Internetové vyhledávače nejsou zdrojem škodlivého materiálu, pouze jakýmsi rozcestníkem. Návrh národních vlád vyhledávačům nařizuje, aby z výsledků odstranily stránky, které obsahují fotografie zneužívaných dětí. Tím však neřeší jádro problému, tedy fakt, že se daný materiál na Internetu nachází,“ vysvětluje europoslanec a člen předsednictva Evropského parlamentu Marcel Kolaja, který se návrhu věnuje z pozice stínového zpravodaje. 

Dále neexistuje záruka, že legislativa nebude v budoucnu použita jako precedens k omezování jiného obsahu, než nyní Evropská komise zamýšlí. Národní autority jednotlivých členských zemí totiž získají pravomoc požadovat odstraňování odkazů bez potvrzení soudem. Hrozí tak, že možnosti odstranění konkrétních výsledků z internetového vyhledávání zneužijí vlády s autoritářskými tendencemi k omezování dosahu svých politických soupeřů či kritiků.

„Dát národním vládám do rukou další nástroj na cenzuru nepohodlných informací by bylo velké pochybení. Zejména nyní, kdy se například maďarský premiér Viktor Orbán čím dál více vzdaluje demokratickým principům a sklouzává k autoritářským praktikám. Evropané mohou ve výsledku částečně přijít o právo na informace a tomu musíme zabránit”, dodává Kolaja.

Kontroverznímu návrhu Komise se Marcel Kolaja věnuje jako stínový zpravodaj výboru pro kulturu a vzdělávání (CULT). V lednu k problematice spustil kampaň OchranujNespehuj.eu, ve které vybízí k efektivní ochraně dětí skrze cílenou prevenci ve školách, dostupnou pomoc pro oběti a změnu legislativy. Na webových stránkách lidé najdou také vzdělávací materiály pro děti i rodiče nebo petici, kde se mohou vůči návrhu Komise vymezit.