Kyjev, 31. října 2022 - Naplňování Memoranda o porozumění mezi českou a ukrajinskou diplomacií, česká podpora Ukrajině na její cestě do EU a do NATO, zřízení speciálního tribunálu pro stíhání zločinu agrese Ruska a humanitární pomoc pro nadcházející zimu – to byla témata jednání ministra zahraničních věcí Jana Lipavského s ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou. Jednání se odehrálo 31. října 2022 v rámci prvního společného zasedání vlád Česka a Ukrajiny. Šéf české diplomacie do Kyjeva přicestoval v delegaci vedené premiérem Petrem Fialou.

Ministr Lipavský zdůraznil, že se česká diplomacie bude i nadále soustředit na posilování všestranné podpory Ukrajiny od západních spojenců, ať už na půdě EU, NATO, OSN, OBSE či dalších mezinárodních organizací. „Klíčovým bodem českého předsednictví v Radě EU je udržování jednotné odpovědi EU na ruskou agresi. Aktivně se podílíme na přípravě sankcí. V tuto chvíli se jedná už o devátém balíčku. Je to zároveň české předsednictví, které zdůrazňuje, že budoucí politika EU vůči Rusku by měla být určována tím, jak se Rusko bude vůči Ukrajině chovat,“ řekl ministr Lipavský.

„Rusko musí přijmout odpovědnost za ztracené životy Ukrajinců a obrovské materiální škody, které v této zemi způsobilo,“ dodal šéf české diplomacie. Proto je podle něj Česko jedním z leaderů v podpoře Ukrajiny v jejím úsilí o zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinu agrese Ruska vůči Ukrajině.

Česko je také připraveno pomoci Ukrajině při budoucí rekonstrukci země. Ministerstvo zahraničních věcí by proto v budoucnu chtělo posílit svou diplomatickou přítomnost v zemi, včetně zřízení úřadovny v Dnipru, jakmile to bezpečnostní situace umožní.

Aby Česko pomohlo Ukrajině překonat následující zimu, zaměřuje humanitární asistenci mimo jiné na alternativní možnosti ubytování třeba ve formě kontejnerových modulů, vyhřívaných stanů a na zdravotnické vybavení. „Máme připraveny i dva finanční dary na nákup velkokapacitních generátorů pro Dněpropetrovskou a Lvovskou oblast a finanční dar pro neziskovou organizaci E+ na nákup topných těles pro nemocnice,“ doplnil ministr Lipavský.

S ministrem Kulebou také Jan Lipavský debatoval o možných nových formátech spolupráce, kterých by se obě ministerstva měla zájem účastnit.