assets/img/articles/2020/richterova1.jpg
24. července 2020

Komentář Olgy Richterové: Jak ochránit děti před traumaty ze soudních tahanic? Inspirací může být město Chrudim, zlepšováky z praxe předložím ministerstvům

Praha, 24. července 2020 – Ochrana dětí během rozvodových řízení, pěstounská péče, ale i hospice či duševní zdraví – to všechno byla témata, o kterých jsem hovořila s experty během své návštěvy Chrudimi. Město totiž nabízí zajímavou inspiraci v oblasti sociální politiky, chtěla jsem tak její fungování vidět v praxi. Spousta nápadů a postupů by mohla pomoci i občanům v dalších částech Česka, obrátím se tak s náměty z terénu na příslušná ministerstva.

assets/img/articles/2019/jan-lipavsky1.jpg
18. prosince 2019

Lipavský: Šíření poplašných zpráv a nenávisti je trestné, podáváme trestní oznámení na Aeronet

Praha, 18. prosince 2019 – Anonymové z dezinformačního severu Aeronet pošpinili památku obětí tragédie ve Fakultní nemocnici Ostrava. Pokud pominu zcela nevkusné popisy místa neštěstí, dopustili se autoři i trestného činu. V textu se zcela pomýleně snaží hledat spojitosti mezi židovským obyvatelstvem a pachatelem vražd. Zveřejněním tohoto článku se Aeronet dopustil šíření poplašné zprávy a šíření nenávisti vůči náboženské menšině. Obojí je v Česku protiprávní. Za stejně nechutné považuji dlouhodobé snahy tohoto severu podkopat důvěru lidí ve státní instituce, jako jsou policie či nemocenská zařízení. Přitom právě policisté i lékaři v Ostravě předvedli zcela nedocenitelnou práci. Článek je smutným a výjimečně odpudivým příkladem této dlouhodobé strategie. Text je společensky nebezpečný, a proto jsme se rozhodli podat na server Aeronet trestní oznámení. To obsahuje jednak podrobný rozbor dezinformačního článku, nicméně rovněž i všechny dostupné informace o pozadí neslavně proslulého dezinformačního portálu Aeronet. Předpokládám, že kriminalisté se budou věnovat zejména vypátrání případných pachatelů či organizované skupiny, k čemuž jsme v trestním oznámení nastínili několik cest.

assets/img/articles/2019/ondrej-polansky.jpg
25. listopadu 2019

Jenom název nestačí. Vládní zákon o výstavbě narušuje soukromé vlastnictví a zavádí další byrokracii

Praha, 25. listopadu 2019 – Stavby dálnic, obchvaty měst, vysokorychlostní železnice – to a mnohem víc slibuje vláda ve svém programovém prohlášení a odkazuje se přitom na „zákon o liniových stavbách, který bude podporovat výstavbu a neumožní obstrukce. To je alfa a omega.“ Cílem návrhu zákona, který dnes vláda schválila, má být urychlení výstavby dopravní infrastruktury. Ve skutečnosti se zákon skrývá několik významných úskalí.

assets/img/articles/2019/barton9.jpg
5. listopadu 2019

Komentář Lukáše Bartoně: Středeční stávka učitelů by měla mít větší cíle

Praha, 5. listopadu 2019 – Zítřejší stávku škol plně respektuji a naprosto jí rozumím, nicméně důvod stávky, který uvádí školské odbory, považuji za nedostatečný. Z mého pohledu by školské odbory měly bojovat za zvýšení objemu finančních prostředků na platy učitelů dle původního záměru s cílem navýšit platy o 15 procent.

assets/img/articles/2018/barton.jpg
2. října 2019

Pirát Bartoň se stal předsedou Podvýboru pro regionální školství

Praha, 2. října 2019 – Poslanec Pirátů Lukáš Bartoň byl dnes jednomyslně zvolen předsedou Podvýboru pro regionální školství, který se zabývá mateřskými, základními a vyššími odbornými a středními školami. Prioritně se chce věnovat kvalitě vzdělávání, nastavení maturit a zanedbávané komunikaci se spolky zabývajícími se školstvím.

assets/img/articles/2018/barton.jpg
23. září 2019

Rušení víceletých gymnázií není řešením. V prvé řadě je třeba posilovat kvalitu výuky na základních školách

Praha, 23. září 2019 – Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravuje novou strategii vzdělávací politiky do roku 2030. Jedním z uvažovaných kroků má být i rušení víceletých gymnázií z důvodu snižování nerovného přístupu ke vzdělávání. Piráti poukazují na to, že je třeba prioritně řešit posilování kvality výuky a motivaci žáků základních škol k dalšímu vzdělávání, případné rušení víceletých gymnázií do budoucna samo o sobě nic nevyřeší.

assets/img/articles/2019/holomcik-radek.jpg
23. července 2019

Piráti chtějí zabránit zvýšení daní pro tradiční pěstitelské pálenice

Praha, 23. července 2019 – V rámci momentálně projednávaného zvýšení daní navrhuje vláda mj. také zvýšení spotřební daně na líh obsažený v ovocných destilátech z pěstitelských pálenic, a to z 14 300 korun na 16 200 korun za hektolitr. To by v důsledku přineslo zdražení pálení a snížení zájmu o služby tradičních pěstitelských pálenic. Piráti s tímto vládním záměrem nesouhlasí a navrhují daň nezvyšovat.

