poslanci
31. května 2023

Všichni mají mít stejná práva i povinnosti. Piráti dál bojují za manželství pro všechny

Praha, 31. května 2023 – Sněmovna dnes začala projednávat návrh na manželství pro všechny, který Piráti jako jediná parlamentní strana jednotně prosazují již od minulého volebního období. Zákon by umožnil uzavřít stejnopohlavním párům manželství a získat konečně veškerá práva, která dosud narozdíl od ostatních dvojic jako registrovaní partneři nemají. Nerovné podmínky jsou nejen nedůstojné, ale duhové rodiny včetně jejich dětí mají také výrazně menší právní jistoty, což jim komplikuje i řadu běžných životních situací. To chtějí Piráti změnit. Manželství pro všechny podporují v ČR dle průzkumů zhruba dvě třetiny lidí.

lipavsky_main
26. dubna 2023

Vláda schválila na návrh ministra Lipavského zápis první osoby na vnitrostátní sankční seznam

Na návrh ministra zahraničních věcí Jana Lipavského schválila vláda ve středu 26. dubna 2023 zápis první osoby na vnitrostátní sankční seznam. Jde o Vladimíra Michajloviče Gunďajeva, jinak známého jako patriarcha Kirill.

Kulatý stůl_25.4.2023
25. dubna 2023

Děti osvojené v cizině stejnopohlavními páry přicházejí v Česku o rodiče. Klára Kocmanová to chce změnit

Praha, 25. dubna 2023 – Osvojí-li si v zahraničí stejnopohlavní či nesezdaný pár opačného pohlaví dítě, jejich rodičovství není po přesunutí do Česka uznáno. V zahraničí osvojené dítě tak přichází právně po přechodu českých hranic o své rodiče. To způsobuje zásadní problémy v každodenním životě rodiny, od nemožnosti dítěte získat české občanství, nedostatečné ochrany v případě jeho hospitalizace - neexistence práva na nepřetržitou přítomnost rodičů či informování rodičů o jeho zdravotním stavu, až po problémy v oblasti dědění. Cílem semináře o uznávání přeshraničního rodičovství, který dnes v Poslanecké sněmovně uspořádala pirátská poslankyně Klára Kocmanová, bylo prodiskutovat možné legislativní změny, které by tuto situaci napravily.

Happening_Kocmanová_Richterová
22. února 2023

Piráti vyjadřují podporu obětem znásilnění a prosazují nápravu definice znásilnění tak, aby zohledňovala i vztahové násilí

Praha, 22. února 2023 – Pirátská poslankyně Klára Kocmanová, europoslankyně Markéta Gregorová a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová dnes podpořily happening organizací Konsent, Amnesty International a iniciativy Proč jsme to nenahlásili proti sexuálnímu násilí. Vyjádřily tak podporu legislativní změně, jejímž cílem je změnit definici znásilnění v trestním zákoníku tak, aby byla založena na souhlasu. Současná právní úprava totiž nepokrývá situace, kdy je oběť paralyzovaná a aktivně se útoku nebrání.

assets/img/articles/2022/salomoun-ombudsman.jpg
24. listopadu 2022

Připravujeme zákon k dětskému ombudsmanovi. Na základních principech se shodla pracovní skupina svolaná ministrem Michalem Šalomounem

Praha, 24. listopadu 2022 – Česká republika je o krok blíž k ustavení institutu dětského ochránce práv. Pracovní skupina, kterou zřídil ministr pro legislativu Michal Šalomoun, se v úterý shodla na tom, že práce na zákoně mohou začít. S tezemi nové právní úpravy souhlasili všichni členové, mezi nimiž jsou zástupci ministerstev spravedlnosti, práce a sociálních věcí, zástupci veřejného ochránce práv, zmocněnkyně pro lidská práva, poslanci a senátoři napříč politickými stranami.

assets/img/articles/2022/poslanci-2022-10.jpg
26. října 2022

Piráti prosazují silnější právní ochranu LGBT+ lidí a rovnoprávnost. Podporují proto výzvu „Společně proti nenávisti“

