assets/img/articles/2022/michalek-2022-10.jpg
10. listopadu 2022

Jakub Michálek se obrátil na prezidenta s žádostí o milost pro manžele odsouzené za ceremonie s halucinogenním nápojem

Praha, 10. listopadu 2022 – Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v úterý odeslal dopis prezidentu republiky Miloši Zemanovi s žádostí o prominutí nebo snížení trestu pro manžele Kordysovy. Polský pár dostal minulý měsíc trest 8 let vězení za to, že na šamanských ceremoniích nabízel psychedelický nápoj ayahuasca. Michálek poukazuje i na to, že za celou dobu provozování činnosti nepřišel nikdo k újmě a uložený trest vůbec neodpovídá společenskému nebezpečí.

assets/img/articles/2018/konieczny.jpg
25. října 2022

Piráti rozkryli účelové čachry s počty voličů, soud nařídil kvůli „mrtvým duším“ opakovat hlasování. Žádoucí je i úprava zákona

Praha, 25. října 2022 – Krajský soud v Ostravě dnes rozhodl o opakování voleb v obci Hrčava na základě závažných důkazů, které shromáždil analytický tým Pirátů ve spolupráci s místním sdružením SNK Hyrčovjané. Vyskytly se zde před volbami případy účelového nahlašování osob s exekucemi do rozpadlé nemovitosti v lese. Piráti získali rovněž klíčovou nahrávku dokládající tuto nezákonnou činnost a podali v této věci trestní oznámení. Ačkoliv nálezy Ústavního soudu jasně uvádějí, že nelze připustit hlasování účelově nahlášených osob, praxe bohužel pokulhává. Proto Piráti otevírají diskusi o legislativním řešení tohoto závažného problému.

assets/img/articles/2022/jakub-michalek01.jpg
5. května 2022

Pražská strojírna musí vydat smlouvy s advokátem od Faltýnka, rozhodl soud

Praha, 5. května 2022 – Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, uspěl ve sporu o informace. Michálek v roce 2019 podal žádost o zaslání všech smluv uzavřených mezi městským podnikem Pražská strojírna a advokátem Květoslavem Hlínou, bývalým právníkem Agrofertu, který za vlády ANO dohlížel na pražský magistrát a jeho firmy. Nejvyšší správní soud rozhodl, že žalovaná Pražská strojírna má povinnost poskytovat občanům informace o svém působení a musí požadované smlouvy vydat.

assets/img/articles/2021/konec-energosmejdu.jpg
29. listopadu 2021

Piráti mapují energošmejdy útočící na zoufalé klienty Bohemia Energy. V jedné z kauz podali trestní oznámení

Praha, 29. listopadu 2021 – Piráti podali trestní oznámení v souvislosti s anonymním webem poplatky-zpet.cz, který nabízí bývalým klientům Bohemia Energy právní zastoupení. Odkazuje se přitom na politiky a právníky, kteří s webem nemají nic společného. Tento web neobsahuje žádné kontaktní údaje, je registrován na americkou společnost se skrytými vlastníky a obsahuje řadu nepravdivých informací. Analytický tým Pirátů mapuje činnost takzvaných energošmejdů a varuje občany, aby byli opatrní a nenechali se podvést. Terčem podnikavců je nyní 900 tisíc klientů končící Bohemia Energy a snaží se využít toho, že opatření namířené proti energošmejdům začnou platit až od začátku roku.

assets/img/articles/2021/4poslanci.jpg
24. listopadu 2021

Klára Kocmanová bude ve sněmovních výborech řešit sociální otázky a životní prostředí. Jakub Michálek naváže na svou práci v Ústavně právním výboru

Praha, 24. listopadu 2021 - Sněmovna schválila v úterý nové obsazení sněmovních výborů. Pirátská poslankyně Klára Kocmanová bude působit ve Výboru pro životní prostředí a Výboru pro sociální politiku. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek naváže na svou práci z minulého volebního období v Ústavně právním výboru, kde se bude nadále zasazovat o férovější stát i justici a boj proti korupci.

assets/img/articles/2020/tresnak.jpg
1. listopadu 2021

Majitelé Bohemia Energy se pokouší ukrýt majetek, upozorňují Piráti v dopise Lenku Bradáčovou. Ohrozilo by to kompenzace pro poškozené klienty

