Praha, 26. března 2021 – Piráti a Starostové dnes již posedmé odmítli prodloužení nouzového stavu. Povedlo se jim prosadit doprovodné usnesení Sněmovny, aby zákaz přejezdů mezi okresy skončil nejpozději po Velikonocích. Stejně tak zavázali vládu k vypracování komplexního plánu pro návrat studentů do škol reflektující efektivní přístupy jako jsou rotační výuka a spolehlivé testování. Kabinet má rovněž vysvětlit, proč neobjednal všechny dostupné vakcíny ze společného nákupu zprostředkovaného EU či zveřejnit seznam spolehlivosti jednotlivých značek antigenních testů. Díky Pirátům a Starostům by se měly i otevřít farmářské trhy za přísných epidemiologických podmínek, být povoleno individuální sportování dětí a mládeže s trenérem či lázeňská pocovidové péče pro širší skupiny zájemců.

„Stejně jako loni v červnu, kdy jsme varovali před druhou vlnou a vláda to zlehčovala, i nyní jsme navrhli doprovodná usnesení Sněmovny, která by pomohla k zvládnutí pandemie, ulevila lidem i firmám a revidovala ta omezení občanů, která nemají velký efekt. Více než polovinu usnesení se nám podařilo prosadit - šlo například o ukončení zákazu přejezdů mezi okresy nejpozději po Velikonocích či umožnění individuálního sportování dětí a mládeže. Zavázali jsme rovněž kabinet k vypracování komplexního plánu na bezpečný návrat žáků do škol, který následně předloží k připomínkování. Vládní poslanci však zamítli některá zásadní usnesení jako férovou úpravu kompenzací či výrazné posílení infrastruktury pro masivní očkování. V platnosti také na Velikonoce zůstává nesmyslný zákaz ježdění na vlastní chalupy nacházející se mimo okres, i když by měl člověk negativní test,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Nezpochybňujeme vážnost situace a děláme maximum pro to, abychom prosadili opatření, která pomohou vyvést zemi z krize. Tak, aby nouzový stav už nebyl potřeba. Jednali jsme proto v uplynulých týdnech s ministry i s panem premiérem, předkládali jim řadu návrhů, výsledek ale nebyl valný. Opakuje se znovu situace z prosince – vláda nedisponuje žádným strategickým výhledem. Máme více imunních, pandemický zákon a brzy bude situace pod kontrolou, pro opětovné prodloužení nouzového stavu o 30 dnů jsme proto nemohli hlasovat,“ doplnil předseda Pirátů Ivan Bartoš s tím, že se Starosty žádali vládu například o doložení účinnosti jednotlivých opatření daty. Ať již šlo o opatření, která strany samy prosadily – testování ve firmách a krizovou nemocenskou. Nebo nařízení vlády typu nošení roušek v zástavbě, když v okolí nejsou žádní lidé. Bohužel bez výsledku.

Vláda prosadila další prodloužení nouzového stavu za přispění hlasů KSČM.

„Vláda musí nést plnou odpovědnost za současnou kritickou situaci, ke které velkým dílem přispěla. Měla by tedy sama nést i plnou odpovědnost za nouzový stav. Doufáme nicméně, že k prodlužování došlo už skutečně naposledy. A že se situace zlepší natolik, aby mohl začít platit pandemický zákon, který jsme se Starosty ve Sněmovně s podporou dalších stran prosadili,“ popsal Michálek.

Piráti a Starostové přitom byli ochotni najít s vládou určitou shodu v případě, že splní jimi předložené konkrétní body.

„Byli jsme ochotni a připraveni za jasně definovaných podmínek s vládou jednat, nikoliv pro vládu, ale pro zdravotníky a hejtmany. Vládou vedená chaotická rozhodnutí ke zlepšení situace nepřispěla, zásluhu totiž mají zejména lidé v regionech, kteří s nákazou skutečně bojují a mají na bedrech celý systém očkování a celého zdravotnictví. Namísto ambice situaci skutečně řešit a vést s námi, opozicí, konstruktivní diskuzi, se raději kabinet opakovaně spoléhá na hlasy komunistů, a to za pochybných podmínek,“ uzavřel předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.