„V debatě televize CNN Prima News jsem se zeptala pana Gregora, místopředsedy Aliance pro rodinu, kdo vlastně tuto neziskovku financuje. Důvod mé otázky byl jednoduchý. V Evropě se objevily analýzy o nepřímém financování některých aktivit ultrakonzervativních organizací, mimo jiné z peněz ruského oligarchy blízkého Kremlu. Poukázala jsem na to, že tyto analýzy lze vykládat i tak, že putinovský režim masivně financuje některé ultrakonzervativní organizace v Evropě. Vycházela jsem z veřejně dostupných zdrojů a chtěla se ujistit, jak to ve skutečnosti je, když existují ideově velmi blízké výroky o LGBT lidech mezi Aliancí pro rodinu a Putinovým režimem,“ vysvětluje Olga Richterová s tím, že na ni po debatě spolek podal žalobu, kterou nyní soud ve všech bodech zamítl.

„V rámci těchto investigací padly i informace o nepřímém financování některých aktivit například polské organizace Ordo Iuris, s níž Aliance pro rodinu spolupracuje a jsou společně členy tzv. Aliance pro společné dobro, mimo jiné z peněz ruského oligarchy blízkého Kremlu. Tyto dokumenty na mě působí věrohodně, i když o ně údajně v Polsku probíhá soudní spor na základě žaloby Ordo Iuris, dodává Richterová a upozorňuje například na článek Klementyny Suchanow, který přímo navazuje na její knihu Tohle je válka. Ženy, fundamentalisté a nový středověk (vydanou v polštině v roce 2020).

„Tento text odkazuje na konkrétní, rovněž zveřejněné dokumenty, včetně výpisů z účtů. Proto bylo na místě, aby Aliance veřejnosti deklarovala svůj postoj k této věci a dotaz ohledně financování byl zcela na místě. Není totiž jasné, jaké má Aliance pro rodinu zdroje. Například v minulém roce získala oficiálně příspěvky ve výši skoro pět milionů korun. Jan Gregor na moji otázku odpověděl, že Aliance pro rodinu je financována anonymními drobnými dárci a popřel, že by byla financována z ruských zdrojů. Já ale vnímám jako svou povinnost ptát se, když mám pochybnosti v takto zásadní věci, a jsem ráda, že žiju v zemi, kde je to možné. Což dnes soud opět potvrdil,“ upřesnila Richterová, podle které jde o precedentní spor o svobodu slova v Česku.

Aliance pro rodinu dlouhodobě vystupuje mimo jiné jako odpůrce narovnání práv stejnopohlavních párů. Lobbuje například za změnu našeho ústavního zákona tak, aby bylo v Česku zakotveno manželství výhradně jen jako svazek muže a ženy, což Piráti razantně odmítají, protože jediný cíl této změny je ztížit cestu k rovnoprávnosti. Do povědomí veřejnosti se spolek zapsal také například výroky předsedkyně Jany Jochové, která zlehčila důležitost volebního práva žen s tím, že když by měla manžela, jako má teď, tak proč by volební právo nemohl vykonávat za ni. Dále upoutala nehorázným prohlášením, že rozhodnutí Světové zdravotnické organizace o vyřazení homosexuality ze seznamu nemocí vnímá jako politickou záležitost.