„Musíme reagovat na zhoršené bezpečnostní prostředí. Období míru v Evropě skončilo. Česko musí být dobře připraveno i na krajní možnost, že se stane součástí ozbrojeného konfliktu,“ uvedl ministr Lipavský.

Schválená Bezpečnostní strategie jasně poukazuje hlavně na hrozby a výzvy spojené s Ruskem a Čínou, kdy Rusko záměrně působí proti politické, ekonomické a společenské stabilitě v Česku a Čína zpochybňuje mezinárodní řád. To přináší negativní důsledky i pro euroatlantickou bezpečnost.

Dokument uvádí, že do bezpečnosti je třeba investovat na všech úrovních: od dostatečných výdajů na obranu, přes obezřetnost v obchodních vztazích nebo ostražitost vůči dezinformacím až po zabezpečení osobního počítače. Zdůrazňuje také zásadní význam členství v NATO a v EU pro naši bezpečnost. „Rusko a Čínu spojuje zájem oslabit vliv a jednotu demokratických zemí. Občan není jen konzumentem, ale také spolutvůrcem bezpečnosti. Je klíčovým úkolem vlády ho na tuto roli připravit,“ zdůraznil šéf české diplomacie.

Dalším důležitým bodem na dnešním jednání vlády bylo rozhodnutí o zařazení Vladimíra Petroviče Jevtušenka a Felixe Vladimiroviče Jevtušenka na vnitrostátní sankční seznam.

„Jevtušenko je předním ruským podnikatelem, který společně se svým synem poskytuje značné zdroje příjmů ruské vládě. Samozřejmě navrhneme zařazení těchto osob i na sankční seznam EU a stále pracujeme na dalších jménech,“ řekl český ministr zahraničních věcí.

Na zařazení těchto jmen MZV spolupracovalo s Ministerstvem financí, Ministerstvem průmyslu a obchodu, policií a zpravodajskými službami.