Praha, 26. října 2022 – Piráti podporují výzvu „Společně proti nenávisti“ pomocí které lidskoprávní organizace žádají zákonodárce o větší právní ochranu LGBT+ lidí. Signatáři v ní požadují mimo jiné novelizaci trestního zákoníku, schválení manželství pro všechny či konec povinných kastrací trans lidí pro účely změny pohlaví. Všechny tyto kroky Pirátská strana dlouhodobě prosazuje a bude prosazovat. Předkladatelé výzvy reagují na tragickou událost, při které v centru Bratislavy střelec zaútočil na LGBT+ kavárnu a zavraždil dva muže. V centru Prahy proběhne dnes i demonstrace, která má na situaci a nedostatečnou ochranu LGBT+ lidí upozornit, zúčastní se jí i členové Pirátů.

assets/img/articles/2022/TK-pirati-zari.jpg
27. září 2022

Sankční zákon ministra Lipavského míří do Sněmovny, posílí ochranu lidských práv. Poslanci projednají i pirátské návrhy proti šikaně OSA a omezení svobod na internetu

Praha, 27. září 2022 – Sněmovnu tento týden čeká jednání o Magnitského zákoně, který posílí ochranu lidských práv. Předkladatelem je ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, který návrh prosazoval již v minulém volebním období. V úterý by měl být na plénu také autorský zákon, ke nemuž připravili zásadní pozměňovací návrhy pirátští poslanci Klára Kocmanová a Jakub Michálek. Plénum má na programu rovněž úpravu zákona o významné tržní síle. Ta má výrazně přispět k ochraně spotřebitelů i drobných zemědělských producentů proti koncovým prodejcům, kteří si diktují ceny.

assets/img/articles/2022/lipavsky-osn.jpg
23. září 2022

Ministr zahraničí Jan Lipavský na Valném shromáždění OSN vyzval ke krokům proti Rusku

New York, 23. září 2022 – Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský v OSN v New Yorku varoval před stupňující se ruskou agresí. Vyjádřil podporu Ukrajině a zdůraznil potřebu vyšetřit a potrestat ruské válečné zločiny Mezinárodním trestním soudem. Zároveň vyzval k vytvoření zvláštního mezinárodního tribunálu k prošetření zločinu agrese Ruska proti Ukrajině. Českou delegaci vedl Lipavský 19.-22. září 2022 na 77. zasedání Valného shromáždění OSN, kde přednesl národní projev. Vystoupil také na Radě bezpečnosti OSN jako první český ministr zahraničí po téměř 30 letech. V OSN zdůraznil také nutnost bránit lidská práva, zajištění míru, ochrany životního prostředí a podporu mladých lidí.

assets/img/articles/2022/lipavsky-projev-osn.png
assets/img/articles/2021/marcel-kolaja04.jpg
21. září 2022

Opoziční politici, novináři, státní zástupci, byznysmeni byli šmírováni spywarem, který pořídila polská vláda, potvrdila mise Evropského parlamentu

Varšava, 21. září 2022 – V hlavním Polském městě probíhala od pondělí do dnešního poledne mise Evropského parlamentu, která se uskutečnila kvůli vyšetřování skandálu využití šmírovacího softwaru Pegasus, který pořídila polská vláda (Právo a spravedlnost). Vyšetřovací výbor PEGA, který vznikl letos v březnu, jehož součástí je i pirátský kvestor Evropského parlamentu a europoslanec Marcel Kolaja, stále nevidí, že by polská vláda činila patřičné kroky a vyvodila jasné závěry vzhledem k využití tohoto softwaru, který byl vládou pořízen nelegální formou a za peníze fondu pro ochranu obětí v přepočtu v celkové výši 125 milionů korun.

