Praha, 10. července 2020 – Několikaměsíční úsilí Pirátů se vyplatilo, Sněmovna schválila návrh na vyplacení kompenzačního bonusu pro tzv. dohodáře v případě, že odváděli pojistné. Podporu dohodářů, mezi které patří nejčastěji maminky na rodičovské, samoživitelky a samoživitelé, invalidní či starobní důchodci a lidé s nízkým vzděláním, kteří platili daně a sociální pojištění, prosazovali Piráti již od března, kdy vypukla koronavirová krize.

„Schválili jsme kompenzace pro dohodáře ve výši 350 korun na den. Při délce období 89 dnů může tato podpora činit až 31 150 Kč. Zásadní je, že podpora se týká i těch, kteří mají souběh dohody s živností a nebudou muset vracet prostředky, které již obdrželi. Dále se maže i rozdíl mezi pěstouny, kteří jsou OSVČ, a tedy nárok na bonus měli, a těmi, kteří jsou společníky malých s.r.o. a žádná podpora se na ně nevztahovala. Celkově by se pomoci mohlo dočkat až sto padesát tisíc lidí, pro které může být bonus záchranou před životem v dluzích,“ komentoval dnešní schválení návrhu pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

„Hned po vypuknutí koronavirové krize jsem vyzvala lidi, kteří se ocitli v problémech, aby se mi ozvali. Během dvou dnů se na mě obrátilo více než 500 lidí v problémech, kteří pracují právě na nějakou formu dohody. Jsem moc ráda, že se dnešním dnem dostane pomoci až 150 tisícům osob, které odváděly pojistné," dodala první místopředsedkyně strany Olga Richterová.