Praha, 1. listopadu 2021 – Majitelé dodavatele energií Bohemia Energy - manželé Písaříkovi - se pokusili přesunout své nemovitosti v hodnotě stovek milionů korun na virtuální firmy. To by v praxi mohlo znamenat, že by jejich poškození klienti neměli z čeho získat kompenzace. V některých případech proto přesunu majetku již před několika dny zabránil Městský soud v Praze. Analytický tým Pirátů zpracoval přehled dalšího majetku majitelů Bohemia Energy, u kterého by mohlo hrozit podobné vyvádění. A popsal i další podezřelé převody. Soupis s podrobnějšími informacemi následně v dopise doručil Vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové.

assets/img/articles/2021/tk-soudci.jpg
16. září 2021

Pomalá spravedlnost = žádná spravedlnost. Piráti a Starostové představili statistiky soudců a další opatření pro zefektivnění práce soudů

Praha, 16. září 2021 – Rychlejší soudní řízení a méně soudních excesů. To přinesou nástroje navržené koalicí Pirátů a Starostů. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, senátor za STAN Zdeněk Hraba a právník Ondřej Dostál dnes tyto nástroje představili na tiskové konferenci spolu s webovou stránku www.rychlejsisoudy.cz s prototypem statistiky soudců. Zavedení povinnosti zveřejňování vlekoucích se případů vede dle zahraničních zkušeností k zásadnímu zrychlení práce soudů. Informace o statistikách v úplné podobě by v pilotním projektu byly přístupné resortu justice, výhledově se počítá s možností jejich zveřejnění.

assets/img/articles/2021/jakub-michalek01.jpg
16. července 2021

Piráti podali žalobu na premiéra. Požadují u soudu omluvu za šíření lži

Praha, 16. července 2021 - Piráti podávají žalobu na premiéra Andreje Babiše za šíření lži na Twitteru, že chtějí lidem zdaňovat přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty. Žádají za lživý výrok písemnou omluvu. Strana se pokusila prvně s předsedou vlády věc řešit mimosoudní cestou, ten to ale odmítl.

assets/img/articles/2021/jakub-michalek00.jpg
18. června 2021

Konec sezení na dvou židlích, Piráti prosadili klouzavý mandát

Praha, 18. června 2021 – Poslanecká sněmovna dnes odhlasovala změny Ústavy České republiky, která zavádí tzv. klouzavý mandát. Návrh předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka umožňuje, aby nedocházelo ke kumulaci funkce poslance a ministra. Dle dnes odhlasované úpravy bude moci poslanec, který se zároveň stane členem vlády, pozici poslance dočasně po dobu výkonu funkce ministra opustit a jeho místo ve Sněmovně obsadí náhradník z kandidátní listiny. Cílem úpravy je zajistit, aby ministři měli dostatek časových kapacit pro výkon své funkce a nezanedbávali pracovní povinnosti. Zavedení klouzavého mandátu je dlouhodobým programovým cílem Pirátů, který se ukázal jako aktuální například ve světle nízké účasti ministrů na pravidelných čtvrtečních interpelacích. Michálek pro svůj návrh získal širokou podporu poslanců napříč poslaneckou Sněmovnou.

assets/img/articles/2021/jakub-michalek01.jpg
17. června 2021

Vyšetřování korupce a zločinu ohrožuje nedostatek znalců. Piráti požadovali nápravu již v březnu

Praha, 17. června 2021 – Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek interpeloval ministryni spravedlnosti Marii Benešovou s žádostí o vysvětlení, jak chce ministerstvo reagovat na neutěšenou situaci soudních znalců. Zákon měl usnadnit podmínky pro jejich činnost. Přinesl ale více povinností a úřadování, aniž by je vyvážil odpovídajícím zvýšením odměn. Znalců tak rychle ubývá. Během půl roku jich ukončilo svou činnost téměř 500 a dalších 200 si živnost pozastavilo. Ministryně v odpovědi sdělila, že se jí nepodařilo vyjednat s Ministerstvem financí navýšení v patřičné rozpočtové kapitole, způsob řešení této situace však neuvedla.

assets/img/articles/2021/michalek-bartos.jpg
4. června 2021

Premiér Babiš šíří na sociálních sítích lež o Pirátech a straší občany. Strana mu zaslala výzvu, aby se omluvil

