Lipavský
28. června 2023

Ministr Lipavský vládě předložil novou Bezpečnostní strategii a návrh o zařazení dalších osob na vnitrostátní sankční seznam

Vláda 28. června 2023 schválila na návrh ministra zahraničních věcí novou Bezpečnostní strategii, reagující na zhoršené bezpečnostní prostředí, a také rozhodla o zařazení dalších dvou osob na vnitrostátní sankční seznam.

lipavsky_main2
21. června 2023

Vláda dokončila revizi vztahů s Ruskem

Praha, 21. června 2023 - Na návrh ministra zahraničních věcí Jana Lipavského schválila vláda 21. června 2023 Zprávu o revizi vztahů s Ruskem. Pokračuje tak v naplňování programového prohlášení vlády, které si dalo mimo jiné za cíl přehodnocení vztahů s Ruskem.

lipavsky_main
26. dubna 2023

Vláda schválila na návrh ministra Lipavského zápis první osoby na vnitrostátní sankční seznam

Na návrh ministra zahraničních věcí Jana Lipavského schválila vláda ve středu 26. dubna 2023 zápis první osoby na vnitrostátní sankční seznam. Jde o Vladimíra Michajloviče Gunďajeva, jinak známého jako patriarcha Kirill.

Lipavský_Indie
1. března 2023

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský jednal v Indii o inovacích a ekonomické spolupráci

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský navštívil 26. února až 1. března 2023 Indii, kde jednal se svým indickým protějškem Subrahmanyamem Jaishankarem, ministrem obchodu a průmyslu Piyushem Goyalem. V poslední den návštěvy se šéf české diplomacie setkal s představiteli podnikatelské komunity a indických firem v Mumbaí.

olga-richterova-chodba
12. prosince 2022

Komentář Olgy Richterové: Viktor Orbán jedná jako trojský kůň

Evropské komisi došla po mnoha letech trpělivost a navrhla zablokovat vyplacení zhruba 183 miliard korun Maďarsku ze strukturálních fondů. Důvod? Orbánovo nedostatečné potírání korupce v zemi a problematické přidělování veřejných zakázek. Peníze evropských daňových poplatníků kvůli tomu mohou mizet v kapsách oligarchů a Orbánových kamarádíčků, o které opírá svůj režim. Bohužel jde ale jen o jeden z problémů, které Viktor Orbán pro evropské země, včetně České republiky, nyní představuje.

assets/img/articles/2022/lipavsky-prevzal-cenu.jpg
16. listopadu 2022

Ministr Lipavský jednal v Londýně s ministrem Cleverlym a převzal cenu za lidská práva

Praha, 16. listopadu 2022 – Ministr Jan Lipavský navštívil v 15. a 16. listopadu Londýn, kde jednal s britským protějškem Jamesem Cleverlym a ministrem pro obchodní politiku Gregem Handsem. V rámci návštěvy se také setkal s poslanci britského parlamentu. Cílem cesty bylo prohloubit vztahy s klíčovým partnerem Česka v zahraničněpolitické, bezpečnostní a obchodní oblasti a projednat naplňování tzv. Statement of Intent, Memoranda o spolupráci ministerstev zahraničí. Ministr Lipavský na závěr své návštěvy převzal prestižní cenu Magnitsky Award za přínos k ochraně lidských práv.

assets/img/articles/2022/gregorova-marketa-11-2022.jpg
14. listopadu 2022

Celá EU se opět sešla v Praze: „Provádíme dnes EU křovím,“ říká Gregorová

Praha, 14. listopadu 2022 – Na dvoudenním zasedání Evropského parlamentu, Komise a evropských ministrů, senátorů i poslanců v předsednické Praze vystoupili premiér Petr Fiala, ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek nebo pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Ta hovořila v sekci strategické autonomie o chystaném zákonu o čipech jako historické výzvě.

assets/img/articles/2022/marketa-gregorova-11-2022.jpg
4. listopadu 2022

Boj s dezinformacemi nemůžeme nechat na soukromých společnostech, říká europoslankyně Gregorová