assets/img/articles/2022/azerbajdzan_gregorova.png
14. září 2022

Další zbytečné krveprolití, kritizuje europoslankyně Gregorová Ázerbájdžán

Štrasburk, 14. září 2022 – Pouhý den poté, co Ázerbájdžán začal ostřelovat pozice v Arménií, se pirátská europoslankyně Markéta Gregorová sešla ve Štrasburku s ázerbájdžánskou delegací. Kritizovala eskalaci konfliktu ze strany Baku a pokusy vyvolat další válku. A připomínala nedávnou dohodu obou zemí.

assets/img/articles/2022/brifink-12-7-22.jpg
12. července 2022

Sněmovna projedná sankční zákon pro zločince porušující lidská práva a rozšíření práva občanů na informace. Ministr Šalomoun varoval před miliardovými pokutami kvůli obstrukcím opozice

Praha, 12. července 2022 – Sněmovna v týdnu projedná Magnitského zákon navržený pirátským ministrem zahraničí Janem Lipavským. Česká republika tak získá možnost uvalovat sankce na ty, kteří porušují lidská práva. Na programu je i novela o svobodném přístupu k informacím, kterou prosazuje předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v rámci pirátského protikorupčního balíčku. Díky ní už nebudou moci úřady tajit platy a odměny nejvýše postavených úředníků a ČEZ bude mít povinnost poskytovat více informací než doposud. Jednat se bude rovněž o návrhu místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové, který umožní lidem čerpat až trojnásobné příspěvky na prevenci od zdravotních pojišťoven, například na sportovní kroužky pro děti. Michal Šalomoun, ministr pro legislativu za Piráty, před mimořádnou schůzí varoval, že je Česko v obřím skluzu v přejímání evropských směrnic a hrozí mu i kvůli obstrukcím opozice až miliardové pokuty.

assets/img/articles/2022/jakub-michalek-eet-bioslozka.jpg
11. července 2022

Piráti nesouhlasí s prolomením soukromí, které umožní úředníkům slídit v intimních fotkách. Děti ochrání lepší digitální gramotnost, bezpečnostní pojistky a větší kapacity vyšetřovatelů

Praha/Brusel, 11. července 2022 – Slídění cizích lidí v intimních zprávách a fotkách dětí se brzy může stát skutečností. Podle návrhu Evropské komise má být nově prohledávána veškerá soukromá komunikace, zda neobsahuje fotografie zneužívaných dětí. Zprávy včetně fotek a videí mají být prohledávány automatickými filtry, a to i v komunikaci zabezpečené šifrováním. Pro Piráty je návrh na plošné prolomení ústavního práva na soukromí nepřijatelný. Piráti navrhují ochránit děti před online predátory hlavně výchovou k digitální gramotnosti. Platformy by měly umožnit rodičům zapnout bezpečnostní pojistky jako jsou filtry a nahlašování nevhodného obsahu a policie by měla posílit kapacity pro tuto oblast.

assets/img/articles/2022/marcel_kolaja_small.jpg
1. července 2022

České předsednictví posune Evropu do čisté budoucnosti. Může být i u zrodu transformace EU, komentují pirátští europoslanci

Brusel, 1. července 2022 – České předsednictví nečeká lehký úkol. Vedle důsledků války na Ukrajině bude projednávat také zásadní legislativu k ochraně klimatu nebo pravidla pro boj s dezinformacemi. Bude se ale zabývat i závěry, které vzešly z Konference o budoucnosti Evropy. Jedním z nich je třeba změna jednomyslného rozhodování v Radě. Podle pirátských europoslanců bude důležité, aby Česko vystupovalo jako silný partner, který ctí demokratické hodnoty.

assets/img/articles/2022/jan-lipavsky00.jpg
1. července 2022

Začíná české předsednictví v Radě EU. Piráti chtějí méně zranitelnou evropskou ekonomiku, posílení obranných kapacit a vymáhání lidských práv

Praha, 1. července 2022 – Česká republika dnes převzala předsednictví Rady Evropské unie. Jde o historicky druhé předsednictví, premiéru si ČR odbyla v roce 2009. Piráti v předsednictví vidí příležitost, jak pomáhat měnit strukturu ekonomiky tak, aby nebyla surovinově závislá a stála na moderních technologiích a byla nezávislá na zdrojích dodávaných z Ruska. Vedle toho chtějí nastartovat rozvoj regionů, například pomocí rozvoje cestovního ruchu, ale i díky elektronizaci veřejných zakázek, která umožní větší zapojení malých a středních podnikatelů a firem.

