Praha, 31. května 2022 – Piráti na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny představili opatření pro pomoc se zvýšenými životními náklady domácností v důsledku vysokých cen energií a nárůstu inflace. Navrhují zavést mimořádné dočasné zdanění zisků energo baronů na sociální účely, stejně jako to zavedla Velká Británie. Návrh má ulevit střední třídě a nízkopříjmovým. „Uhelné elektrárny výrazně profitují z ekonomických dopadů války na Ukrajině, zatímco domácnosti na ně naopak doplácejí. Středovým řešením je nastolit větší rovnováhu. Z naší strany jde o pokračování bonusu na energie, který už od ledna prosazujeme, aby naše země nespadla do chudoby,” řekl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Máme tady válku, zdražuje všechno od potravin a domácnosti na to doplácejí a platí stále vyšší účty. Jenže jedna skupina na válce vydělává, a tou skupinou jsou uhlobaroni. Chceme pomoci střední třídě a nízkopříjmovým skupinám. Zisky z megawatthodiny uhelné elektřiny uhlobaronů v roce 2019 byly 200 korun, dnes, o 3 roky později, je to 2000 korun za megawatthodinu, což je desetinásobný nárůst zisku. To je věc, kterou nemůžeme přehlížet, pokud tady máme na jedné straně trpící domácnosti a na druhé straně tady někdo na válce vydělává. Je potřeba, abychom v této těžké době zachovali solidaritu a stejně jako ve Velké Británii, kde zavedli mimořádné a dočasné zdanění zisků energo baronů na sociální účely, by měla i česká vláda v tomto učinit razantní kroky. Nedopustíme, aby se ze střední třídy stali chudí, a z chudých ti, kteří si v zimě ani nezatopí. Vzhledem k tomu, že tyto prostředky jdou ze zisku uhlobaronů, tak se to nedotkne konečných spotřebitelů,” sdělil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Podle Michálka je pak dalším opatřením, které by mělo být zavedeno v zájmu řešení energetické krize, využití prostředků v Modernizačním fondu, kde v následujících deseti letech přibude asi 400 miliard korun: „Nechceme prohlubovat závislost na Rusku, naopak peníze, které jsou teď ve fondu alokované na plyn, převedeme na zateplování, ekologicky šetrnou podporu obecního bydlení, solární střechy a podporu obnovitelných zdrojů energie.”

„V ČR je výrazně podprůměrný odvod nákupní ceny ze surovin, které platí uhlobaroni za těžbu. Zatímco v Německu je těžba surovin zpoplatněna 10 % z tržní ceny, v Česku jde pouze o několik málo procent. Jde o obrovský nepoměr, těžební společnosti mají obrovské zisky. Náklady vyvolané válkou by měly být hrazeny přednostně ze zisku těchto společností, nikoliv na úkor spotřebitelů či zadlužováním,” doplnil předseda poslaneckého klubu.

Piráti budou také dál bojovat za změnu zákona o střetu zájmů, aby zabránili koncentraci mediální, ekonomické a politické moci.

„Je nepřijatelné, aby politici vlastnili velké mediální domy a zneužívali svá média v politické soutěži. Ať už jde o poslance Babiše v tomto volebním období, nebo kohokoliv jiného v budoucnu. My podporujeme svobodnou soutěž politických stran za férových podmínek. ANO změnu zákona o střetu zájmů obstruuje, ale my samozřejmě hledáme cesty, jak schvalování urychlit. Nedovolíme deformaci demokracie,” uvedl Michálek.