assets/img/articles/2019/michalek98.jpg
22. července 2019

Nezávislost státního zastupitelství? Další nesplněný vládní slib

Praha, 22. července 2019 - Vláda dnes dala nesouhlasné stanovisko poslaneckému návrhu zákona o státním zastupitelství Pirátů, ODS a KDU-ČSL. Návrh zákona přitom garantuje nezávislost státního zastupitelství a může nabýt účinnosti prakticky několik týdnů po jeho schválení, narozdíl od vládního návrhu, který by nabyl účinnosti až v roce 2022.

assets/img/articles/2019/tresnak-petr.jpg
8. července 2019

Vládou schválený investorský model pro jaderné bloky je nevhodný

Praha, 8. července 2019 – Vláda dnes rozhodla o investorském modelu pro výstavbu nových jaderných bloků v Česku. Výstavba má být podložena smlouvou mezi dceřinou společností, státní společností ČEZ a vládou o společném postupu. Piráti tento model nepovažují za nejvhodnější a volají nejen po transparentním procesu výběrového řízení, ale i po jasném investorském modelu. Je třeba, aby takto rozsáhlá investice byla pod maximální veřejnou kontrolou.

assets/img/articles/2019/mikulas-peksa.jpg
9. května 2019

Mikuláš Peksa: Spolupráci v Evropě musíme zachovat. Mír, svoboda a prosperita za to stojí

Praha, 9. května 2019 – Evropa a Česká republika dnes slaví Den Evropy. Vizi společného evropského trhu a spolupráci při těžbě a výrobě oceli mezi Francií a Německem formuloval ve svém plánu z roku 1950 francouzský ministr zahraničí Robert Schuman. Jeho motivací bylo zajistit mírové soužití a svobodné obchodování v Evropě. Schumanův plán a pozdější smlouvy, které vedly k založení Evropské unie, jak ji známe dnes, zajistily signatářským státům desítky let bez válečných konfliktů – do té doby v Evropě bezprecedentní období míru.

assets/img/articles/2019/peksa.jpg
30. dubna 2019

Digitální daň musí řešit celá Evropa

Praha, 30. dubna – Vláda rozhodla o zavedení digitální daně ve výši 7 %. Dosud přitom Babišova vláda nebrala na zřetel, že nadnárodní digitální firmy na území České republiky danily pouhý zlomek částky ve srovnání s domácími technologickými firmami. Zavedení daně pouze na úrovni České republiky ovšem bude obtížné, neboť zahraniční firmy se mohou této povinnosti nadále vyhýbat díky svým sídlům v jiných státech. Proto je jedním z hlavních požadavků Pirátů před volbami do Evropského parlamentu zavedení digitální daně na evropské úrovni, které problém vyřeší systémově.

assets/img/articles/2019/balcarova.jpg
25. dubna 2019

Zjištění zprávy OSN o stavu životního prostředí ve světě jsou alarmující

Praha, 25. dubna 2019 – V Národní technické knihovně dnes probíhá představení zprávy OSN GEO-6 (Global Environment Outlook 6), která poprvé od roku 2012 prezentuje a systémově hodnotí stav a vývoj životního prostředí ve světě. Informace z nové zprávy OSN o životním prostředí ve světě jsou stejně alarmující jako loňská zjištění klimatického panelu OSN IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change), záběr je však širší. Zpráva přináší znepokojující fakta nejen o klimatické změně, ale i o poklesu biodiverzity ve světě včetně úbytku opylovačů, o degradaci půdy, znečištění ovzduší, podzemních vod i oceánů nebo o pravděpodobnosti rozšíření infekcí, na které kvůli současnému nedostatečnému čištění odpadních vod nebudou fungovat antibiotika.

assets/img/articles/2019/jiranek.jpg
24. dubna 2019

Piráti se podílí na vzniku zákona, který zlepší postavení zákazníků u mobilních operátorů

Praha, 24. dubna 2019 – Poslaneckou sněmovnou dnes prošla prvním čtením novela zákona o elektronických komunikacích (ZEK). Ta má za cíl zjednodušit, zlevnit a zrychlit přechod mezi mobilními operátory. Za Piráty jsme ji podpořili. Už proto, že jsme před dvěma měsíci stáli u zrodu celé iniciativy, kdy jsme s návrhem na zlevnění přechodu mezi operátory přišli jako první a donutili tak premiéra situaci řešit.

assets/img/articles/2018/kozlova.jpg
23. dubna 2019

Komentář Lenky Kozlové: Národní galerie potřebuje kontinuitu, odbornost a především výběrové řízení na nového ředitele

Praha, 23. dubna 2019 – Za nejasných okolností odvolal minulý týden ministr kultury Antonín Staněk ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Ještě na konci ledna se přitom společně zasmáli spikleneckým teoriím o jeho odvolání, jak napsal v tweetu Antonín Staněk. Jeho současné rozhodnutí však spiklenecké teorie spíše podporuje. Odvolání zdůvodnil ministr ztrátou důvěry a pochybeními v oblasti hospodářské a manažerské.

