Piráti: Majetková přiznání zachováme, zákon o střetu zájmů v současné podobě vyhovuje

06. 02. 2018
Piráti: Majetková přiznání zachováme, zákon o střetu zájmů v současné podobě vyhovuje
Piráti: Majetková přiznání zachováme, zákon o střetu zájmů v současné podobě vyhovuje

Praha, 6. února 2018 – Piráti se znepokojením sledují rostoucí tlak na zmírnění zákona o střetu zájmů. Ten by zrušil automatický přístup veřejnosti k majetkovým přiznáním starostů, radních, poslanců a dalších funkcionářů. Občané by o tyto informace museli nově žádat. Změny iniciují poslanci STAN, Asociace krajů a Svaz měst a obcí. Pro zmírnění požadavků je i hejtmanka Jana Vildumetzová z ANO.

„Návrh poslanců STAN je pro Piráty neakceptovatelný. Argument, že nikdo nebude chtít v obcích kandidovat, je spíše jejich stranickou záležitostí. Nebudeme takto zásadně mírnit protikorupční legislativu jen kvůli tlaku členů stran a spřízněných zájmových skupin. Veřejná kontrola je pro nás jasná priorita. Transparentnost je zároveň nejlepší obrana, nařkne-li vás někdo neoprávněně z korupce,” uvádí předseda Pirátů Ivan Bartoš a dodává, že návrh plošně zavést žádost o přístup je nesystémový: „Požadavků je tolik, že individuálně řešit oprávněnost nelze už dnes, vzhledem k řadě výjimek. Zavedení žádosti vnímáme jako evidentní snahu ztížit přístup veřejnosti k informacím a další krok k nárůstu byrokracie.”

Krom návrhu STAN je ve hře ještě novela poslanců KDU-ČSL. V jejich návrhu jsou zbaveni povinnosti podávat majetková přiznání všichni neuvolnění radní, starostové a místostarostové:

„S lidovci jsme jednali, ale zmírnění povinnosti vůči neuvolněným starostům a radním otevírá vrátka politickým trafikám v městských firmách. Možnost veřejné kontroly je jediný způsob, jak navrátit politice ztracenou důvěru občanů. Piráti pamatují velmi dobře, jak se nepodařilo získat “již odevzdaná” majetková přiznání pana Hulinského a pana Béma z dob, kdy pouštěli Praze žilou. Ta se údajně ztratila mezi podatelnou a archivem a jejich digitalizace se nestihla,” dodává příklady z nedávné minulosti Ivan Bartoš a uvádí stanovisko Pirátů: „U malých obcí by bylo možné zvažovat výjimku, roli však hraje i majetek, který obce spravují. Stejně tak lze v těchto případech diskutovat o rozsahu zveřejňovaných, nikoliv však zadávaných, informací.”

O obou novelách bude Poslanecká sněmovna rozhodovat na svém příštím zasedání, které bude probíhat od 26. února. Oba poslanecké návrhy zmíněných stran půjdou do prvního čtení.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu