Dívka nakreslila obrázek již v dubnu 2022 během hodiny výtvarné výchovy a doplnila k němu nápis „Jsem proti válce“. Po udání učitelky byl její otec, Alexej Moskalev, nejprve odsouzen k pokutě 32 tisíc rublů, údajně za protiválečné příspěvky na sociálních sítích. Mášu samotnou ruská policie vyslýchala v prosinci minulého roku několik hodin bez přítomnosti jejího otce i právníků. Rodina se následně rozhodla opustit město, ale policie je zadržela. Režim pak 1. března 2023 odvezl Mášu do dětského domova, Alexej byl druhý den propuštěn z vazby do domácího vězení. Dnes byl dle ruských zdrojů odsouzen ke dvěma rokům vězení.

„Dívka nakreslila, že chce mír a je proti válce. Důsledky tohoto obrázku od dvanáctileté holky jsou pro ni i její rodinu strašné a svět by neměl k tomuto případu mlčet. Čím větší bude mezinárodní tlak, tím lepší podmínky pro život budou Alexej a Máša, stejně jako další lidé perzekvovaní režimem, mít,“ okomentovala dopisy Olga Richterová.

První z dopisů je adresovaný Státní dumě Federálního shromáždění Ruské federace, konkrétně její komisi zabývající se záležitostmi rodiny, žen a dětí, druhý předsedkyni ruské vládní komise pro záležitosti nezletilých a ochranu jejich práv Olze Golodec a třetí na celou situaci upozorňuje UNICEF.

„Nesmíme zavírat oči nad podobnými případy. V současném Rusku je svoboda slova a projevu skandálně omezena a doplácejí na to i děti. Musíme se ozvat a dělat co je v našich silách, abychom se proti tomu jako zástupci svobodného světa postavili,“ dodává poslankyně Richterová.