assets/img/articles/2018/barton.jpg
12. dubna 2019

Omezení pravomocí ředitelů škol a další celoplošné testování – ministr Plaga ustoupil požadavkům krajů

Praha, 12. dubna 2019 – O počtu přijímaných žáků a vzdělávací nabídce středních škol by měly do budoucna rozhodovat kraje. Netýká se to přitom pouze státních škol, ale i škol soukromých. To vyplynulo ze schůzky ministra Plagy a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové reprezentující Asociaci krajů. Ministr Plaga zároveň podpořil požadavek krajů na zavedení celoplošného testování žáků v pátých a devátých třídách základních škol. Piráti považují takový postup za rizikový. Zavádění dalšího celoplošného testování povede podle Pirátů za současných podmínek pouze k dalšímu omezení výuky na úkor přípravy žáků na testy. V rámci svého programu chtějí Piráti naopak více podpořit roli ředitelů a rozšířit jejich pravomoci.

assets/img/articles/2019/elfmark.jpg
2. dubna 2019

Elfmark: Nový stavební zákon nesmí podněcovat korupci

Praha, 2. dubna 2019 – Pirátský poslanec František Elfmark podpořil varování ve věci věcného záměru stavebního zákona Ministerstva pro místní rozvoj ČR, se kterým v pátek přišly Bezpečnostní informační služby (BIS). Ty poukázaly na korupční riziko a možné nebezpečné ohýbání systému, které záměr obsahuje. Piráti v této věci zaslali už 26. února 2019 ministerstvu své připomínky, na jejich vypořádání však stále čekají.

assets/img/articles/2019/olga-richterova.jpg
13. března 2019

Důvěryhodnost úřadu ombudsmana v ohrožení – Piráti varují před volbou Zdeňka Koudelky

Praha, 13. března 2019 – Sněmovna dnes zvolí nového zástupce Veřejného ochránce práv (VOP), jelikož mandát skončí Stanislavu Křečkovi. Piráti znovuzvolení Stanislava Křečka nepodporují, zejména kvůli nevhodným vyjádřením na adresu lidských práv a zpochybňování boje proti korupci. Skutečným ohrožením důvěryhodnosti úřadu VOP je ovšem podle Pirátů volba údajného spoluautora Klausovy amnestie včetně velice problémové aboliční části – Zdeňka Koudelky. Piráti naopak podporují zvolení ústavní expertky Elišky Wagnerové, která má jednak významné zkušenosti při posuzování složitých případů, a zároveň je nezávislou a odbornou veřejností respektovanou osobou. Posledním čtvrtým kandidátem je Markéta Selucká, která je dle Pirátů rovněž vhodnou kandidátkou.

assets/img/articles/2018/lipavsky.jpg
19. února 2019

Lipavský: Poskytlo Ministerstvo obrany ČR záštitu vzpomínkovému večeru Českého svazu bojovníků za svobodu?

Praha, 19. února 2019 – Pirátský poslanec Jan Lipavský interpeluje ministra obrany Lubomíra Metnara v souvislosti se vzpomínkovým večerem Českého svazu bojovníků za svobodu. Podle pozvánky svazu na vzpomínkový večer k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem poskytlo Ministerstvo obrany ČR a Generální štáb Armády ČR akci záštitu. Lipavský se proto ministra ptá, zda jeho ministerstvo a Generální štáb AČR záštitu skutečně poskytly.

assets/img/articles/2018/barton.jpg
19. února 2019

Komentář pirátského poslance Lukáše Bartoně: Celoplošný zákaz mobilních telefonů ve školách je krokem zpět

Praha, 19. února 2019 - Základní škola v Boskovicích na Blanensku zavedla úplný zákaz mobilních telefonů, včetně přestávek a obědových pauz. Piráti takový postup považují za nepřiměřený. O tom, zda ve výuce bude povoleno používání mobilních telefonů, by měl rozhodovat sám učitel. Zákaz mobilních telefonů mimo výuku podle Pirátů zasahuje do soukromí žáků. Piráti se ztotožňují s tím, že by měla být pozornost více věnována možnosti využívání mobilního telefonu jako nástroje, se kterým lze ve výuce pracovat.

assets/img/articles/2018/polansky.jpg
19. února 2019

Komentář poslance Ondřeje Polanského: Ústavní soud smetl stížnost senátorů – billboardy z dálnic zmizí, otázkou je kdy

Praha, 19. února 2019 – Ústavní soud ČR dnes smetl ze stolu stížnost skupiny senátorů na přijetí zákona, který v roce 2012 zakázal billboardy u dálnic a silnic prvních tříd v nezastavěných oblastech, čímž potvrdil to, na co Piráti upozorňují již od března 2018. Zákon dal vlastníkům na odstranění poutačů pět let, a ačkoliv od lhůty uplynulo téměř 18 měsíců, dosud z blízkosti dálnic zdaleka všechny billboardy nezmizely.