poslanciaministri final_187
26. června 2024

Změna zákona o soudech a soudcích zlepší podporu obětí sexualizovaného násilí

Pirátka Klára Kocmanová dnes spolu s ministrem spravedlnosti a dalšími poslaneckými kolegy představila návrh zákona, který navazuje na nápravu definice znásilnění. Návrh výrazně zlepší podporu a odškodňování obětí, o což Piráti dlouhodobě usilují. Redefinicí totiž pomoc obětem nekončí – návrh proto zavede valorizaci finanční pomoci obětem – tak, aby odpovídala současné ekonomické situaci. Do tvorby psychologických posudků by se taky nově mohli zapojovat i sociální pracovníci, což by přispělo k menšímu vytížení psychiatrů a k efektivnějšímu zpracování kvalitních posudků. Změna také pomůže soudcům v lepší orientaci v problematice sexualizovaného násilí.

signal-2024-06-25-115432_002
25. června 2024

Pravidla pro lobbisty se blíží: Politici a odborníci řešili s lobbisty nový zákon

Lobbing musí být transparentní, aby bylo možné důsledně rozlišovat mezi lobbováním a mezi klientelismem. Proto je důležité zavést pravidla pro lobbování, které Piráti dlouhodobě prosazují a která jsou standard v západních demokraciích. Právě to a mnoho dalšího zaznělo na semináři, který v úterý uspořádal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek ve spolupráci s neziskovou organizací Rekonstrukce státu.

signal-2024-05-02-162456_003
2. května 2024

Až miliarda zpronevěřených peněz. Politici a odborníci otevřeli problematiku advokátních úschov na semináři, který uspořádal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek

Advokátní úschova má být pro lidi bezpečný způsob, prostřednictvím kterého si koupí například nemovitost nebo opraví dům. Lidé do ní někdy vkládají i veškeré své životní úspory. Bohužel pokud narazí na nepoctivého advokáta, tak o ně leckdy přijdou. Obrana i vymahatelnost škody jsou totiž v současnosti mizivé, což musí změnit nový zákon o advokacii. Na tom se shodli experti i politici na dnešním semináři, nad kterým převzal záštitu Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda Ústavně-právního výboru. Na akci zazněla i řada tragických příběhů lidí, kteří právě tímto způsobem přišli o peníze.