„Náš poslanecký návrh již schválila vláda. Ve sněmovně jsme dnes za Piráty hlasovali pro to, aby se zákaz prodeje nikotinových sáčků mladistvým do 18 let schválil ve zrychlené podobě. Chceme, aby omezení prodeje nikotinových sáčků vstoupilo v platnost co nejdříve,” uvedla pirátská poslankyně a spolupředkladatelka novely zákona Klára Kocmanová. Samotný návrh ještě doplní vyhláška Ministerstva zdravotnictví, která omezí obsah nikotinu v sáčcích a upraví vzhled obalů, aby nebyly pro mladistvé tolik lákavé.

Prodej nikotinových sáčků není, na rozdíl od tabákových výrobků, nijak regulován. Sáčky sice neobsahují tabák, ale jejich součástí je nikotin, kterého je zde často mnohem více než v klasických cigaretách. „Nikotin je silné návykový, a jako takový nepatří do rukou dětem. Při ochraně zdraví dětí není na co čekat,” dodala Klára Kocmanová.

Předávkování nikotinem může vést až k otravě a k selhání celého organismu. Nejviditelnějším rizikem je ale rychlý nástup silné závislosti na nikotinu samotném. To je provázeno vznikem tzv. tolerance, což uživatele nutí neustále zvedat pravidelné dávkování látky. U dětí může nikotin poškodit vývoj mozku, protože je pro nedovyvinutý mozek neurotoxický. Rychleji se u nich také rozvíjí fyzická závislost.