assets/img/articles/2022/olga-06-2022.jpg
29. června 2022

Piráty léta prosazovaný návrh manželství pro všechny dnes prošel vládou

29.června 2022 – Vláda dnes zaujala neutrální stanovisko k návrhu rovného manželství, který Piráti roky prosazují. Už na začátku minulého volebního období Piráti přišli s legislativou, která umožní uzavřít stejnopohlavním párům manželství a získat tak veškerá práva, která dosud jako registrovaní partneři nemají. Návrh, který dnes projednala vláda a míří do Parlamentu, podepsala za Piráty místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová. Rozdíly v právní a ekonomické rovině, ale i v řadě praktických věcí, snižují důstojnost a komplikují zejména postavení dětí těchto rodin a párů. To chtějí Piráti změnit. Manželství pro všechny podporují v ČR dle průzkumů zhruba dvě třetiny lidí.

assets/img/articles/2022/jan-lipavsky-02-2022.jpg
29. června 2022

Lipavský: Lidská práva musíme tvrdě hájit, Česko kandiduje na předsednictví Rady OSN pro lidská práva

29.června 2022 – O pozici předsedy Rady OSN pro lidská práva pro rok 2023 usiluje stálý představitel ČR při OSN v Ženevě, velvyslanec Václav Bálek. Česko oznámilo kandidaturu 29. června. Po nedávném znovuzvolení do Rady jde o další krok potvrzující, že podpora lidských práv je jednou z klíčových priorit české zahraniční politiky.

assets/img/articles/2022/adela-sipova.jpg
28. června 2022

Ombudsman Křeček neplní řádně svou funkci. Pirátská senátorka Adéla Šípová a poslankyně Klára Kocmanová ho vyzvaly k rezignaci

Praha, 28. června 2022 - Pirátská senátorka Adéla Šípová a poslankyně Klára Kocmanová dnes vyzvaly k rezignaci veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Ombudsman se totiž rozhodl od 1. července odebrat své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy a pravomoci. Šimůnková je ale do své pozice zvolena Sněmovnou, ombudsman ji tak blokuje ve výkonu funkce. Už minulý týden přitom vyzval Senát Stanislava Křečka k tomu, aby důsledně vystupoval v souladu se svým slibem vykonávat úřad ombudsmana nezávisle a nestranně. A umožnil své zástupkyni výkon funkce.

assets/img/articles/2022/manzelstvi-pro-vsechny-2022.jpg
3. června 2022

Piráti podepsali ve Sněmovně návrh na manželství pro všechny: Všichni mají mít stejné povinnosti i práva

Praha, 3. června 2022 – Piráti dnes podepsali návrh na uzákonění manželství stejnopohlavních párů. Obdobný zákon předložili ve Sněmovně již v roce 2018. „Za Piráty věříme, že si lidé mají být rovni nejen v povinnostech, ale i právech. Nelze přeci rozdělovat občany do kategorií podle toho, koho mají rádi a s kým si přejí strávit život. Něco takového do 21. století prostě nepatří. Návrh nikomu neubližuje, jen dává právní jistotu rodinám, kterým dnes chybí,” uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

assets/img/articles/2022/Komunitní centrum Roztyly - 25.5.2022 - tiskova @ Petr Lebeda-2.JPG
25. května 2022

Europoslankyně Gregorová navštívila centrum pro ukrajinské děti v Praze

Praha, 25. května 2022 – Regiony a městské části by měly mít snadnější přístup k financování evropskými prostředky. Na tom se dnes shodla pirátská europoslankyně Markéta Gregorová s vedením Prahy 11 při návštěvě komunitního centra pro ukrajinské děti v pražských Roztylech. Gregorová se dnes setkala také s ukrajinskou delegací a rodiči a dětmi, kteří utekli před válkou.