Bartoš_nájemní bydlení
24. dubna 2023

Bartoš: Do dostupného bydlení chceme v příštích letech dostat přes 20 miliard korun. MMR představilo projekt Bydlení pro život

Státní fond podpory investic (SFPI) spadající pod MMR spouští program Nájemní bydlení. Ten podpoří 800 miliony korun výstavbu hlavně obecních nájemních bytů. Ministr Ivan Bartoš při té příležitosti představil sérii souvisejících kroků, kterými resort plánuje zlepšit bytovou situaci v České republice. Kromě investic ze státního rozpočtu a evropských zdrojů ve výši přes 11 miliard korun, je to například zákon o podpoře v bydlení. V dubnu se dostal do vnitroresortního připomínkového řízení.

50096616937_aed84c2fcb_o
8. března 2023

Bartoš: Žádné stavební řízení se nebude zbytečně protahovat. Rodinný dům může mít povolení už za 30 dní

Zajištění rychlého, jednoduchého a transparentního řízení pod zásadou „jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko“. To je základním cílem klíčové novely nového stavebního zákona předložené Ministerstvem pro místní rozvoj, kterou projednala ve druhém čtení Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Novela mění nový stavební zákon tak, aby nevznikaly nové státní úřady, a zároveň obnovuje stavební úřady na obcích, aby bylo zajištěno dostupné, přehledné a srozumitelné stavební řízení i pro běžného občana.

Ivan Bartoš a Lucie Fuková
26. ledna 2023

Ministr Bartoš jednal s vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny o sociálně vyloučených komunitách

O fungování Agentury pro sociální začleňování i o řešení sociálního vyloučení Romů nejen v hospodářsky postižených regionech hovořil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš s vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny Lucií Fukovou.

assets/img/articles/2022/ivan-bartos-02-2022.jpg
27. října 2022

Bartoš: Zjednodušíme výstavbu v České republice

Praha, 27. října 2022 – Koalice na vládním jednání schválila klíčovou novelu nového stavebního zákona, kterou předložilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Cílem předkládané úpravy je změnit nový stavební zákon tak, aby nevznikaly nové státní úřady a bylo zajištěno rychlé, jednoduché, transparentní a pro běžného občana srozumitelné stavební řízení pod zásadou “jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko.” Návrh ještě čeká proces schvalování v Poslanecké sněmovně a Senátu.

assets/img/articles/2022/ivan-18-10-2022.jpg
18. října 2022

Bartoš: Novela nového stavebního zákona je zcela nutná

Praha, 18. října 2022 – Význam novely nového stavebního zákona je neoddiskutovatelný. Cílem předkládané úpravy je změnit nový stavební zákon tak, aby bylo zajištěno rychlé, transparentní, digitální a občanovi blízké stavební řízení. K tomu se současná vláda zavázala ve svém programovém prohlášení.

assets/img/articles/2022/bartos-2022-10.jpg
5. října 2022

Bartoš: Projekty s podporou z evropských fondů se budou moct dokončit. Umožní také zmírnit dopady současné krize

Praha, 5. října 2022 – Evropský parlament v prvním čtení schválil komplexní soubor opatření upravující pravidla pro čerpání evropských fondů (tzv. FAST-CARE). Celý balíček převážně legislativních úprav je zaměřený jak na pomoc příjemcům, tak na vyšší flexibilitu při dočerpání přidělených dotací. Evropská komise tak velmi pružně zareagovala na návrh 10 členských států EU, který iniciovalo Ministerstvo pro místní rozvoj v dubnu 2022.

assets/img/articles/2022/ivan-bartos-02-2022.jpg
9. září 2022

Bartoš: Solární panely lze stavět bez stavebního povolení. Další zjednodušení chystáme

Praha, 9. září 2022 – Stavby pro obnovitelné zdroje lze postavit velmi rychle a jednoduše. Mnohdy to jde bez stavebního povolení, ohlášky či územního rozhodnutí. Ministerstvo pro místní rozvoj však pracuje na dalším zjednodušení možnosti instalace solárních panelů pro výrobu elektřiny (FVE) jako součásti stavby v zastavěném i nezastavěném území a bez ohledu na instalovaný výkon.

assets/img/articles/2022/ivan-bartos00.jpg
8. září 2022

Zákon o vzniku DIA prošel Sněmovnou v prvním čtení. Je to zásadní krok pro potřebné odstartování digitální transformace veřejné správy, říká vicepremiér pro digitalizaci

