„Bez diskuze bylo a je třeba řešit ozdravení rozpočtu. Což se postupně krok po kroku děje. Hospodaření České republiky je za loňský rok uzavřeno. Dosáhli jsme nižšího schodku státního rozpočtu než jsme se na začátku roku 2023 zavázali, i když to v některých oblastech bylo bolestné. Je třeba se ale dívat dál. Od začátku jsme za Piráty upozorňovali, že úspory ve vzdělávání, modernizaci státu, rozvoji regionů nejsou správnou cestou. Pokud sesekáme zrovna tohle, do budoucna to poškodí společnost a bude znamenat ještě vyšší náklady pro státní rozpočet. Prostě nás to lidově řečeno kousne do zadku, a to nesmíme dopustit,“ popsal Bartoš s tím, že jako první tak za Piráty otevírá téma vzdělávání. 

„Je třeba dotáhnout přesun čtyř miliard na nepedagogické pracovníky, jak ke konci minulého roku avizoval ministr financí pan Stanjura. Školníci, asistenti nebo kuchařky v jídelnách musí dostat slušně zaplaceno. Tímto krokem ale nesmí vypadnout dříve přislíbené čtyři miliardy na modernizaci, navyšování kapacit škol a regionální školství. O tyto programy je ze strany obcí obrovský zájem. Ostatně i Sněmovna schválila hlasy všech vládních stran, že je třeba projekty dofinancovat, pokud je nepokryjí zdroje z evropských peněz. Proto budeme za Piráty apelovat na ministerstvo financí, aby co nejdříve dořešilo financování této oblasti,“ uvedl předseda Pirátů s tím, že je zároveň nutné dořešit investice do prioritních projektů v digitalizaci, které vláda schválila v aktualizaci strategie Digitálního Česka.

„I pan premiér označuje digitalizaci za jednu ze svých osobních priorit v tomto období. Bez investic ji ale logicky nelze adekvátně naplnit. Díky digitalizaci přitom lze zefektivnit stát a lidem a firmám šetřit čas, peníze i nervy,“ upozornil Bartoš. 

Obdobně chybí také 1,5 miliardy v programu na podporu rozvoje regionů. Jde o výstavbu a rekonstrukce místních komunikací, veřejných budov a další infrastruktury obcí. Jednoduše řečeno projekty, které zlepší kvalitu života místních obyvatel. K tomu jsme se zavázali nejen jako vláda. Na naší nedávné schůzce zdůraznil potřebu více se soustředit na rozvoj regionů i prezident Petr Pavel. Rovněž předsedkyně Sdružení místních samospráv paní poslankyně Olšáková navrhovala při projednání rozpočtu navýšení programu o 1,5 miliardy korun. Podporu mezi spolustraníky ze STAN ale bohužel nenašla. Na Ministerstvu pro místní rozvoj máme připravený nový program speciálně pro hospodářsky a sociálně ohrožená území, kde aktuálně žije asi čtvrtina české populace, ale potřebujeme ho finančně posílit,“ nastínil ministr pro místní rozvoj.