„Jsem rád, že se povedlo sestavit silný tým kompetentních lidí, kteří za sebou mají kus odvedené práce. A potřebné znalosti i zkušenosti, aby dokázali na evropské úrovni prosazovat zájmy občanů a přispívat k spravedlivé a prosperující Evropě jako celku, uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Do čela kandidátky jsme si jako Piráti zvolili silné a autentické osobnosti. Společně s nimi můžeme přinést pozitivní změny v Evropě i v naší zemi. Pevně věřím, že získáme víc mandátů než máme doposud a budeme moci ještě efektivněji prosazovat naši liberální politiku a pracovat na jednotné, moderní Evropě respektující lidská práva,” popsal Marcel Kolaja, jenž vedl pirátskou kandidátku do eurovoleb i v roce 2019. Česká republika má v Evropském parlamentu celkem 21 poslanců, z toho tři z nich jsou zástupci českých Pirátů.

Stejně jako Kolaja i Markéta Gregorová byla poprvé zvolena do Evropského parlamentu v roce 2019. Obhajovat mandát bude z druhého místa kandidátky. „Znamená to pro mě nejenom významnou zpětnou vazbu pro mojí dosavadní práci, ale taky závazek být lepší a využít té nenahraditelné pětileté zkušenosti ve prospěch pirátských myšlenek. Jak víte, věnovala jsem se doposud bezpečnostním a lidskoprávním tématům s důrazem na nové technologie. Ráda bych ve svém forte zůstala a rozšířila ho o důraz na umělou inteligenci,” nastínila Gregorová s tím, že umělá inteligence může změnit pravidla hry v mezinárodní bezpečnosti i z hlediska zesílené propagandy zemí, jako je Čína nebo Rusko.

„Plíživé zkonzervativnění Evropy se sebou přináší větší tendenci šmírovat každý náš pohyb a používat to proti nám. Proto bych ráda zužitkovala svoje zkušenosti a přinutila konečně Evropu jednat. Někdo začít musí. Já nehodlám nechat autoritáře, aby nám vzali svobodu,” dodala Gregorová.

Trojka na kandidátce Zuzana Klusová pracuje jako vedoucí sociální služby pro děti v sociálně vyloučené lokalitě na Karvinsku. Na půdě europarlamentu se chce věnovat sociálně a hospodářsky ohroženým regionům jako to dělala doposud na lokální úrovni: „Každý jeden hlas pro mě je zároveň hlasem pro pomoc uhelným regionům. Chudoba, nerovnost a nespravedlnost jsou živnou půdou pro růst extremismu a šíření dezinformací. Jsem ráda, že my jako Piráti si to uvědomujeme. Místo šmírování, represe a cenzury chceme jít cestou systematické pomoci a vzdělávání a totéž prosazovat i v rámci Evropské unie.

„Mým cílem je zlepšit životní prostředí, ale především ruku v ruce s tím také kvalitu života lidí v uhelných regionech. Chci, aby evropské miliardy pomohly řešit skutečné problémy skutečných lidí. Chci bojovat za svobodnou, udržitelnou, ale také sociálně spravedlivou Evropu, kde má každý člověk bez ohledu na svůj původ, společenský status, sexuální orientaci nebo vzhled stejnou šanci uspět,” popsala Klusová.

Na čtvrtou pozici pirátské kandidátky si členská základna zvolila současného europoslance Mikuláše Peksu. Ten se v Bruselu věnuje dotačním politikám, ochraně právního státu, digitalizaci a modernizaci ekonomiky s ohledem na udržitelnost a ochranu klimatu. „Snaha o transparentní, férovou a udržitelnou Evropu jistě nevyvolává radost u českých dotačních oligarchů, ať už je to agrobaron Andrej Babiš nebo uhlobaroni jako třeba Daniel Křetínský. Evropa ale musí sloužit všem občanům, ne jen těm vyvoleným,“ uvedl Peksa.

Pětkou kandidátky je analytik David František Wagner, který má zkušenosti mimo jiné s tvorbou evropské legislativy: „V europarlamentu bych chtěl prosazovat férovou hospodářskou soutěž, spravedlivé daně i rozumné přidělování dotací. Výzvy pro životní prostředí zvládneme jen jako inovativní, pestrá a bohatá společnost”

Medailonky pirátského čela kandidátky do Evropského parlamentu:

Marcel Kolaja

Marcel Kolaja (29. 6. 1980) vystudoval informatiku na Masarykově univerzitě v Brně. Pracoval na různých pozicích v oboru informačních technologií, například jako produktový manažer. V roce 2019 byl za Piráty zvolen do Evropského parlamentu. V minulosti byl jeho místopředsedou, nyní zastává pozici kvestora.

