51697642626_00e97c8377_o
24. července 2024

Piráti podpořili další pomoc obětem znásilnění

Českou veřejnost v lednu šokovala soudní kauza, kdy otčím několik let znásilňoval a vydíral nevlastní dceru, a přesto odešel od soudu s podmínkou. I podle Nejvyššího soudu byl v tomto případě porušen zákon a trest byl nepřiměřeně mírný, nebylo ho ale již možné změnit. Ministr spravedlnosti a skupina poslanců včetně místopředsedkyně Pirátů Kláry Kocmanové navrhli zákon, který by zakotvil průběžné vzdělávání soudců, například v tom, jak jednat s oběťmi znásilnění, a zlepšil financování pomoci obětem trestných činů, které je stejné od roku 2013. Nově by byly náhrady vyšší a pravidelně by se valorizovaly podle průměrné mzdy.

poslanciaministri final_187
26. června 2024

Změna zákona o soudech a soudcích zlepší podporu obětí sexualizovaného násilí

Pirátka Klára Kocmanová dnes spolu s ministrem spravedlnosti a dalšími poslaneckými kolegy představila návrh zákona, který navazuje na nápravu definice znásilnění. Návrh výrazně zlepší podporu a odškodňování obětí, o což Piráti dlouhodobě usilují. Redefinicí totiž pomoc obětem nekončí – návrh proto zavede valorizaci finanční pomoci obětem – tak, aby odpovídala současné ekonomické situaci. Do tvorby psychologických posudků by se taky nově mohli zapojovat i sociální pracovníci, což by přispělo k menšímu vytížení psychiatrů a k efektivnějšímu zpracování kvalitních posudků. Změna také pomůže soudcům v lepší orientaci v problematice sexualizovaného násilí.

DSC00065 (1)
29. května 2024

Ne znamená ne, i když máš v krvi promile: Piráti svolali kulatý stůl o vlivu užívání alkoholu na případy domácího a sexualizovaného násilí

Alkohol hraje významnou roli v mnoha případech násilí. Pití alkoholu totiž zvyšuje riziko agresivního chování – a to jak verbálních útoků, tak těch fyzických nebo sexuálních. Zároveň ale toto násilí v žádném případě neomlouvá, byť je tímto způsobem někdy zneužíván. Přesto je alkohol veřejnosti běžně dostupný bez upozornění na možná rizika, jsou na něj reklamy, které vídají i malé děti a nadměrné pití je u nás téměř norma. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová a poslankyně Klára Kocmanová proto pod záštitou ministra spravedlnosti Pavla Blažka svolaly kulatý stůl, na kterém spolu s odborníky i veřejností diskutovali o vlivu užívání alkoholu na domácí a sexualizované násilí. Představili také legislativní změny, které jsou klíčové pro efektivní ochranu obětí násilí.