Praha, 3. června 2020 – Piráti se ve středu postavili proti nominaci Michala Šmucra do kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Poukázali u něj na nedostatek relevantních zkušeností a jeho úzké vazby na stranu Svoboda a přímá demokracie. Šmucr byl i přes jejich odpor zvolen. „Pan Šmucr je bývalým členem SPD, podílel se na jejím programu, v životopisu nemá žádné zkušenosti s audity, kontrolní činností nebo právem. Jeho nominace je tedy čistě politická,“ okomentoval pirátský poslanec Lukáš Černohorský.

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala navrhl jméno Michala Šmucra jako nového člena kolegia v květnu. Ve středu se nominací zabývala i Poslanecké sněmovna, nakonec byl Šmucr přes námitky Pirátů zvolen. „Nevěřím tomu, že pan Kala bez jakéhokoliv tlaku rozhodl o nominaci Michala Šmucra, který je hlavním autorem programu SPD, působil ve firmě místopředsedy SPD Radima Fialy a minimálně do nedávna byl členem SPD a poradcem Andreje Babiše,“ komentoval volbu místopředseda Kontrolního výboru Lukáš Černohorský s tím, že má obavy, že Šmucr poškodí dobré jméno NKÚ.

„Obávali jsme se, že by to vedlo k poškození dobrého renomé NKÚ. Tohoto kandidáta jsme proto s Piráty nepodpořili, protože chceme zachovat kvalitu výstupů NKÚ a k témuž postoji jsme vyzvali i ostatní sněmovní strany. I přes dřívější politické nominace držely strany jistý standard nominandů na členy NKÚ. Životopis pana Šmucra nenasvědčuje tomu, že by měl zkušenosti s kontrolní činností nebo že by vedl jakýkoliv kontrolní či auditní orgán ve státním sektoru,“ dodal Černohorský.

„Když se podívám na odůvodnění kvalifikace pana Šmucra, nabývám dojmu, že bych také mohl být zvolen do kolegia NKÚ. S kontrolní činností mám zkušenosti z dozorčí rady městské společnosti a jako předseda Kontrolního výboru Prahy 2. Ale jsem přesvědčen, že ani toto není dostatečná kvalifikace pro takovou vrcholnou funkci,” reagoval na zvolení Šmucra i pražský pirátský kandidát do Senátu Robert Veverka.