Praha, 30. ledna 2020 - Při dnešní interpelaci ministra dopravy Karla Havlíčka ve věci elektronické dálniční známky jsem zdůraznil, že plošné šmírování nemá žádný právní základ. S Piráty se dlouhodobě stavíme za ochranu soukromí občanů, jsem proto rád, že ministr Havlíček ve své odpovědi přislíbil, že systém nebude sloužit k plošnému sledování obyvatel. To je jednoznačně dobrá zpráva, budu nicméně zakázku dále sledovat, aby nezůstalo jen u slov.

Na hrozbu plošného šmírování jsme upozornili s Piráty již na začátku tohoto týdne. Opět chci však zdůraznit, že informační systém, ve kterém jsou evidovány informace o dálničních známkách, vůbec nepotřebuje uchovávat snímky SPZ, ani informace o pohybu a průjezdu jednotlivých aut. Zpracování a uchovávání takových informací by tedy bylo nezákonné.

Dále jsem se ptal na odpovědnost lidí ze státního fondu dopravní infrastruktury, kteří jsou za zpackanou zakázku s falešnou bezpečnostní záminkou odpovědni. Stejně tak jsem se zeptal, zda bývalý ministr Vladimír Kremlík zůstane v resortu. Na tyto dvě otázky již ministr neměl jednoznačnou odpověď.