občanskou společnost, inovátory, finanční partnery i investory napříč celou Evropou a s jejich pomocí vyvinout novátorská řešení, která by mohla pomoci v boji proti koronavirové krizi. Pirátský europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja ovšem upozorňuje, že v rámci výzvy není podporován svobodný a otevřený software. Dopis Evropské komisi apelující na jeho explicitní podporu podepsali poslanci z šesti frakcí Evropského parlamentu.

Od pátku 24. do neděle 26. dubna bude probíhat první panevropský hackathon organizovaný Evropskou komisí ve spolupráci s členskými státy Evropské unie. #EUvsVirus je výzvou k akci pro všechny občany, kteří se chtějí zapojit do boje proti COVID-19. Dle Kolaji by hackathon měl podporovat a upřednostňovat řešení Open Source. Dopis upozorňující na absenci podpory adresovaný eurokomisařce Mariyi Gabriel podpořilo celkem 33 europoslanců z šesti frakcí Evropského parlamentu. Jedinou politickou skupinou, jejíž žádný poslanec se k výzvě nepřipojil, byla skupina ECR, jejíž členem je ODS.

„Všechna řešení vytvořená v rámci celoevropských hackathonů by měla být k dispozici jako Open Source. Pouze uveřejnění zdrojového kódu může zvýšit důvěru občanů v software a zajistit, aby veřejné peníze použité na vývoj takových nástrojů zůstaly veřejně dostupné. Z toho důvodu žádáme Komisi, aby v rámci výzvy #EUvsVirus výslovně podporovala a vyzývala k užití svobodného a otevřeného softwaru jako adekvátního řešení,“ komentuje Kolaja.

Tento krok jde ruku v ruce s nedávno publikovanou sadou pravidel Evropské unie pro efektivní využití mobilních aplikací určených pro vysledování kontaktů a varování v reakci na pandemii koronaviru, kterou vypracovaly členské země za podpory Komise. Dle návrhu je v zájmu podpory transparentnosti a efektivního fungování doporučováno zveřejňování zdrojového kódu a vzájemných hodnocení. Stejný postoj zaujal také Evropský sbor pro ochranu osobních údajů, který vyzývá ke zveřejnění zdrojového kódu pro co nejširší kontrolu ze strany vědecké komunity.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu