Praha, 13. listopadu 2018 – Poslanci ANO, ODS, KSČM a SPD dnes opět přerušili projednání pirátského návrhu novely zákona o registru smluv. Podle návrhu Pirátů by společnost ČEZ a další společnosti s většinovým podílem státu musely zveřejňovat smlouvy stejně jako všechny ostatní organizace ovládané státem. Návrh zákona přitom doporučil k přijetí garanční výbor pro veřejnou správu.

„Dnešní projednání návrhu zrušení výjimek ze zveřejňování smluv ČEZu připomíná absurdní drama. Nejprve jsme společně s hnutím ANO zařadili bod o registru smluv na jednání Sněmovny. ODS navrhla jednání o zveřejňování smluv ČEZu přerušit, než se vyjádří ministr obrany k vojenským podnikům. Ten kvůli tomu přijel, zatvářil se zmateně a zase odjel, takže bod zůstal přerušen. Je jasné, že staré struktury budou za korupční prostředí v ČEZu bojovat do poslední vteřiny. ANO opět navzdory svým předvolebním slibům blokuje boj proti korupci. Je navíc pravděpodobné, že dnešním divadlem s registrem smluv se snaží překrýt kauzu Andreje Babiše ohledně údajného únosu jeho syna na Krym,”

uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Piráti na rozdíl od hnutí ANO prosazují protikorupční zákony a chtějí dát občanům možnost kontrolovat hospodaření firem s většinovým vlivem státu a omezit plýtvání, korupci a trafiky. Jde nám o to, aby ČEZ a České dráhy zveřejňovaly smlouvy a neměly účelově schválenou výjimku. Budějovický Budvar, který smlouvy zveřejňuje, má z loňského zisku odvést půl miliardy do rozpočtu, takže žádný krach firmy se nekoná a průhledné firmy prosperují,”

dodal Michálek.