assets/img/articles/2022/jakub-michalek00.jpg
3. března 2022

Andrej Babiš se nemůže schovávat za imunitu, kauzu Čapí hnízdo je třeba konečně dořešit. Piráti podpořili vydání expremiéra ke stíhání

Praha, 3. března 2022 - Poslanci na dnešní schůzi Sněmovny projednali vydání poslance Andreje Babiše orgánům činným v trestním řízení. A to v souvislosti s dotační kauzou Čapí hnízdo a podezřením z poškození finančních zájmů Evropské unie. Vydání bývalého premiéra k trestnímu stíhání poslancům v lednu doporučil mandátový a imunitní výbor. Pirátští poslanci deklarovali již po volbách, že pro vydání Andreje Babiše znovu zvednou ruku, stejně jako v minulém volebním období.

assets/img/articles/2019/lukas-wagenknecht.jpg
22. května 2019

Evropská ombudsmanka zahájila šetření netransparentnosti komisaře Oettingera a Evropské komise v kauze střetu zájmu českého premiéra

Praha, 22. května 2019 – Evropská ombudsmanka Emily O'Reilly zahájila šetření netransparentního postupu zveřejňování informací v kauze možného protiprávního čerpání dotací koncernu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Samotné šetření se týká opakovaného zatajování důležitých dokumentů Evropské komise. Jde konkrétně o korespondenci komisaře Günthera Oettingera s českým premiérem Andrejem Babišem a dále zadání auditu na čerpání dotací premiérem ovládaných společností.

assets/img/articles/2019/cernohorsky2.jpg
29. dubna 2019

Premiérův záložní plán pro ArcelorMittal? Koupím ho! Pirát Černohorský dodává: Ale za své

Ostrava, 29. dubna 2019 – Co bude s ArcelorMittal Ostrava je otázka, která trápí Ostravsko od loňského podzimu, kdy se veřejnost dozvěděla o záměru hutní kolos prodat společnosti Liberty House. Odboráři se obávají scénáře podobného pádu OKD. Znepokojivou situací okolo prodeje ostravské huti se proto minulý týden zabývali také poslanci. Pirát Lukáš Černohorský se během jednání ve Sněmovně přímo zeptal premiéra Andreje Babiše, zda má vláda nějaký záložní plán pro případ, že by nastal temný scénář, tedy pád společnosti Mittal. Premiérova odpověď leckoho v sále pobavila: „Záložní plán samozřejmě máme. Potom, co vytunelovali OKD, tak jsem ho koupil, stát ho zase má. Koupili jsme ho za 70 milionů. Ano, já jsem ho koupil. Já. Jako ministr financí přes Prisco. Byla to moje iniciativa, dotáhl jsem to do konce a OKD funguje.“

assets/img/articles/2019/cernohorsky-komisarka.jpg
11. února 2019

Ministerstvo financí podalo Evropské komisi zavádějící informace o nedovolené podpoře Karbon Investu, upozornil Lukáš Černohorský evropskou komisařku

Praha, 11. února 2019 – Ministerstvo financí ČR podalo podle zjištění vyšetřovací komise k OKD Evropské komisi nepravdivé a zavádějící informace ohledně privatizace OKD. Šéf vyšetřovací komise, pirátský poslanec Lukáš Černohorský, o tom informoval eurokomisařku pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager při její návštěvě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Černohorský položil eurokomisařce několik dotazů během jejího vystoupení na zasedání Výboru pro evropské záležitosti a apeloval na ni, aby se Evropská komise privatizací OKD dál zabývala.

assets/img/articles/2018/ivan-dvere.jpg
9. ledna 2019

Nezávislá právní analýza ke střetu zájmů členů vlády dala za pravdu Pirátům

Praha, 9. ledna 2019 – Pirátský analytický tým zveřejňuje právní analýzu přinášející odpovědi na klíčové otázky v souvislosti se střetem zájmů premiéra Andreje Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana. Analýzu Pirátům dodali právní experti z týmu JUDr. Viktora Rossmana, kteří došli k závěru, že Andrej Babiš a Miroslav Toman jsou ve střetu zájmů dle evropského finančního nařízení, což znemožňuje legální proplácení evropských dotací koncernům Agrofert a Agrotrade a nic na tom nezměnilo ani odstoupení Andreje Babiše z čela Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. Analýza zároveň posoudila roli Andreje Babiše v koncernu Agrofert dle českého zákona o střetu zájmů, který je podle všeho rovněž porušován. Předseda Pirátů Ivan Bartoš předmětnou analýzu zaslal eurokomisaři pro rozpočet Gunterovi Oettingerovi a přestupkovému úřadu města Černošice, který posuzuje porušení zákona o střetu zájmů v souvislosti s provozováním periodického tisku společnosti Mafra spadající pod společnost Agrofert.

