Hypertransparentní klub. Pražští Piráti získali cenu za otevřenost.

29. 09. 2016
Hypertransparentní klub. Pražští Piráti získali cenu za otevřenost.
Hypertransparentní klub. Pražští Piráti získali cenu za otevřenost.

Pražský pirátský zastupitelský klub vyhrál cenu poroty v soutěži Otevřeno x Zavřeno kategorii Otevřeno. Za „unikátní a hypertransparentní“ jej považují organizátoři akce. Už po čtrnácté se letos uskutečnilo soutěžní klání Otevřeno x Zavřeno iniciativy Otevřená společnost, které hodnotí otevřenost, případně uzavřenost ve veřejné správě. Piráti v něm byli nominováni v podkategorii Přístup k informacím a ocenění získali za zveřejnění pražských městských faktur na pirátské mapě faktur, získání a publikování Metropolitního plánu a za transparentnost klubu jak v oblasti odměn a majetkových přiznání zastupitelů, tak v komunikaci s úřady.

„Unikátní hypertransparentní fungování klubu zástupců občanů, které jim zároveň slouží jako pracovní prostor a zjednodušení vlastní agendy. Odpovědnost volených zástupců je zde dovedena do dokonalosti – každý volič může sledovat výkon jejich mandátů.“ Tak hodnotí klub Pirátů v pražském zastupitelstvu organizátoři soutěže Otevřeno x Zavřeno.

„Transparence je základním předpokladem poctivého hospodaření a zároveň i jedním z pilířů pirátského programu od samého začátku naší existence. Díky svému zvolení do pražského zastupitelstva jsme konečně získali možnost prosazovat transparenci nejen v naší straně a přes naše nekonečné příběhy žádostí o informace. Ocenění si vážíme o to víc, že nominace probíhají ze strany veřejnosti,“ okomentoval úspěch jeden z pirátských zastupitelů v hlavním městě Praha Jakub Michálek.

Do soutěže letos veřejnost přihlásila rekordních 162 subjektů. Nominace následně hodnotila odborná porota i občané na základě konkrétního činu, který měl pozitivní nebo negativní dopad otevřenost veřejné správy. Soutěž posuzuje kvalitu přístupu lidí k informacím, účast na rozhodování, svobodu projevu a dostupnost i kvalitu otevřených dat. V porotě tentokrát zasedli třeba novinář Tomáš Němeček, bývalá poslankyně a advokátka Hana Marvanová, místostarostka Černošic a držitelka ceny Bílé lilie Daniela Göttelová nebo bývalý manažer Rekonstrukce státu Jiří Boudal. Odborným garantem soutěže je spoluautor zákona o svobodě informací Oldřich Kužílek.

Související odkazy

Kontakt

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu