Lipavský
28. června 2023

Ministr Lipavský vládě předložil novou Bezpečnostní strategii a návrh o zařazení dalších osob na vnitrostátní sankční seznam

Vláda 28. června 2023 schválila na návrh ministra zahraničních věcí novou Bezpečnostní strategii, reagující na zhoršené bezpečnostní prostředí, a také rozhodla o zařazení dalších dvou osob na vnitrostátní sankční seznam.

assets/img/articles/2022/jakub-michalek01.jpg
8. listopadu 2022

Špioni mají přijít o beztrestnost. Jakub Michálek navrhuje využít důkazy tajných služeb o nejhorších zločinech u soudu

Praha, 8. listopadu 2022 – Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, přišel s návrhem, který má umožnit použití důkazů získaných tajnými službami u soudu. Jak ukázal nedávný případ špióna, který roky z Ministerstva zahraničních věcí vynášel zprávy ruské rozvědce, Česko se nedovede vypořádat se zrádci ve vlastních řadách, a to ani u těch nejnebezpečnějších zločinů. Ačkoliv Bezpečnostní informační služba (BIS) pracovníka odhalila a roky ho sledovala, nejsou důkazy shromážděné tajnou službou u soudu použitelné. Musela by je totiž pořídit policie. Návrh řešení Michálek zveřejnil ve svém pořadu Reflektor na Youtube.

assets/img/articles/2022/marketa-gregorova-11-2022.jpg
4. listopadu 2022

Boj s dezinformacemi nemůžeme nechat na soukromých společnostech, říká europoslankyně Gregorová

New York, 4. listopadu 2022 - Na rozdíl od soukromých společností mají demokraticky zvolení politici zodpovědnost za bezpečnost svých občanů. Společnosti Meta, Google či Twitter mají ohromný světový vliv, který se dá účinně zneužít. Upozorňuje na to pirátská europoslankyně Markéta Gregorová, která se právě se zástupci společností Meta a Alphabet (Google) setkala v New Yorku.

assets/img/articles/2022/gregorova-eu.jpeg
2. listopadu 2022

Rusko by nemělo být součástí Rady bezpečnosti OSN, poukazuje Pirátka Gregorová

New York, 2. listopadu 2022 - OSN jako mírová organizace by neměla strpět veto svého hlavního mírového nástroje od země, která rozpoutává válku. V samotném sídle Organizace spojených národů ve Spojených státech o tom dnes diskutovala pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Ta upozornila, že ani před válkou nebylo chování Ruska mírové.

assets/img/articles/2022/gregorova-11-2022.jpg
1. listopadu 2022

Rusko zneužívá válku k podněcování nenávisti vůči Západu, shodla se Gregorová s experty z OSN

New York, 1. listopadu 2022 - Rusko viní z potravinové nejistoty a rostoucích cen protiruské sankce, přestože za následky války nese samo zodpovědnost. O tom dnes jednala europoslankyně Markéta Gregorová s experty z Organizace spojených národů na misi Evropského parlamentu za výbor pro cizí vměšování vč. dezinformací. Probíhající válka narušila dodavatelský řetězec a také způsobila růst cen potravin a hnojiv. Rusko však tyto skutečnosti skrze manipulaci s informacemi otáčí ve svůj prospěch a podněcuje nenávist vůči Západu.

assets/img/articles/2022/lipavsky-jan-11-2022.jpg
31. října 2022

Lipavský a Kuleba v Kyjevě stvrdili memorandem další spolupráci mezi ministerstvy zahraničí Česka a Ukrajiny

Kyjev, 31. října 2022 - Naplňování Memoranda o porozumění mezi českou a ukrajinskou diplomacií, česká podpora Ukrajině na její cestě do EU a do NATO, zřízení speciálního tribunálu pro stíhání zločinu agrese Ruska a humanitární pomoc pro nadcházející zimu – to byla témata jednání ministra zahraničních věcí Jana Lipavského s ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou. Jednání se odehrálo 31. října 2022 v rámci prvního společného zasedání vlád Česka a Ukrajiny. Šéf české diplomacie do Kyjeva přicestoval v delegaci vedené premiérem Petrem Fialou.

assets/img/articles/2022/lipavsky-10-2022.jpg
12. října 2022

Vláda na návrh ministra Lipavského zpřísní zákaz vstupu ruských občanů do Česka a podpoří studenty z Běloruska a Ukrajiny