Balíček zákonů ke vzniku Digitální a informační agentury (DIA), kterou připravil tým pod vedením místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, dnes prošel Sněmovnou v prvním čtení. DIA přinese dlouho potřebné zrychlení a zkvalitnění procesu digitalizace. Díky koncentraci expertů a talentu a svému nadresortnímu postavení bude moci na odstartování nové fáze digitalizace efektivně pracovat. Česká republika se tím zařazuje mezi státy, pro které je digitalizace prioritou a v nichž obdobné nezávislé expertní instituce dávno existují.

assets/img/articles/2022/ivan-bartos-09-2022.jpg
7. září 2022

Bartoš: Městům a obcím pomůžeme 2,55 miliardami korun navíc. Prioritou je pomoc s energetickými úsporami

Praha, 7. září 2022 – Prvním čtením prošlo v rámci novely zákona o státním rozpočtu 2022 navýšení rozpočtu Ministerstva pro místní rozvoj o 2,55 miliardy korun, ze kterých půjde největší část na rozvoj obcí a měst, kterým tak pomůžeme v boji s energetickou krizí. Další peníze půjdou na pomoc po živelních pohromách a na podporu cestovního ruchu. MMR je tak na dobré cestě k tomu, aby dofinancovalo projekty měst a obcí, na které už peníze z původní uvolněné částky národních dotací nezbyly.

assets/img/articles/2022/ivan-04.jpg
6. září 2022

Bartoš: Zákon o zadávání veřejných zakázek bude jednodušší, vstřícnější a omezí korupci

Praha, 6. září 2022 - Prvním čtením dnes prošel v Poslanecké sněmovně Parlamentu návrh novely zákona o zadávání veřejných zakázek. Díky ní se sníží administrativní náročnost, zároveň ale přinese větší volnost zadavatelům a také upraví pravidla pro přidělování zakázek dodavatelům odsouzeným například za korupci.

assets/img/articles/2022/bartos-hrensko.jpg
22. srpna 2022

Bartoš: Českému Švýcarsku pomůžeme národními i evropskými dotacemi a podnikatelům intenzivní marketingovou propagací této úžasné lokality

Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš navštívil České Švýcarsko, které zasáhl největší požár v dějinách České republiky. Ujistil, že Ministerstvo pro místní rozvoj je připravené maximálně pomoci tam, kde může. Ať už chystaným programem na obnovu obecního a krajského majetku po živelních pohromách, nebo případnou revizí národních programů v oblasti podpory venkova a cestovního ruchu. Významnou pomoc poskytne Integrovaný regionální operační program (IROP) nebo agentura CzechTourism.

assets/img/articles/2022/ivan-bartos-09-2022.jpg
17. srpna 2022

Ivan Bartoš zahájil reorganizaci digitalizace státní správy. Expertní centrum bude udávat technologický směr a zlepší kulturu řízení digitalizace

Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš předkládá návrh zákona o vzniku Digitální a informační agentury (DIA). Ta vznikne v příštím roce a jejím úkolem bude především zlepšit úroveň digitalizace veřejné správy. DIA nastaví nové standardy, implementuje jednotnou metodiku a zefektivní projektové řízení digitalizace. Nově vzniklá agentura má také výrazně vylepšit služby v oblasti centrální koordinace a sdílení dat a usnadnit tak život občanům. Ti už nebudou muset stále dokola poskytovat úřadům své údaje, které o nich stát již dávno má.

assets/img/articles/2022/ivan-04.jpg
2. srpna 2022

Konec nerovnému tržnímu prostředí a obtěžování rezidentů. Ministr Bartoš připravil návrh regulace online platforem pro sdílené ubytování

Praha, 2. srpna 2022 - Narovnání tržního prostředí, jasné rozlišení na profesionální a příležitostné ubytovatele i vyšší odpovědnost majitelů pronajímaných nemovitostí. To obsahuje návrh MMR, který řeší problémy související s poskytováním ubytování prostřednictvím online platforem.

assets/img/articles/2022/ivan-bartos-02-2022.jpg
27. července 2022

Ministr Bartoš pro svůj rezort vyjednal necelé tři miliardy korun navíc, pomohou nejen oblastem postiženým živelními pohromami

Praha, 27. července 2022 - Vláda dnes schválila novelu zákona o státním rozpočtu pro letošní rok. Místopředsedovi vlády pro digitalizaci a ministrovi pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi se podařilo pro svůj resort získat navíc 2,75 miliardy korun na již připravené projekty. Pomoci se díky těmto financím dočkají nejen oblasti postižené živelními pohromami.

assets/img/articles/2022/kotlikove-dotace.jpg
18. července 2022

Evropa nám pomáhá! Kotlíkové dotace přehledně: jak, kde, kdy a proč žádat?