assets/img/articles/2018/cernohorsky.jpg
20. prosince 2018

Stát odmítl podat žalobu, zříká se tak šance na vrácení bytů OKD, kritizuje šéf vyšetřovací komise Lukáš Černohorský

Praha, 20. prosince 2018 – Stát měl do konce roku 2018 velkou šanci pokusit se získat zpět své byty. Bohužel se ale rozhodl šanci nevyužít. Podle šéfa vyšetřovací komise Piráta Lukáše Černohorského komise shromáždila dostatek podkladů, které potvrzují, že byly byty v roce 1990 ze státního majetku do společnosti OKD a.s. převedeny v rozporu s předpisy. Podle právních analýz, které si komise nechala zpracovat, mohl být tedy převod majetku neplatný. Komise tedy požádala Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových i Ministerstvo financí ČR, aby podalo určovací žalobu ještě do konce roku, kdy by byla její naděje na úspěch výrazně vyšší. V případě úspěšné žaloby by byty připadly státu. Obě instituce ale podat žalobu odmítly.

assets/img/articles/2018/bartos-tiskovka.jpg
17. prosince 2018

Komentář předsedy Pirátů Ivana Bartoše: Dnešní rozhodnutí vlády rozhodně neřeší střet zájmů Andreje Babiše

Praha, 17. prosince 2018 – Dnešní rozhodnutí vlády o tom, že se premiér nebude účastnit jednání o fondech EU, jen potvrzuje to, co Piráti tvrdí již několik měsíců. Andrej Babiš se de facto přiznává, že se skutečně nachází ve střetu zájmů. Na druhou stranu by bylo naivní se domnívat, že vzdáním se funkce v Radě evropských fondů Babiš svůj kolosální problém vyřeší. Nevyřešila by jej ani novela zákona. Je totiž nereálné, aby byl předseda vlády ze své pozice zcela izolován od dotační politiky státu.

assets/img/articles/2018/europarlament2.jpg
13. prosince 2018

Evropský parlament drtivou většinou schválil rezoluci, která potvrzuje, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů

Praha, 13. prosince 2018 – Evropská komise neproplatí dotace koncernu Agrofert minimálně do doby, než provede mimořádný audit a zveřejní své konečné stanovisko k porušování evropských předpisů ke střetu zájmů. S touto zprávou vystoupil včera evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger na jednání pléna Evropského parlamentu. Evropský parlament navíc dnes schválil rezoluci, ve které jasně konstatoval, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů. Pro návrh se vyslovilo 434 europoslanců, proti bylo jen 64.

assets/img/articles/2018/michalek-4.jpg
13. prosince 2018

Reformujte exekuce a dávky, aby byli dlužníci motivovaní pracovat, vyzývá vládu Pirát Michálek

Praha, 14. prosince 2018 – Lidem v exekuci se často vůbec nevyplatí pracovat. A když, tak pouze načerno. Je to dáno absurdním nastavením systému sociálních dávek a částek, které se lidem exekučně strhnou z jejich mzdy. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek proto žádá vládu prostřednictvím interpelace o vysvětlení, jak konkrétně se tento stav chystá řešit.

assets/img/articles/2018/michalek-bartos.jpg
11. prosince 2018

Evropská komise reaguje na laxnost českých úřadů. Zákony platí totiž i pro Andreje Babiše a Miroslava Tomana

Praha, 11. prosince 2018 – Evropské zákony musí dodržovat nejenom běžný občan, ale i premiér Andrej Babiš a ministr zemědělství Miroslav Toman. Jelikož české úřady doteď ignorovaly porušování evropských a českých předpisů ke střetu zájmů, případem se tak mimořádně ve středu večer bude zabývat Evropský parlament, na což bude navazovat jednání o rezoluci k této věci.

assets/img/articles/2018/cernohorsky2.jpg
12. října 2018

Piráti chtějí 5 let navíc na dořešení privatizačních kauz, navrhli prodloužit dobu pro mimořádné vydržení

