New York, 1. listopadu 2022 - Rusko viní z potravinové nejistoty a rostoucích cen protiruské sankce, přestože za následky války nese samo zodpovědnost. O tom dnes jednala europoslankyně Markéta Gregorová s experty z Organizace spojených národů na misi Evropského parlamentu za výbor pro cizí vměšování vč. dezinformací. Probíhající válka narušila dodavatelský řetězec a také způsobila růst cen potravin a hnojiv. Rusko však tyto skutečnosti skrze manipulaci s informacemi otáčí ve svůj prospěch a podněcuje nenávist vůči Západu.

„Putin rozjel masivní dezinformační kampaň, která zobrazuje Evropskou unii a další západní země jako viníky současné potravinové a ekonomické krize. Žádné protiruské sankce nejsou mířené na vnitřní ruský trh ani zemědělský vývoz z Ukrajiny. Naopak Rusko bombarduje obilná pole a blokuje ukrajinské přístavy v Černém moři, čímž zabraňuje vývozu obilí a hnojiv do dalších zemí,” vysvětluje pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. „Je také důležité připomenout, že protiruské sankce jsou reakcí na nelidskou agresi Ruska, které mimo jiné porušuje zásady Charty OSN,” dodává Gregorová.

Ukrajina byla jedním z největších producentů obilí na světě a dodávala ho do mnoha zemí Afriky a Blízkého východu. Ceny potravin v těchto zemích narostly až o 30 %. Rusko pomocí potravinové nejistoty rozpoutalo velký strach a antipatii k EU a dalším západním zemím, a to i na africkém kontinentě.

Markéta Gregorová se problematice dezinformací věnuje dlouhodobě. Do Spojených států vyrazila na misi v rámci zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (ING2). V průběhu několika dní se delegace setká s experty OSN, ale také například představiteli společností Alphabet (Google) či Meta.