Praha, 1. září 2020 – Návštěva českých politiků a podnikatelů na Tchaj-wanu, včetně předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila či pražského primátora Zdeňka Hřiba, měla výrazné diplomatické důsledky. Čínský ministr zahraničí, Wang I, na adresu Vystrčila mimo jiné prohlásil: „Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování.“ Na tuto nepřijatelnou pohrůžku již zareagoval český ministr zahraničí, za Českou republiku se ale musí postavit i Evropská unie. Europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová proto zaslala otevřenou výzvu Vysokému představiteli pro zahraniční a bezpečnostní politiku, Josepu Borrellovi, aby dal za Evropskou unii jasně najevo, že jsme jednotnou ekonomickou i politickou silou.

„Jsem ráda, že česká reakce na sebe nenechala dlouho čekat a výrok takto za hranou Ministerstvo zahraničních věcí odsoudilo a řešilo s čínským velvyslancem. Pokud by však od silových vyjádření mělo dojít k činům, má miliardová Čína nad Českou republikou navrch. My ale nejsme pouze jednou zemí, jsme členskou zemí Evropské unie, a Čína si musí uvědomit, že pokud vyhrožuje jedné, vyhrožuje tím všem,“ uvádí europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová.

„Napsala jsem otevřenou výzvu Vysokému představiteli pro zahraniční a bezpečnostní politiku, Josepu Borrellovi, aby dal za Evropskou unii jasně najevo, že jsme jednotnou ekonomickou i politickou silou. A když někdo vyhrožuje jedné zemi, nesmí se to obejít bez evropské reakce,“ dodává Gregorová.