51697642626_00e97c8377_o
24. července 2024

Piráti podpořili další pomoc obětem znásilnění

Českou veřejnost v lednu šokovala soudní kauza, kdy otčím několik let znásilňoval a vydíral nevlastní dceru, a přesto odešel od soudu s podmínkou. I podle Nejvyššího soudu byl v tomto případě porušen zákon a trest byl nepřiměřeně mírný, nebylo ho ale již možné změnit. Ministr spravedlnosti a skupina poslanců včetně místopředsedkyně Pirátů Kláry Kocmanové navrhli zákon, který by zakotvil průběžné vzdělávání soudců, například v tom, jak jednat s oběťmi znásilnění, a zlepšil financování pomoci obětem trestných činů, které je stejné od roku 2013. Nově by byly náhrady vyšší a pravidelně by se valorizovaly podle průměrné mzdy.

poslanciaministri final_159
9. července 2024

Stop násilí na dětech a domácímu násilí. Piráti dnes ve Sněmovně podpořili návrhy, které lépe ochrání oběti a napomohou prevenci

Piráti se dnes znovu postavili na stranu obětí a řekli násilí jasné “ne”. Do druhého čtení dnes poslanci posunuli novelu občanského zákoníku, která zavede jednotnou definici domácího násilí a přispěje tak k efektivnější ochraně obětí, i novelu, která zakáže tělesné trestání dětí. Násilí totiž často podněcuje další násilí a přispívá k začarovanému kruhu patologického chování ve společnosti. Ten je potřeba přerušit.

poslanciaministri final_187
26. června 2024

Změna zákona o soudech a soudcích zlepší podporu obětí sexualizovaného násilí

Pirátka Klára Kocmanová dnes spolu s ministrem spravedlnosti a dalšími poslaneckými kolegy představila návrh zákona, který navazuje na nápravu definice znásilnění. Návrh výrazně zlepší podporu a odškodňování obětí, o což Piráti dlouhodobě usilují. Redefinicí totiž pomoc obětem nekončí – návrh proto zavede valorizaci finanční pomoci obětem – tak, aby odpovídala současné ekonomické situaci. Do tvorby psychologických posudků by se taky nově mohli zapojovat i sociální pracovníci, což by přispělo k menšímu vytížení psychiatrů a k efektivnějšímu zpracování kvalitních posudků. Změna také pomůže soudcům v lepší orientaci v problematice sexualizovaného násilí.

DSC00939
13. června 2024

Konec barbarským praktikám kvůli úřední změně pohlaví. Pirátka Kocmanová uspořádala kulatý stůl o vznikající úpravě zákona

Nedávný rozsudek Ústavního soudu (ÚS) označil dosavadní podmínku sterilizace pro úřední změnu pohlaví za protiústavní. Stěžejní rozhodnutí tak dalo za pravdu dlouholetým snahám o změnu, které iniciovali jak Piráti, tak odborná veřejnost a velká část trans osob. Povinné sterilizace kritizují také mezinárodní instituce – Evropský soud pro lidská práva (ESLP) je opakovaně vyhodnotil jako praktiku, která je v rozporu s lidskými právy. V návaznosti na rozhodnutí ÚS musí politická reprezentace nalézt do konce června příštího roku shodu na nové úpravě, která podmínky změní. Proto poslankyně Klára Kocmanová spolu s poslankyní Michaelou Šebelovou svolaly kulatý stůl, kde političtí zástupci s odbornou veřejností představili možnou podobu nové legislativní úpravy. Akci udělila záštitu zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.