Praha, 4. června 2021 – Piráti dnes zaslali premiérovi Andreji Babišovi předžalobní výzvu, v níž ho vyzvali k omluvě za šíření lži, že chtějí lidem zdaňovat přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty. Stejně tak žádají stažení příspěvku na Twitteru, kde lživé tvrzení předseda vlády uvedl. „Vláda v čele s premiérem zcela selhala v boji proti koronaviru a ochraně našich obyvatel, stejně tak má na kontě celou řadu skandálů jako střet zájmů, obvinění z dotačních podvodů, tlak na státní zástupce a mnohé další. Místo přijetí odpovědnosti se Andrej Babiš snaží obviňovat ze svých selhání koalici Pirátů a Starostů a odvádět tak pozornost veřejnosti. Neštítí se zveřejňovat dezinformace a co hůř – strašit jimi lidi, kteří už tak mají kvůli pandemii obav přehršle. Takové jednání je zcela nepřijatelné a je třeba se mu v zájmu naší země postavit,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

assets/img/articles/2021/jakub-michalek00.jpg
6. května 2021

Ministryně Benešová hledá záminku pro odvolání nejvyššího státního zástupce, sama ale šířila neověřené informace. Piráti žádají vysvětlení na výboru

Praha, 6. května 2021 – Ministryně spravedlnosti Marie Benešová dnes oznámila, že podá kárnou žalobu na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Důvodem je, že na jednání vlády údajně vyzradil neveřejné informace z trestního řízení týkajícího se kauzy výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Ministryně přitom sama o vyšetřování šířila dezinformace. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek bude požadovat vysvětlení na mimořádném jednání Podvýboru pro justici. Pozván je i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

assets/img/articles/2021/jakub-michalek01.jpg
30. dubna 2021

Ministryně Benešová by měla poslancům vysvětlit spekulace k Vrběticím i tlaky na státní zástupce

Praha, 30. dubna 2021 – Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek včera požádal o svolání mimořádného jednání poslanců, kde má ministryně spravedlnosti Benešová osobně vysvětlit, proč uvádí jinou vyšetřovací verzi sabotáže provedené ruskou tajnou službou ve Vrběticích než předseda vlády a ministr vnitra. Zároveň by se měla vyjádřit, proč ve veřejném prostoru vytváří tlak na rezignaci nejvyššího státního zástupce a zdržuje projednání vládní novely zákona o státním zastupitelství, která měla zaručit nezávislost státních zástupců, ale už dva roky leží neprojednaná na vládě.

assets/img/articles/2021/jakub-michalek01.jpg
14. dubna 2021

Pravidla musí platit pro všechny. Piráti přichází s návrhem na lepší vymahatelnost zákona o střetu zájmů

Praha, 14. dubna 2021 – Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek dnes předložil pozměňovací návrh k zákonu o střetu zájmů. Zákon zajišťuje vymahatelnost pravidel proti střetu zájmů politiků, a to zejména ve vztahu k vlastnictví médií a účasti na veřejných zakázkách a investičních pobídkách. Reaguje tak na loňský nález Ústavního soudu. Michálkův pozměňovací návrh prošel dnes druhým čtením novely zákona o střetu zájmů. Hlavními změnami jsou přesnější vymezení zákazu vlastnit média a přijímat dotace a investiční pobídky politiky a jejich firmami. Rovněž se zlepší vymahatelnost právní úpravy.

assets/img/articles/2020/frantisek-navrkal89.jpg
8. prosince 2020

Ministerstvo vnitra nezvládlo včas zrealizovat projekty e-Sbírka a e-Legislativa. Digitální tvorba zákonů se už podruhé odsouvá

Praha, 8. prosince 2020 – O ročním odložení projektů e-Sbírka a e-Legislativa na 1. ledna 2023 dnes na jednání sněmovního Podvýboru pro digitalizaci justice a e-Sbírku informovali zástupci Ministerstva vnitra. Účelem projektu je zajistit funkční portál obsahující závazná elektronická znění právních aktů vyhlašovaných ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv. Zavedení e-Legislativy má vést k elektronizaci a zpřehlednění celého procesu tvorby i projednávání právních předpisů, a snížit tak počet chyb v legislativním procesu.

