Brusel, 16. ledna 2019 - Pirátští europoslanci spolu s katalánskými Piráty uspořádali ve Štrasburku tiskovou konferenci, týkající se věznění katalánského europoslance Oriola Junquerase. Zatímco europoslanci žádají předsedu Evropského parlamentu, aby přehodnotil své rozhodnutí ohledně ukončení jeho mandátu a přenechal toto rozhodnutí právnímu výboru a plénu Evropského parlamentu, katalánští Piráti zaslali stížnost na postup španělského soudu přímo Evropské komisi. Argument obou kroků je totožný - řádně zvolený kandidát do Evropského parlamentu nemůže být zbaven imunity národním soudem.

„Prezident Evropského parlamentu se rozhodl obejít výbor pro právní záležitosti a neumožnil ani projednat toto téma na plénu parlamentu. Španělsko ale nemůže rozhodovat o imunitě řádně zvoleného europoslance, zvlášť, když existenci této imunity potvrdil Evropský soudní dvůr. To je velmi nebezpečný precedent a otevřená vrátka šikany poslanců Evropského parlamentu ze strany státní moci,” uvedla europoslankyně Markéta Gregorová.

"Účelem imunity je umožnit zvoleným zástupcům vykonávat svoje demokratická práva, aniž by se museli obávat zásahu výkonné či soudní moci. Případ Oirola Junquerase je právně velmi složitý a měl by být přezkoumán Výborem pro právní záležitosti. Je politováníhodné, že španělský vrchní soud nekonzultoval s Evropským soudním dvorem, zda žaloby započaté před zvolením automaticky ruší pozdější imunitu, o čemž osobně pochybuji,“ komentuje německý pirátský europoslanec a člen výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu Patrick Breyer.