„Dnešní usnesení může možná vyznívat vůči Komisi příliš kriticky, pravdou bohužel je, že je na místě. O eskalujících útocích vlády Viktora Orbána na právní stát, svobodu médií, nezávislý tisk, lidská práva a demokratické hodnoty v upozorňujeme už dlouhá léta. Jaké se nám zatím dostalo odpovědi? Komise se podvolila Orbánovu vydírání, uvolnila jeho zkorumpované vládě miliardy eur ze zmrazených fondů a namísto vymáhání dodržování demokratických hodnot zjednodušuje už tak tragickou situaci v zemi, kterou jsme v Evropském parlamentu právoplatně odmítli nazývat funkční demokracií,” vysvětluje pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Právě neopodstatněné uvolnění 10,2 miliardy eur z původně zmrazených fondů vzbuzuje mezi europoslanci obavy, zda Komise nerezignovala na své sliby bránit jednotnou a demokratickou Evropu. „Předsedkyně Komise Von der Leyen každoročně slibuje, že ochrana právního státu zůstává její prioritou. Místo toho ale sledujeme, jak se nechá v první možné příležitosti zatlačit do rohu a uzná Maďarsku třeba i naprosto smyšlené soudní reformy, ačkoliv země místo toho přijala zákon na potlačení opozice,” varuje Peksa.

Velkým tématem usnesení je stagnující slyšení s Maďarskem podle článku 7. SEU, který by v krajních případech připravil Maďarsko o hlasovací právo v Radě EU. „Maďarsko si dlouho krylo záda s Polskem, které čelilo podobným problémům. Slyšení nešlo posunout dál, neboť byl potřeba jednomyslný souhlas. Polsko dnes už ale Orbánovo režimu záda krýt nehodlá, je proto na čase jednání oživit. Zároveň bychom se měli poučit a podobné patové situaci v budoucnu zamezit. Stačí, abychom nahradili jednomyslnost hlasování v Radě kvalifikovanou většinou,“ dodává europoslanec Peksa.

V neposlední řadě europoslanci varují nad nadcházejícím předsednictvím Maďarska v Radě EU. To má nastat už za 2 měsíce. „Vláda Viktora Orbána se v Maďarsku za poslední 2 roky odkopala jako černá ovce Evropy, která je schopna snést mnoho, pokud to prospěje jejím spojencům v Kremlu. Pokud bude taková země předsedat Radě EU, nevěstí to nic dobrého. Komisi a Radě jsme už mnohokrát navrhovali možnosti, jak tomu předejít. Bohužel ale zůstaly nevyslyšeny. Naprosto zbytečně odevzdáváme Putinovi skrze jeho loutky moc nad celou Evropou a bude nás to ještě mrzet,” zakončuje Peksa.