Věnuje se zejména tématům spojeným s fungováním společnosti v digitálním věku. Prosazuje otevřené technologie, svobodu na Internetu, nezávislost médií, transparentnost a sjednocenou Evropu. Jako kvestor má na starosti administrativu a finanční záležitosti spojené s chodem instituce. Kromě toho působí ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů a ve výboru pro kulturu a vzdělávání. Angažoval se také ve výboru pro prošetření používání špionážního softwaru Pegasus a ve zvláštním výboru pro umělou inteligenci v digitálním věku.

Ve volném čase běhá, jezdí na kole či na motorce a vyráží na výlety se psím parťákem Freddiem. Je velkým milovníkem hor a přírody obecně.

Markéta Gregorová

Markéta Gregorová (14. 1. 1993) se narodila v Mostě, má bakalářský titul z oborů Mezinárodní vztahy a Evropská studia a magisterský z oborů Veřejná správa a Bezpečnostní studia. Pracovala jako testerka webových aplikací, e-commerce specialistka, i jako markeťačka a PRistka. V říjnu 2018 se stala neuvolněnou zastupitelkou města Brna, tuto funkci složila po získání mandátu europoslankyně v květnu 2019.

V Evropském parlamentu se věnuje omezení vývozu zbraní, hybridním hrozbám a dalším tématům souvisejícím s bezpečností, ale i lidskými právy pod útlakem autoritářů. Působí ve výboru pro mezinárodní obchod, koordinuje výbory pro bezpečnost a obranu a cizí vměšování a dezinformace a je členkou výboru pro ústavní záležitosti a zahraniční věci. V budoucnu se chce nadále věnovat vlivu moderních technologií na naši bezpečnost, se zaměřením na umělou inteligenci.

Zpívá v kapele Definitivní ententýk, má kočku Kočku a přehnaně dlouhý seznam oblíbených YouTuberů.

Zuzana Klusová

Zuzana Klusová (28. 6. 1985) je politička, mediální konzultantka a spoluzakladatelka spolku S.O.S. Karviná. Vystudovala mediální studia a sociální práci na FSS MU v Brně. Předsedá výboru pro životní prostředí a zastupitelskému klubu Pirátů v Moravskoslezském kraji. K občanskému aktivismu ji v roce 2012 přivedl záměr OKD poddolovat malebnou část Karviné – Staré Město. I díky úsilí spolku k tomu nikdy nedošlo. V roce 2021 spolek zachránil budovu starého nádraží Fryštát, kterou chce proměnit v komunitní centrum. Nyní pracuje jako vedoucí sociální služby pro děti v sociálně vyloučené lokalitě.

V EP se chce věnovat kohezní politice a transformaci uhelných regionů a zajistit, aby všichni občané EU bez ohledu na svůj původ a status měli stejné šance a nástroje uspět. Green Deal podle ní nemůže být úspěšný, pokud se ruku v ruce se životním prostředí nezlepší kvalita života obyvatel industriálních oblastí.

Ve volném čase renovuje nábytek, chodí po horách nebo čte knihy Paula Coelha.

Mikuláš Peksa

Mikuláš Peksa (18. 6. 1986) vystudoval fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. V Německu pracoval jako správce Linuxových serverů a programátor v C++. Po návratu do Čech byl v roce 2017 zvolen poslancem PSP ČR, následně v roce 2019 poslancem Evropského parlamentu.

Zde se věnuje dotačním politikám, ochraně právního státu, digitalizaci a modernizaci ekonomiky s ohledem na udržitelnost a ochranu klimatu. Je členem parlamentních výborů pro průmysl, výzkum a energetiku, dále Hospodářského a měnového výboru, Výboru pro rozpočtovou kontrolu, Zvláštního výboru pro pandemii onemocnění COVID-19) a také podvýboru pro daňové záležitosti. Působí rovněž v delegaci EP pro Ukrajinu a vede zájmové skupiny pro Legalizaci cannabis a skupinu Přátel Tibetu.

Mikuláš momentálně žije s přítelkyní v Bruselu. Mezi jeho zájmy patří strategické počítačové a deskové hry, larpy a programování.

David František Wagner

David František Wagner (14. 11. 1988) vystudoval osmileté gymnázium v Písku a následně Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, kde po titulu bakaláře získal i titul magistra. Pracoval jako lektor, tajemník poslaneckého klubu Pirátů, asistent poslance a v současné době je poradcem a vedoucím poslanecké kanceláře europoslance Mikuláše Peksy.

Zabývá se převážně ekologickými a ekonomickými tématy. V europarlamentu by chtěl prosazovat férový trh a férový daňový systém, věnovat se životnímu prostředí a boji s klimatickou změnou. Prosazovat chce také omezení špatně nastavených dotací a obecně férové nakládání s evropskými penězi. Důležitá je pro něj promyšlená diplomatická, obchodní a průmyslová politika vůči našim partnerům i hrozbám.

Kromě politické práce se věnuje psaní analýz pro média a tvorbě a organizaci zážitkových akcí a larpů. Je autorem vzdělávacích i volnočasových her.