Praha, 12. října 2022 – Na návrh ministra zahraničních věcí Jana Lipavského schválila vláda opatření, která reagují jak na současnou situaci na Ukrajině, tak na další eskalaci ze strany Ruska. Jde nejen o posílení vízových restrikcí pro ruské občany, ale také o podporu studia běloruských a ukrajinských studentů na českých vysokých školách a asistenci Ukrajině při poválečné obnově.

assets/img/articles/2022/kratom-kytka.jpg
11. října 2022

Kvůli chybějící legislativě se k návykové látce kratom dostávají i děti. Odborná skupina Pirátů připravila návrh racionální regulace

Praha, 11. října 2022 – Kratom je v českém prostředí mezi psychoaktivními látkami relativní novinkou. I z toho důvodu se nyní nachází legislativně v šedé zóně, což představuje problém nejen kvůli jeho dostupnosti pro děti či mladistvé, ale i s ohledem na nedostatečnou kontrolu jeho zdravotní nezávadnosti. Janka Michailidu, členka Pirátů a Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí, proto připravila s odborným týmem návrh na jeho racionální regulaci. Tento postup, nikoliv plošný zákaz, doporučila také skupina pro včasné varování před novými psychoaktivními látkami.

assets/img/articles/2022/lipavsky-osn.jpg
11. října 2022

Prohlášení ministra zahraničí Jana Lipavského k ruským raketovým útokům na Ukrajinu

Dnes ráno Rusko masivně zaútočilo raketami na ukrajinská města. Bylo zasaženo centrum Kyjeva, Záporoží, Dnipro, Žitomir, Mikolajev, Chmelnickij, Kremenčuk, Lvovská a Ternopolská oblast. Cílem útoku se staly civilní objekty. Mezi zraněnými i obětmi jsou civilisté.

assets/img/articles/2022/lipavsky-varsavske-bezpecnostni-forum.jpg
4. října 2022

Ministr Lipavský vystoupil na Varšavském bezpečnostním fóru k ruské agresi

Varšava, 4. října 2022 - Ministr Jan Lipavský v úterý 4. října 2022 vystoupil v rámci Varšavského bezpečnostního fóra na ministerském panelu s názvem „Jednotní stojíme, rozdělení padneme. Naše odpověď na válku na Ukrajině“. Ten byl zaměřen na posilování evropské jednoty v kontextu ruské agrese na Ukrajině.

assets/img/articles/2022/Lipavsky-10-2022.jpg
3. října 2022

Ministr Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance kvůli ilegální anexi ukrajinského území

Praha, 3. října 2022 - V souvislosti s anexí Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti rozhodl pirátský ministr Jan Lipavský o předvolání ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského 3. října ve 14:00 na Ministerstvo zahraničních věcí.

assets/img/articles/2022/lipavsky-osn.jpg
23. září 2022

Ministr zahraničí Jan Lipavský na Valném shromáždění OSN vyzval ke krokům proti Rusku

New York, 23. září 2022 – Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský v OSN v New Yorku varoval před stupňující se ruskou agresí. Vyjádřil podporu Ukrajině a zdůraznil potřebu vyšetřit a potrestat ruské válečné zločiny Mezinárodním trestním soudem. Zároveň vyzval k vytvoření zvláštního mezinárodního tribunálu k prošetření zločinu agrese Ruska proti Ukrajině. Českou delegaci vedl Lipavský 19.-22. září 2022 na 77. zasedání Valného shromáždění OSN, kde přednesl národní projev. Vystoupil také na Radě bezpečnosti OSN jako první český ministr zahraničí po téměř 30 letech. V OSN zdůraznil také nutnost bránit lidská práva, zajištění míru, ochrany životního prostředí a podporu mladých lidí.

assets/img/articles/2022/lipavsky-projev-osn.png
assets/img/articles/2022/marcel-kolaja.jpg
8. září 2022

Evropské vlády musí zastavit špehování svých kritiků, vyzývá Kolaja. Ten zamíří do Polska vyšetřovat skandál

Brusel, 8. září 2022 – Europoslanci vyšetřovacího výboru PEGA dnes vyslechli zástupce řeckého ministerstva spravedlnosti a Správy pro digitalizaci kvůli skandálu kolem odposlechů opozice. Vystoupili na něm investigativní novináři, které odposlouchávala řecká tajná služba EYP. Součástí výboru je i pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja, podle kterého je nepřijatelné, aby jakákoli vláda zneužívala spyware ke špehování svých kritiků. Kolaja také poukázal na netransparentnost celého vyšetřování na úrovni jednotlivých vlád.