New York, 4. listopadu 2022 - Na rozdíl od soukromých společností mají demokraticky zvolení politici zodpovědnost za bezpečnost svých občanů. Společnosti Meta, Google či Twitter mají ohromný světový vliv, který se dá účinně zneužít. Upozorňuje na to pirátská europoslankyně Markéta Gregorová, která se právě se zástupci společností Meta a Alphabet (Google) setkala v New Yorku.

assets/img/articles/2022/gregorova-eu.jpeg
2. listopadu 2022

Rusko by nemělo být součástí Rady bezpečnosti OSN, poukazuje Pirátka Gregorová

New York, 2. listopadu 2022 - OSN jako mírová organizace by neměla strpět veto svého hlavního mírového nástroje od země, která rozpoutává válku. V samotném sídle Organizace spojených národů ve Spojených státech o tom dnes diskutovala pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Ta upozornila, že ani před válkou nebylo chování Ruska mírové.

assets/img/articles/2022/gregorova-11-2022.jpg
1. listopadu 2022

Rusko zneužívá válku k podněcování nenávisti vůči Západu, shodla se Gregorová s experty z OSN

New York, 1. listopadu 2022 - Rusko viní z potravinové nejistoty a rostoucích cen protiruské sankce, přestože za následky války nese samo zodpovědnost. O tom dnes jednala europoslankyně Markéta Gregorová s experty z Organizace spojených národů na misi Evropského parlamentu za výbor pro cizí vměšování vč. dezinformací. Probíhající válka narušila dodavatelský řetězec a také způsobila růst cen potravin a hnojiv. Rusko však tyto skutečnosti skrze manipulaci s informacemi otáčí ve svůj prospěch a podněcuje nenávist vůči Západu.

assets/img/articles/2022/lipavsky-jan-11-2022.jpg
31. října 2022

Lipavský a Kuleba v Kyjevě stvrdili memorandem další spolupráci mezi ministerstvy zahraničí Česka a Ukrajiny

Kyjev, 31. října 2022 - Naplňování Memoranda o porozumění mezi českou a ukrajinskou diplomacií, česká podpora Ukrajině na její cestě do EU a do NATO, zřízení speciálního tribunálu pro stíhání zločinu agrese Ruska a humanitární pomoc pro nadcházející zimu – to byla témata jednání ministra zahraničních věcí Jana Lipavského s ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou. Jednání se odehrálo 31. října 2022 v rámci prvního společného zasedání vlád Česka a Ukrajiny. Šéf české diplomacie do Kyjeva přicestoval v delegaci vedené premiérem Petrem Fialou.

assets/img/articles/2022/lipavsky-10-2022.jpg
12. října 2022

Vláda na návrh ministra Lipavského zpřísní zákaz vstupu ruských občanů do Česka a podpoří studenty z Běloruska a Ukrajiny

Praha, 12. října 2022 – Na návrh ministra zahraničních věcí Jana Lipavského schválila vláda opatření, která reagují jak na současnou situaci na Ukrajině, tak na další eskalaci ze strany Ruska. Jde nejen o posílení vízových restrikcí pro ruské občany, ale také o podporu studia běloruských a ukrajinských studentů na českých vysokých školách a asistenci Ukrajině při poválečné obnově.

assets/img/articles/2022/lipavsky-osn.jpg
11. října 2022

Prohlášení ministra zahraničí Jana Lipavského k ruským raketovým útokům na Ukrajinu

Dnes ráno Rusko masivně zaútočilo raketami na ukrajinská města. Bylo zasaženo centrum Kyjeva, Záporoží, Dnipro, Žitomir, Mikolajev, Chmelnickij, Kremenčuk, Lvovská a Ternopolská oblast. Cílem útoku se staly civilní objekty. Mezi zraněnými i obětmi jsou civilisté.

assets/img/articles/2022/lipavsky-varsavske-bezpecnostni-forum.jpg
4. října 2022

Ministr Lipavský vystoupil na Varšavském bezpečnostním fóru k ruské agresi

Varšava, 4. října 2022 - Ministr Jan Lipavský v úterý 4. října 2022 vystoupil v rámci Varšavského bezpečnostního fóra na ministerském panelu s názvem „Jednotní stojíme, rozdělení padneme. Naše odpověď na válku na Ukrajině“. Ten byl zaměřen na posilování evropské jednoty v kontextu ruské agrese na Ukrajině.

