Piráti zavedou jeden pražský webový portál pro vyřizování žádostí na úřadech

16. 08. 2018
Piráti zavedou jeden pražský webový portál pro vyřizování žádostí na úřadech
Piráti zavedou jeden pražský webový portál pro vyřizování žádostí na úřadech

Praha, 16. srpna – Mezi hlavní problémy Prahy v oblasti digitalizace patří vendor lock-in, tedy závislost na jediném dodavateli technických systémů a vysoké náklady spojené se správou i zaváděním dalších služeb. Piráti proto podporují vznik projektů, které pracují s otevřenými daty a pro Prahu hodlají zavést „městský eshop” - jeden webový portál, který zjednoduší komunikaci občanů s úřadem. Na něm bude možné například registrovat psa, převést majitele auta nebo podat žádost o místo ve školce.

Ondřej Profant, předseda sněmovního Podvýboru pro e-Government, v úvodu připomněl současný stav digitalizace v Praze:

„Stál jsem u zrodu celopražských otevřených dat. Dnes se tento projekt rozvinul v pražskou datovou platformu, která nabízí některá důležitá data, ale zdaleka není kompletní a funkční, jak by měla být. Zveřejněná data jsou jen malým vzorkem z celkového objemu. Sdílení dat přitom přináší finanční úspory městu a zjednodušuje život občanům. Pro úspěšné zavedení dalších změn je nutné, aby klíčové pozice zastávali kompetentní lidé se znalostí problematiky, kteří budou důsledně potírat současné škodlivé praktiky a podporovat svobodný software a projekt bude mít podporu pražských institucí.“

V tom, jak začít využívat moderní technologie v Praze, se pražský lídr Pirátů a informatik Zdeněk Hřib inspiruje v evropských městech, v nichž se opensource neboli svobodný software už využívá:

„Barcelona investuje 80 % svého IT rozpočtu do opensource řešení. A součástí smluv města s dodavateli je ustanovení o datové suverenitě, tedy že všechna data vzniklá při plnění patří městu. Nejde jen o dodávky IT systémů, ale třeba i o smlouvu s vodárnami nebo provozovateli parkovacích automatů.”

Pro Prahu Hřib představil konkrétní plán:

„V Praze zavedeme „městský eshop”, kde občan z jedné internetové stránky vyřídí, co potřebuje nebo se objedná na příslušný úřad. Nahlásí psa, převede auto, požádá o předzahrádku své restaurace nebo o místo ve školce pro své dítě.”

Podobu městských digitálních systémů Piráti osobně studovali v evropských městech, jako Barcelona nebo Kodaň. Program pro komunální volby v Praze Piráti představili novinářům prostřednictvím aplikace virtuální reality. Zájemci si budou moci tuto prezentaci prohlédnout v rámci předvolební kampaně.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu