Praha, 3. října 2022 - V souvislosti s anexí Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti rozhodl pirátský ministr Jan Lipavský o předvolání ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského 3. října ve 14:00 na Ministerstvo zahraničních věcí.

„Ruského velvyslance jsem nechal předvolat kvůli flagrantnímu porušování mezinárodního práva a ilegální anexi území Ukrajiny. Dali jsme jasně najevo, že zločinnou agresi a sprostou krádež území nebudeme tolerovat,“ prohlásil ministr Lipavský.

Prostřednictvím náměstka pro Evropu Jaroslava Kurfürsta sdělilo Česko ruskému velvyslanci, že nezákonnou anexi Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti zásadně odsuzuje, neuznává ji a neuzná ji ani v budoucnu. Oblasti jsou nedílnou součástí Ukrajiny a jsou ilegálně okupovány ruskými jednotkami.

Jaroslav Kurfürst zdůraznil plnou podporu suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny v rámci mezinárodně uznávaných hranic. Odsoudil také kroky Ruské federace, zejména vyhlášení mobilizace a hrozby použitím zbraní hromadného ničení, které eskalují již tak vysoce napjatou bezpečnostní situaci v Evropě. Tu způsobilo právě samo Rusko neopodstatněnou vojenskou agresí proti Ukrajině. Náměstek důrazně vyzval Ruskou federaci, aby okamžitě ukončila válku a stáhla svá vojska z území Ukrajiny.