Piráti odmítají, aby měl další úřad možnost šmírovat mobilní telefony občanů

Piráti odmítají, aby měl další úřad možnost šmírovat mobilní telefony občanů
Piráti odmítají, aby měl další úřad možnost šmírovat mobilní telefony občanů

Praha, 4. února 2021 – Další úřad získá přístup k citlivým datům českých občanů, pokud projde vládní novela zákona o elektronických komunikacích. Přestože je cílem novely zavést evropský Kodex elektronické komunikace do českého práva, chce navíc přidat Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) oprávnění přistupovat k provozním a lokalizačním údajům přes mobilní telefony občanů. O vládním návrhu dnes diskutovali zástupci sněmovních stran a dotčených úřadů. Pirátský poslanec Martin Jiránek upozorňuje, že místo toho, aby data českých občanů zůstávala chráněna, dostane k soukromým údajům přístup další úřad. Piráti spolu s ODS, ANO a případně i s dalšími parlamentními stranami nyní připraví pozměňovací návrh, který problematickou část o lokalizaci občanů z novely odstraní.

„Je to nejen proti pirátským myšlenkám, ale také proti dlouhodobému postoji Evropského soudního dvora, který naopak během posledních let masivní šmírování občanů odmítl v celé řadě rozsudků. Návrh je tak pro Pirátskou stranu nepřijatelný. Jako zpravodaj novely zákona nepodpořím nekoncepční přístup ÚOHS k osobním údajům občanů České republiky. Mým zájmem je rychlé přijetí novely zákona o elektronických komunikacích, ze které bude profitovat český telekomunikační trh i občané,“ uvedl Martin Jiránek s tím, že s kolegy s dalších stran předloží pozměňovací návrh, který tuto nesystémovou část novely odstraní.

Piráti též poukázali na to, že pravomoci antimonopolního úřadu k vyšetřování kartelových dohod nemohou přesahovat pravomoci zanesené v evropské směrnici na ochranu soukromí v elektronických komunikacích. Ta přísně omezuje využití provozních a lokalizačních údajů na zajištění veřejné bezpečnosti, obrany státu a pro prevenci, vyšetřování, odhalování a stíhání trestných činů.

„Obávám se vzniku precedentu prolomení a využívání citlivých dat za účelem správního trestání. De facto každý úřad by si pak mohl najít důvod, proč by také chtěl mít přístup k údajům mobilních telefonů občanů. Ochrana soukromí občanů je jednou z nejvyšších hodnot, a proto je tento návrh nepřijatelný,“ připojil Vojtěch Munzar z ODS.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu