Jsem PRO fungující stát a fungující Parlament! Blokování Parlamentu není normální a jeden den zdržování stojí daňové poplatníky 4 miliony korun. Ústavní soud opozičním politikům jasně řekl, že nikdo nemá ústavní právo donekonečna zdržovat Parlament. Pro mě to je zdravý selský rozum. Současně má mít opozice férovou možnost vyjádřit své argumenty.

Snažil jsem se o změnu k lepšímu poslední dva roky, ale zdržování se stále zhoršuje a projevy stále prodlužují. Proto jsem vyzval ostatní koaliční strany, abychom stanovili jasná pravidla pro vystupování poslanců a poslankyň v diskusi, zejména pro přednostní vystoupení a faktické, kterými se „předbíhají“ řádně přihlášení řečníci.

Jak to prakticky uděláme? Omezíme „předbíhání ve frontě“ a stanovíme jasné maximální délky přednostních vystoupení. Cílem je, aby byl program jednání aspoň trochu předvídatelný, což vláda slíbila jako prioritu ve svém programu, a dostalo na co nejvíce řádně přihlášených řečníků. U řádně přihlášených řečníků zůstává neomezená doba vystoupení, pokud Sněmovna nerozhodne jinak. Domnívám se, že z mnohahodinových projevů nemá nic ani volič, protože drtivá většina lidí takto dlouhé projevy ani nemůže sledovat při práci nebo péči o rodinu.

Už delší dobu máme shodu v koalici, co se zdržováním Parlamentu dělat a jak jeho fungování zase rozhýbat. Konkrétně chceme:

  1. Maximálně tři přednostní vystoupení na osobu k jednomu čtení zákona v délce max 1 hodina.
  2. Jedno přednostní vystoupení když se každé ráno projednává program v délce max půl hodiny. Díky tomu nebude možné zablokovat celý jednací den.
  3. Omezit řetězení faktických poznámek, které předbíhají řádně přihlášené řečníky v rozpravě a diskuse se jimi cyklí.

Fungující Parlament je zásadní pro to, abychom voličům dodali to, co jsme slíbili ve volbách. Vedle mnoha věcí, u kterých máme od opozice podporu, nás čeká tento rok projednávání 9 důležitých zákonů, které jsme slíbili dodat občanům, ale kde zároveň hrozí dlouhá jednání: 3 čtení důchodové reformy, 2 další čtení korespondenční volby a 3 čtení k udržitelnému financování veřejnoprávních médií a státní rozpočet. Pokud máme vedle toho stíhat i zákony kvůli EU, musíme Parlament rozhýbat.

Rád bych, aby koalice s naším záměrem oslovila opozici a záměr s ní projednala a následně ho schválila Sněmovna. Zákon umožňuje Sněmovně si svoje vnitřní poměry upravit usnesením a i Ústavní soud potvrdil, že v tom má parlament autonomii. Věřím, že díky tomu začne Parlament zase normálně fungovat.