Podpořme více učitele při návratu dětí do škol, vyzývají Plagu Piráti

15. 05. 2020
Tagy
Podpořme více učitele při návratu dětí do škol, vyzývají Plagu Piráti
Podpořme více učitele při návratu dětí do škol, vyzývají Plagu Piráti

Praha, 15. května 2020 – Podle Pirátů je nutné poskytnout školám a učitelům větší podporu s ohledem na současnou nelehkou situaci. Na učitele jsou kladeny vyšší nároky při práci s dětmi a jejich postupnou adaptací vzhledem k obtížným podmínkám spojeným se zajištěním hygienických opatření a obnovením provozu škol. Piráti se proto spojili s odborníky z terénu a podpořili přípravu manuálu s cílem poskytnout učitelům v práci s dětmi dostatečnou oporu. „Materiál poskytuje návod a doporučení, jak s dětmi pracovat s ohledem na možné propady v jejich chování a prožívání po návratu do škol. Řeší na co se v práci s dětmi zaměřit a čeho se vyvarovat. Takový ucelený materiál v terénu prozatím chybí. Proto jsme se rozhodli vyzvat ministra Plagu k tomu, aby ministerstvo školství podpořilo distribuci tohoto manuálu do škol,” uvádí pirátský poslanec Lukáš Bartoň.

Celé znění otevřeného dopisu:

Vážený pane ministře,

v souvislosti s postupným návratem dětí do škol považujeme posílení podpory školám a učitelům v práci s dětmi za zcela zásadní. Nacházíme se ve zcela výjimečné situaci, která bude z hlediska práce s dětmi a jejich postupnou adaptací klást na učitele ve školách vyšší nároky a požadavky. Z toho důvodu jsme v kontaktu a podporujeme kolegy z terénu, kteří připravili pro školy krizový plán. Jeho cílem je podpořit a připravit učitele na možné propady v chování a prožívání dětí při návratu do škol, poskytnout jim dostatečnou oporu v tom, jak na takové situace reagovat a především, jak těmto situacím předcházet.

Materiál se zaměřuje na charakteristické změny v prožívání krizové situace v čase a poskytuje návod, jak s dětmi po návratu do škol pracovat, na co zaměřit svou pozornost a čeho se naopak vyvarovat. Vzhledem k tomu, že má každá věková skupina v souvislosti s prožíváním krizové situace a postupnou adaptací svá specifika, poskytuje materiál konkrétní doporučení pro učitele v mateřských, základních a středních školách.

Materiál obsahuje jak teoretické, tak i praktické informace. Byl tvořen tak, aby se jeho části daly využít k tisku a k dopisování poznámek. Záštitu nad tímto dokumentem převzala Odborná společnost pro prevenci rizikového chování, OSPRCH, z.s., Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání, ČOSIV, z.s., Asociace Montessori ČR, Asociace malých inovativních škol a Férová škola.

Vzhledem k tomu, že v této chvíli v terénu takový podpůrný a ucelený materiál pro školy chybí, apelujeme na Vás, aby Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy tento materiál využilo a podpořilo jeho další distribuci do škol. Materiál je určen k volnému šíření.

S úctou a pozdravem,

Lukáš Bartoň, poslanec PSP ČR za Plzeňský kraj, místopředseda Školského výboru a předseda Podvýboru pro regionální školství Lenka Kozlová, poslankyně PSP ČR, členka Školského výboru a předsedkyně Podvýboru pro mládež a volnočasové aktivity Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání, ČOSIV, z.s.

Odkazy

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu