„Kanál Dunaj-Odra-Labe považuji za mrtvý projekt. K zastavení práce na projektu jsme se zavázali i v programovém prohlášení vlády. Projekt není ekonomicky smysluplný a představuje obrovské riziko pro krajinu a její ekosystémy. Bylo by to ohromné plýtvání veřejnými prostředky i naším přírodním bohatstvím.“
─ Ivan Bartoš

Kromě zastavení práce dojde sekundárně i ke zrušení územní rezervy, což bude mít pozitivní vliv na obce a kraje z hlediska územního rozvoje. „Jde o jedno z největších uvolnění územní rezervy za poslední dekády. Kanál blokuje desítky let pozemky, které nemohly být ničím jiným zastavěny. Nyní je bude možné konečně smysluplně využít pro další rozvoj přilehlých obcí. Obce je budou moci využít třeba na výstavbu nových bytů,” sdělil předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

„Tento megalomanský projekt, který byl snem prezidenta Zemana, považuji za hazardování s naší krajinou a za rozhazování peněz daňových poplatníků pod vlivem podivných lobby. Masivně investovat do lodní dopravy v ČR nedává smysl zvlášť v době, kdy se potýkáme s důsledky sucha. Obávám se, že o projektech na rozsáhlé úpravy stávajícího toku Labe ještě uslyšíme,” okomentovala poslankyně Klára Kocmanová.