assets/img/articles/2022/Lipavsky-10-2022.jpg
3. října 2022

Ministr Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance kvůli ilegální anexi ukrajinského území

Praha, 3. října 2022 - V souvislosti s anexí Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti rozhodl pirátský ministr Jan Lipavský o předvolání ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského 3. října ve 14:00 na Ministerstvo zahraničních věcí.

assets/img/articles/2022/TK-pirati-zari.jpg
27. září 2022

Sankční zákon ministra Lipavského míří do Sněmovny, posílí ochranu lidských práv. Poslanci projednají i pirátské návrhy proti šikaně OSA a omezení svobod na internetu

Praha, 27. září 2022 – Sněmovnu tento týden čeká jednání o Magnitského zákoně, který posílí ochranu lidských práv. Předkladatelem je ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, který návrh prosazoval již v minulém volebním období. V úterý by měl být na plénu také autorský zákon, ke nemuž připravili zásadní pozměňovací návrhy pirátští poslanci Klára Kocmanová a Jakub Michálek. Plénum má na programu rovněž úpravu zákona o významné tržní síle. Ta má výrazně přispět k ochraně spotřebitelů i drobných zemědělských producentů proti koncovým prodejcům, kteří si diktují ceny.

assets/img/articles/2022/lipavsky-osn.jpg
23. září 2022

Ministr zahraničí Jan Lipavský na Valném shromáždění OSN vyzval ke krokům proti Rusku

New York, 23. září 2022 – Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský v OSN v New Yorku varoval před stupňující se ruskou agresí. Vyjádřil podporu Ukrajině a zdůraznil potřebu vyšetřit a potrestat ruské válečné zločiny Mezinárodním trestním soudem. Zároveň vyzval k vytvoření zvláštního mezinárodního tribunálu k prošetření zločinu agrese Ruska proti Ukrajině. Českou delegaci vedl Lipavský 19.-22. září 2022 na 77. zasedání Valného shromáždění OSN, kde přednesl národní projev. Vystoupil také na Radě bezpečnosti OSN jako první český ministr zahraničí po téměř 30 letech. V OSN zdůraznil také nutnost bránit lidská práva, zajištění míru, ochrany životního prostředí a podporu mladých lidí.

assets/img/articles/2022/lipavsky-projev-osn.png
assets/img/articles/2022/spotak-ukrajina.jpg
26. července 2022

Pirátský hejtman Plzeňského kraje Špoták dovezl na Ukrajinu další humanitární pomoc

Plzeň, 26. července 2022 - Sanitní vůz Volkswagen Transporter T5, elektrocentrály Herkules HSE 3500, mikrovlnné trouby, varné konvice, karimatky, deky, izoterické fólie a zdravotnický materiál, dopravili v pondělí 25. července 2022 představitelé Plzeňského kraje v čele s hejtmanem Rudolfem Špotákem do Ivano-Frankivské oblasti na Ukrajině, s níž kraj navázal spolupráci. Na Ukrajinu v následujících dnech dorazí i kamion s humanitární pomocí, která byla zajištěna v rámci partnerských vztahů mezi Plzeňským krajem a Horní Falcí.

assets/img/articles/2022/jan-lipavsky00.jpg
20. července 2022

Ministr Lipavský se v Kyjevě setkal s představiteli Ukrajiny

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský navštívil 20. července Kyjev společně se svým rakouským protějškem Alexanderem Schallenbergem. S prezidentem Ukrajiny Volodomyrem Zelenským, předsedou vlády Denysem Šmyhalem a ministrem zahraničních věcí Dmytro Kulebou jednali o všestranné podpoře Ukrajiny, která se brání ruské agresi, její budoucí rekonstrukci, evropské perspektivě a situaci v regionu. Ministři zahraničí Česka a Ukrajiny se dohodli na přípravě memoranda o budoucí spolupráci.