Praha, 12. října 2018 – Piráti předložili návrh zákona, který by o 5 let prodloužil dobu, po kterou může soud vrátit majetek nepoctivě nabytý během privatizace zpátky státu. Jde zejména o pochybné transakce týkající se protizákonných převodů bytových fondů, lesů a jiného nemovitého majetku a to, aby stát nebo jiný původní vlastník měl ještě šanci získat majetek zpět. Cílem návrhu je zabránit mimořádnému vydržení státního majetku, který byl v minulosti pochybným způsobem privatizován a převáděn a příslušné orgány dosud neobjasnily podstatné právní aspekty těchto majetkových převodů.

assets/img/articles/2018/tk-bulharsko.jpg
11. října 2018

ČEZu hrozí v Bulharsku ztráta několika miliard Kč. Piráti žádají konkrétní kroky k nastavení průhledného hospodaření společnosti

Praha, 11. října 2018 – Piráti se setkali s členy bulharské parlamentní vyšetřovací komise a poté s bulharskými investigativními novináři, jejichž bezpečnost je dlouhodobě ohrožena. Tématem byl prodej aktiv české skupiny ČEZ v Bulharsku. Tato transakce stále není dokončena a je předmětem politické debaty na nejvyšší úrovni v Bulharsku. V Česku se však řeší pouze okrajově. Bulharskou distribuci ČEZu kupuje firma Inercom, která disponuje majetkem ve výši jednotek procent z nasmlouvané kupní ceny. Společnost má krajně netransparentní pozadí. České republice zde stejně jako u prodeje elektrárny Varna hrozí kromě ekonomických ztrát i reputační a diplomatické riziko. Piráti proto požadují prošetření celé kauzy premiérem Andrejem Babišem, a to do dvou měsíců.

assets/img/articles/2018/konieczny.jpg
15. srpna 2018

Garanční fond dal Pirátům za pravdu. Agrofert by měl státu vrátit peníze

Praha, 15. srpna 2018 – Velké zemědělské podniky včetně koncernu Agrofert získávaly podle Pirátů během posledních 4 let protiprávně finanční podporu z programu pojištění. Tyto prostředky byly totiž určené výhradně pro malé a střední podniky a nikoliv pro největší zemědělské koncerny v zemi. Jedná se o analogickou kauzu k Čapímu hnízdu. Piráti v této věci interpelovali ministra zemědělství, premiéra a adresovali několik dopisů Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu (PGRLF), který je za vyplácení těchto prostředků zodpovědný. Ředitel PGRLF Zdeněk Nekula zpočátku zapíral a odmítal problém řešit. Nakonec ovšem ředitel zaslal Pirátům dopis, ve kterém informuje, že počínaje 1. srpnem 2018 začne tento fond konečně proplácet finanční podporu pojištění v souladu se zákonem. Bohužel pořád odmítá zmapovat rozsah škod a vyžádat si prostředky zpět včetně úroků. Piráti ovšem v této kauze nepoleví a zvažují podání trestního oznámení kvůli možnému porušení povinnosti při správě cizího majetku.

assets/img/articles/2018/cernohorsky.jpg
30. července 2018

Předseda komise k OKD Lukáš Černohorský: Týdenní maraton výslechů přinesl úspěchy, vyšetřování se chýlí ke konci

Praha, 30. července 2018 – Vyšetřovací komise k OKD vedená Pirátem Lukášem Černohorským měla minulý týden na pilno, přestože běží parlamentní prázdniny. Během uplynulého týdne komise vyslechla 15 svědků z 27. Nechyběli Bohuslav Sobotka, Vladimír Špidla nebo Milan Urban, kteří v klíčovém období zastávali vládní posty. Hlavní akcionář OKD Zdeněk Bakala se nedostavil. Vymluvil se na to, že mu nebylo předvolání doručeno do datové schránky. Bude tedy pozván znovu během srpna a září, stejně jako zbylých 11 svědků. Hlavním smyslem vyšetřování je identifikovat díry v zákonech a zamezit podobným fatálním chybám při prodeji státního majetku do budoucna.

assets/img/articles/2018/holomcik.jpg
27. června 2018

Piráti varují před podivným způsobem vypsání výběrového řízení na pozici ředitele Lesů ČR

Praha, 27. června 2018 – Ministerstvo zemědělství zveřejnilo 26. června 2018 oznámení o výběrovém řízení na pozici generálního ředitele společnosti Lesy ČR. Stalo se tak poslední den funkčního období dnes už bývalého ministra zemědělství Jiřího Milka. Termín uzávěrky je stanoven na 11. července 2018, tedy den, kdy by měla Poslanecká sněmovna hlasovat o důvěře vládě Andreje Babiše. Načasování tohoto kroku Piráti chápou jako snahu výběrové řízení zamaskovat za mediální pozornost věnovanou jmenování nové vlády.

