Praha, 3. června 2020 – Piráti dnes ve druhém čtení předložili návrh, který přiznává kompenzace pro provozovatele kožešinových farem, oproti předimenzovanému návrhu ANO však v reálných hodnotách. Vyplácení kompenzací je důsledkem změny podmínek pro podnikatele, kterým stát nyní vyplatí újmu, kterou přinesl konec jejich podnikání. Zákaz kožešinových farem prošel Sněmovnou již v minulém volebním období, v platnost vešel na začátku roku 1. února 2019. Návrh kompenzací z dílny poslankyně ANO Margity Balaštíkové však počítal s přehnanými částkami, a i když ho původně Ministerstvo zemědělství podporovalo, po kritice od návrhu dal resort ruce pryč. Dle zjištění CNN Prima News byl návrh poslankyně napsán zástupci lobby kožešinových farem.

„Poslanci Zemědělského výboru byli kolegyní Balaštíkovou a ministerstvem uvedeni v omyl, navržené kompenzace vysoce převažují tehdejší tržní hodnotu materiálu. Navrhli jsme proto starší a relevantní výpočty z roku 2017, které tehdy předložilo Ministerstvo zemědělství Senátu, a jejichž výše je zhruba poloviční proti návrhu poslankyně ANO,” uvedl poslanec Radek Holomčík, místopředseda Zemědělského výboru.

„Námi navrhovaná výše kompenzací vychází z posouzení tržní hodnoty kožek na světových aukcích z roku 2016, kdy trh ještě nebyl ovlivněn zákazem. Odpočteny jsou srovnatelné náklady na odchování jednoho zvířete. Navrhovaný příspěvek dále pokrývá odhadovanou výši průměrných nákladů spojených s ukončením chovu,” okomentoval výši kompenzací pirátský poslanec Jan Pošvář.

Výši kompenzací už dříve Pošvář i ochránci zvířat kritizovali. Sama poslankyně Balaštíková dříve uvedla, že výše kompenzací stát zruinuje. Pošvář proto vyslovil domněnku, že kompenzace jsou zástěrkou pro to, aby došlo k zabránění zákazu klecových chovů, který je součástí návrhu. Předražené kompenzace mohou být strašákem, který zabrání dalšímu zpřísňování ochrany zvířat, které se nelíbí zejména zemědělským koncernům.

Návrh byl podán v rámci druhého čtení novely zákona o ochraně týrání proti zvířatům. Pirátští poslanci a poslankyně Dana Balcarová, Jan Pošvář a František Elfmark podali celkem 16 pozměňovacích návrhů, ve kterých se zaměřují na zákaz klecových chovů a dalších opatření ke zlepšení života hospodářských zvířat, lepší možnosti odhalovat nelegální množírny, či omezují mrzačení ptáků.