assets/img/articles/2022/Marketa Gregorova.jpeg
5. září 2022

Tváře evropské obranné a zahraniční politiky se setkávají v Praze. „Čest i zodpovědnost,“ říká Pirátka Gregorová

Praha, 5. 9. 2022 – České předsednictví Rady EU hostí pravidelnou meziparlamentní konferenci k evropské zahraniční a bezpečnostní politice. Za Evropský parlament se účastní europoslankyně Markéta Gregorová. Na setkání promluvila i předsedkyně české Sněmovny Markéta Pekarová-Adamová, český ministr zahraničí Jan Lipavský nebo šéf diplomacie EU, Josep Borrell. „Věřím českému předsednictví, že má v zahraniční i bezpečnostní politice jasnou vizi,“ řekla Gregorová, která zasedá v příslušných výborech Parlamentu.

assets/img/articles/2022/jakub_125.jpg
25. srpna 2022

Piráti vyzývají k jednání s Německem a EU o evropské pomoci domácnostem s drahými energiemi i zprovoznění jaderných elektráren

Praha, 25. srpna 2022 - Piráti představili konkrétní kroky pro řešení energetické krize a pomoc domácnostem. Vyzývají v rámci předsednictví k jednání s Německem i celou EU o zprovoznění maxima jaderných elektráren, změně emisních povolenek a k řešení zdražování elektřiny na burze kvůli cenám plynu.

assets/img/articles/2021/marketa-gregorova04.jpg
9. srpna 2022

Prestižní kyberbezpečnostní konference má českou stopu. Do Las Vegas míří Pirátka Gregorová

Praha/Brusel, 9. srpna 2022 – Česká europoslankyně za Pirátskou stranu Markéta Gregorová míří do Las Vegas na tradiční a jednu z nejznámějších mezinárodních konferencí o kybernetických hrozbách, Black Hat. Tématu se dlouhodobě věnuje na půdě Evropského parlamentu a nedávno spustila i osvětovou kampaň NEklikat věnovanou právě kyberbezpečnosti.

assets/img/articles/2022/MG-07-2022.jpg
21. července 2022

Pirátka Gregorová spouští kampaň NEklikat! Otevírá zanedbávané téma bezpečnosti na internetu

Praha/Brusel, 21. července 2022 - Europoslankyně za Pirátskou stranu Markéta Gregorová se dala dohromady s experty na kyberbezpečnost z řad odborné veřejnosti, ale také skupinou tzv. „etických hackerů“. A během letních prázdnin chce pro českou veřejnost otevřít témata spojená s bezpečností v online prostoru. „Doufám, že naší kampaní pomůžeme českým uživatelům internetu obrnit se proti stále nebezpečnějším nástrahám online prostoru.“

assets/img/articles/2022/jan-lipavsky00.jpg
20. července 2022

Ministr Lipavský se v Kyjevě setkal s představiteli Ukrajiny

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský navštívil 20. července Kyjev společně se svým rakouským protějškem Alexanderem Schallenbergem. S prezidentem Ukrajiny Volodomyrem Zelenským, předsedou vlády Denysem Šmyhalem a ministrem zahraničních věcí Dmytro Kulebou jednali o všestranné podpoře Ukrajiny, která se brání ruské agresi, její budoucí rekonstrukci, evropské perspektivě a situaci v regionu. Ministři zahraničí Česka a Ukrajiny se dohodli na přípravě memoranda o budoucí spolupráci.

assets/img/articles/2022/jan-lipavsky00.jpg
1. července 2022

Začíná české předsednictví v Radě EU. Piráti chtějí méně zranitelnou evropskou ekonomiku, posílení obranných kapacit a vymáhání lidských práv

Praha, 1. července 2022 – Česká republika dnes převzala předsednictví Rady Evropské unie. Jde o historicky druhé předsednictví, premiéru si ČR odbyla v roce 2009. Piráti v předsednictví vidí příležitost, jak pomáhat měnit strukturu ekonomiky tak, aby nebyla surovinově závislá a stála na moderních technologiích a byla nezávislá na zdrojích dodávaných z Ruska. Vedle toho chtějí nastartovat rozvoj regionů, například pomocí rozvoje cestovního ruchu, ale i díky elektronizaci veřejných zakázek, která umožní větší zapojení malých a středních podnikatelů a firem.