assets/img/articles/2018/michalek-snemovna2.jpg
26. června 2018

Piráti: 7 dceřiných společnosti Agrofertu neoprávněně čerpalo finanční podporu

Praha, 26. června 2018 – Česká pirátská strana dnes vyzvala dopisem koncern Agrofert, aby vrátil státu finanční prostředky i s úroky, které získal prokazatelně neoprávněně v rámci finanční podpory pojištění Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), který je podřízen Ministerstvu zemědělství ČR. Jedná se o minimálně 4 miliony Kč od roku 2015. Tyto prostředky totiž byly určeny pouze pro malé a střední podniky, nikoliv pro největší zemědělský komplex v zemi. Tento závěr mají Piráti doložený několika experty a opakuje se tak podobný scénář jako v kauze Čapí hnízdo. Pirátský poslanec Radek Holomčík, který je členem sněmovního Zemědělského výboru, podal v této věci interpelaci na ministra zemědělství v demisi Jiřího Milka a premiéra Andreje Babiše. Piráti zveřejňují v příloze emailu rovněž podrobný přehled tohoto maléru a zvažují některé právní kroky.

assets/img/articles/2018/michalek-4.jpg
9. května 2018

Ve Sněmovně vznikla koalice proti zveřejňování smluv ČEZu

Praha, 9. května 2018 – Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny dnes doporučil zamítnout návrh Pirátů na zveřejňování smluv ČEZu, a to hlasy všech poslanců kromě Pirátů. Pro zamítnutí hlasovalo i ANO, ačkoliv premiér v demisi Andrej Babiš se ke zveřejňování smluv ČEZu veřejně přihlásil. Pro zamítnutí hlasovali poslanci ANO už dříve na Petičním výboru. Podle výboru se má vláda návrhem dále zabývat.

assets/img/articles/2018/cernohorsky2.jpg
7. května 2018

Tresty v kauze OKD nepadly. Soud dnes všechny obviněné osvobodil

Praha, 7. května 2018 - Soud dnes osvobodil všechny tři obžalované v kauze OKD. Na lavici obžalovaných před dvěma a půl lety usedl znalec Rudolf Doucha kvůli zkreslenému znaleckému posudku a místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek. Dnes odcházejí od soudu bez trestu. Přestože se státní zástupce na místě odvolal a spor bude pokračovat, rozhodnutí nelze podle Pirátů hodnotit ve vztahu k dalšímu vyšetřování nikterak pozitivně.

assets/img/articles/2018/cernohorsky-lukas.jpg
20. dubna 2018

Kdo může za pád OKD? Komise vedená Pirátem Černohorským prošetřuje poslední dějství kauzy

Praha, 20. dubna 2018 – 6 miliard Kč si vyplatili akcionáři OKD v čele s Bakalou v roce 2012 na dividendách. Už o dva roky později představenstvo muselo vědět, že těžařský kolos směřuje ke krachu. To potvrdil na včerejším zasedání vyšetřovací komise k OKD insolvenční správce Lee Louda. Komise vyslechla také Romana Macháčka ze sdružení BYTYOKD.cz, který hájí zájmy nájemníků čekajících na slíbený prodej bytového fondu. Macháček upozornil na střet zájmů tehdejšího vysoce postaveného zaměstnance BIS Jana Procházky. Právě ten měl v BIS na starost ochranu ekonomických zájmů státu a měl ohlídat prodej klíčových státních podniků. Procházka měl vazby na Karbon Invest a po privatizaci se stal jeho bezpečnostním ředitelem. Podle Macháčka existuje důvodné podezření, že Evropská komise při prošetřování nedovolené podpory nedostala od státu pravdivé informace a řízení by se mělo obnovit.

assets/img/articles/2018/cernohorsky.jpg
3. dubna 2018

Pirát Černohorský se chce sejít s prezidentem Zemanem kvůli OKD

Praha, 3. dubna 2018 – Předseda vyšetřovací komise k OKD, pirátský poslanec Lukáš Černohorský, dnes požádal prezidenta Miloše Zemana o osobní schůzku ke kauze OKD. Černohorský si od schůzky slibuje, že by mu Zeman jako vrcholný politický představitel privatizační éry mohl pomoci odhalit některé souvislosti nebo detaily, které by přispěly k prošetření celé kauzy.