assets/img/articles/2020/Ivan_rouska_covid.jpg
12. listopadu 2020

Evropská komise požaduje zastavení dotací pro Agrofert. Zamezte mezinárodní ostudě, apeluje předseda Pirátů Bartoš na premiéra

Praha, 12. listopadu 2020 - Evropská komise dle informaci zveřejněných v médiích přikázala českým orgánům zastavit schvalování dotací pro společnosti z koncernu Agrofert. Uvedla rovněž, že všechny dotace pro Babišův koncern schválené od září 2017 jsou nezákonné. Reagovala tak na stanovisko českých ministerstev k finálnímu auditu ke střetu zájmů premiéra Babiše. Česká strana nadále odmítá situaci řešit, ačkoliv všechny dosavadní nezávislá stanoviska a analýzy mluví jasně a jednotně - dochází k porušování českých a evropských předpisů ke střetu zájmů. „Piráti učinili maximum, abychom se této situaci vyhnuli. Důrazně apeluji na premiéra Babiše, aby přestal zatahovat občany do svých problémů a začal dodržovat zákony,” komentuje situaci předseda Pirátů Ivan Bartoš.

assets/img/articles/2020/kolaja-eu.jpg
7. října 2020

Soudní dvůr Evropské unie zakázal plošné šmírování uživatelů. Piráti volají po změně českého zákona

Brusel/Praha, 7. října 2020 - Soudní dvůr EU včera rozhodl, že hromadné ukládání dat uživatelů internetu, stejně jako z telefonních hovorů, není přípustné. Přesně toto přitom operátorům v ČR nařizuje i současná legislativa. Piráti proti takovému postupu v minulosti podali stížnost k Ústavnímu soudu, ten ji zamítl. Proto místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja a poslanci Ondřej Profant a Mikuláš Ferjenčík vyzývají vládu, aby upravila legislativu v souladu s rozhodnutím Soudního dvora Evropské Unie. Ukládání a zadržování dat (tzv. data retention) s cílem sledování pohybu osob musí být cílené, nikoliv plošné.

assets/img/articles/2020/richterova.jpg
14. srpna 2020

Žhářský útok v Bohumíně zneužili extremisté pro šíření rasové nenávisti: Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová a organizace ROMEA podávají trestní oznámení

Praha, 14. srpna 2020 – Žhářský útok v Bohumíně, při kterém zahynulo jedenáct osob včetně tří dětí, se stal záminkou pro vyvolávání nenávisti vůči romské komunitě. V souvislosti s tragédií se totiž objevily útočné články a komentáře odsuzující právě romskou menšinu a schvalující násilný čin. Pirátský analytický tým ve spolupráci s organizací ROMEA zmapoval nejzávažnější komentáře a Olga Richterová, první místopředsedkyně Pirátů, a zástupce sdružení ROMEA včera podali na neznámé pachatele trestní oznámení. Piráti zároveň komunikují s některými příbuznými obětí, kteří neskrývají své zděšení.

assets/img/articles/2019/jakub-michalek.jpg
14. července 2020

Kdo je skutečným majitelem Agrofertu? Piráti se dotazují soudu s odkazem na evropskou směrnici

Praha, 14. července 2020 – Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek zaslal na Městský soud v Praze dotaz na skutečného majitele společnosti Agrofert. Soud by měl informaci poskytnout na základě přímého účinku evropské směrnice, která požaduje přístup veřejnosti do evidence skutečných majitelů firem. Vláda veřejný přístup do rejstříku skutečných majitelů firem stále nezajistila, přestože lhůta pro provedení směrnice uplynula již před více než půl rokem.

assets/img/articles/2019/tomas-vymazal.jpg
13. července 2020

Komentář Tomáše Vymazala: Plošné testování toxikomanii ve vězení neřeší, investujme do prevence místo represe

Praha, 13. července 2020 – Vláda má na svém dnešním jednání na programu projednání kontrolního závěru NKÚ k hospodaření Vězeňské služby ČR. NKÚ popisuje nárůst četnosti plošného testování všech vězňů na psychotropní látky a obecné zintenzivnění kontrol pomocí vylepšených metod screeningu zakázaných látek v reakci na šíření psychotropních látek v prostředí věznic. Zároveň však sama Vězeňská služba přiznává, že užívání psychotropních látek se nedaří účinně eliminovat.