
Duševní zdraví dětí a mladých nesmí být položkou, na které stát šetří. Každý si zaslouží pomoc včas, ne až když je pozdě. Investice do prevence a dostupné péče se vrátí nejen v úsporách, ale hlavně v silnější, zdravější a odolnější společnosti. Psychické potíže má až 33 % populace, ale léčí se jen 10 %. V Česku trpí 1,3 milionu lidí středně těžkou až těžkou depresí či úzkostí. Alarmující je i situace ve školách: 40 % deváťáků má příznaky středně těžké až těžké deprese, 30 % trpí úzkostmi, jen 8–9 % dětí se do školy opravdu těší a 80 % škol nemá psychologa. Průměrná čekací doba na odbornou pomoc je až 6 měsíců. Ztráty kvůli duševním nemocem dosahují 160 miliard korun ročně.
„Letošní rozhodnutí ministra školství Mikuláše Beka a celé vlády považujeme za hazard s duševním zdravím dětí a mladých lidí. Organizace, které dlouhodobě pomáhají ve školách, letos nedostaly od MŠMT ani korunu. To vše v době, kdy alarmující čísla ukazují, že psychické potíže dětí a dospívajících raketově rostou. Vláda hazarduje s budoucností mladé generace a šetří na nejhorším možném místě. V momentě, kdy se bez nadsázky hraje ruská ruleta o duševní zdraví dětí, stát nechává ty, kteří pomoc nejvíc potřebují, na holičkách,“ říká Olga Richterová, místopředsedkyně Sněmovny a Pirátů.
Barbora Pipášová, terapeutka a lídryně kandidátky na Vysočině, doplňuje: „Prevence je čtyřikrát levnější než následná léčba. Za měsíc hospitalizace jednoho dítěte stát zaplatí přes 45 tisíc korun – za stejnou částku může ve škole celý měsíc pomáhat odborník, který zachytí problémy dřív a pomůže desítkám lidí. Pokud stát nebude investovat do prevence, bude platit mnohem vyšší cenu za léčbu a ztracený potenciál mladých lidí. Potřebujeme jasná pravidla a stabilní financování – a hlavně zákon o psychoterapii, který nastaví kvalitu péče a ochrání děti i rodiče před psychošmejdy.“
Na snídani vystoupil i Jiří Knotek, nejmladší lídr Pirátů ze Zlínského kraje: „V regionech je dostupnost péče o duševní zdraví ještě horší než ve velkých městech. Najít pomoc pro dítě je téměř nemožné – čekací doby jsou dlouhé, odborníků je málo, a když už se někdo najde, často není hrazený pojišťovnou. Řešení ale existuje, a tím je prevence, stabilní financování a rozšíření povědomí o tomto tématu. Stačí to jenom podpořit.“
Piráti navrhují konkrétní opatření, která by dostupnost péče o duševní zdraví skutečně zlepšila:
- Možnost terapie pro mladistvé i bez souhlasu rodičů nebo zákonného zástupce
- Přijetí zákona o psychoterapii – právní ukotvení profese a ochrana klientů
- Více financí do prevence, školních psychologů, call center a preventivní péče
- Stabilní financování odborníků ve škole – psycholog, sociální pedagog, speciální pedagog v každé škole nad 200 žáků
- Rozšíření sítě komunitních center duševního zdraví pro děti a mládež v každém kraji
- Podpora nízkoprahových služeb a krizových linek
- Začlenění prevence a péče o duševní zdraví do školských vzdělávacích programů
Důležitou součástí debaty byli i zástupci Mladého Pirátstva, kteří dlouhodobě upozorňují na nedostatek psychoterapeutické péče pro mladé a bojují proti stigmatu kolem duševního zdraví. Katerina Demetrashvili k tomu říká: „Prosazujeme možnost terapie pro mladé od 14 let i bez souhlasu rodičů, protože právě to je často bariéra včasné pomoci. Systém musí být nastaven tak, aby byl dostupný, bezpečný a respektoval potřeby mladých. Nestačí čekat, až z univerzit přijdou noví odborníci. Potřebujeme systém, který každého učí, jak o duševní zdraví pečovat, a který spojuje prevenci s dostupnou podporou.“
Kristián Sušer, předseda Mladého Pirátstva doplňuje: „Denně vidím, jak obrovský tlak na mladé dnes dopadá – ať už jde o školní povinnosti, nejistotu ohledně budoucnosti, nebo o to, jak se orientovat v online světě. Situace se bohužel nezlepšuje, naopak – peníze na prevenci se škrtají, a to i přes alarmující data. Jako Mladé Pirátstvo jsme rozjeli kampaň Mysli na mysl, která upozorňuje na problém nedostatku psychoterapeutické péče v Česku a na zvyšující se počet lidí s duševním onemocněním. Chceme, aby se téma duševního zdraví mladých vrátilo do centra pozornosti a aby každý mladý člověk měl možnost získat pomoc včas. Proto prosazujeme, aby v každém okrese vzniklo centrum duševního zdraví pro děti a mladé a aby psychoterapie byla jasně ukotvena v zákoně.“
Piráti dlouhodobě prosazují změny v oblasti duševního zdraví. Díky jejich návrhům se například trojnásobně navýšil fond prevence u zdravotních pojišťoven, ze kterého je možné hradit i psychoterapii.