V posledních týdnech dostáváme spoustu dotazů, co jsou “Kotlíkové dotace”, kdo, jak a kde si o ně může zažádat a proč něco takového v Česku vůbec máme k dispozici. Mnoho lidí totiž ve složitém systému stále tápe a vzhledem k množství všech dotací se ani není čemu divit.

assets/img/articles/2022/jakub-michalek01.jpg
15. července 2022

Konec probdělých nocí kvůli virválu turistů. Ubytování přes online platformy bude mít lepší pravidla s větší vymahatelností

Praha, 15. července 2022 - Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek spolu se zástupci Ministerstva pro místní rozvoj představil na pátečním kulatém stole hlavní přínosy připravované novely o sdíleném ubytování. „Praha nemá být Disneyland. Je to především domov pro víc než milion lidí, jejichž zájmy a nárok na snesitelné bydlení a odpočinek musíme chránit. Proto jsme připravili změny zákonů, které konečně zavedou jasná, férová, a hlavně vymahatelná pravidla pro sdílené ubytování. Pomohou jak sousedům, poctivým ubytovatelům a podnikatelům, tak i obcím. Samosprávy a sousedé v centru Prahy a dalších turisticky atraktivních lokalitách budou mít způsob, jak případné problémy řešit,“ popsal Michálek. Kulatého stolu se zúčastnili zástupci poslaneckých klubů, hlavního města Prahy, ubytovatelů a dalších zainteresovaných stran. Během jednání mnohokrát zaznělo, že je novela dobrý první krok ke zlepšení stávající situace, která je obzvláště v historických centrech kritická.

assets/img/articles/2022/bartoš001.jpg
12. července 2022

Bartoš: Lidé budou dostávat přesné a jasné informace o spotřebě tepla a teplé vody

Praha, 12. července 2022 – Prvním čtením dnes prošel v Poslanecké sněmovně návrh zákona, díky kterému budou lidé dostávat přesné a jasné informace o spotřebě tepla a teplé vody. Jde o transpozici EU směrnice do českého práva. Zprávy o vyúčtování budou občanům doručovány v minimálně měsíčních intervalech.

assets/img/articles/2022/ivan-bartos-02-2022.jpg
7. července 2022

Bartoš: Zvýšíme počty moderních nízkoemisních vozidel ve veřejné správě

Praha, 7. července 2022 – Sněmovna schválila v prvním čtení návrh zákona o podpoře nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb v přepravě cestujících. Počet nízkoemisních vozidel, která budou jezdit po silnicích v ČR, by se tak měl průběžně zvyšovat. MMR aktivně prosazuje co nejrychlejší schválení zákona tak, jak to požaduje EU. Jinak České republice hrozí pokuta.

assets/img/articles/2022/lipo-czpres.jpg
1. července 2022

Začíná české předsednictví v Radě EU, Piráti chtějí méně zranitelnou evropskou ekonomiku, posílení obranných kapacit a vymáhání lidských práv

Praha, 1. července 2022 – Česká republika dnes převzala předsednictví Rady Evropské unie. Jde o historicky druhé předsednictví, premiéru si ČR odbyla v roce 2009. Piráti v předsednictví vidí příležitost, jak pomáhat měnit strukturu ekonomiky tak, aby nebyla surovinově závislá a stála na moderních technologiích a byla nezávislá na zdrojích dodávaných z Ruska. Vedle toho chtějí nastartovat rozvoj regionů, například pomocí rozvoje cestovního ruchu, ale i díky elektronizaci veřejných zakázek, která umožní větší zapojení malých a středních podnikatelů a firem. České předsednictví v Radě EU si předsevzalo řešení pěti priorit, kterými jsou zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posilování evropských obranných kapacit, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí. Mnoha těmto oblastem se bude intenzivně věnovat pirátský ministr zahraničí Jan Lipavský.

assets/img/articles/2022/bartoš001.jpg
21. června 2022

Ministr Ivan Bartoš představil priority resortu pro období českého předsednictví v Radě EU

Ministerstvo pro místní rozvoj se během českého předsednictví v Radě Evropské unie prioritně zaměří na politiku soudržnosti, regionální rozvoj, cestovní ruch a elektronizaci veřejných zakázek. Informace o konkrétních aktivitách úřadu a jejich benefitech pro české regiony, podnikatele i občany přináší nově spuštěné webové stránky.