Praha, 9. října 2018 - Piráti stáli u zrodu Parlamentní skupiny přátel Tibetu. Ta dnes zahájila svou činnost u příležitosti přijetí předsedy tibetské exilové vlády Lozanga Sanggjäa na půdě parlamentu. Setkání proběhlo v Zeleném salonku v Kolovratském paláci na Praze 1. Na stejném místě, kde před dvěma lety proběhlo přijetí Jeho Svatosti Dalajlámy.

„Mám radost, že se nám na půdě parlamentu podařilo vytvořit nadstranickou platformu, díky které můžeme šířit osvětu a po vzoru dalších evropských parlamentů podpořit Tibeťany. Česká zahraniční politika je jednostranná ve prospěch čínského režimu. My podporujeme dialog a skutečné řešení problémů tibetské oblasti,“

říká pirátský poslanec František Kopřiva, předseda skupiny.

Parlamentní skupina plánuje jménem svých členů pořádat semináře o místních problémech, vernisáže prezentující jedinečnost a svébytnost tibetského regionu a umožnit dialog s tibetskými osobnostmi. Čínská lidová republika vede politiku potlačování tibetské kultury, náboženských praktik a infrastrukturními zásahy přispívá k trvalému poškozování životního prostředí v Tibetu.

„Jako alarmující vnímám devastaci životního prostředí v Tibetu, který je zásobárnou vody pro velkou část Asie a lákavým zdrojem nerostného bohatství pro čínské těžaře. Je třeba o situaci mluvit a parlamentní skupina pro Tibet je to správné místo, kde můžeme začít,“

dodává pirátská poslankyně Dana Balcarová, která společně s Františkem Kopřivou, Markem Bendou z ODS a senátorkou Jitkou Seitlovou skupinu zorganizovala.

Mimo členy parlamentní platformy se přijetí zúčastnili zástupci nadace Forum 2000, která návštěvu zprostředkovala, zástupci předních českých organizací podporujících Tibet a někteří zahraniční hosté týdenní konference Fora 2000. Ještě před samotnou akcí navštívil Lozang Sanggjä osobně pirátský poslanecký klub, na němž se setkal s předsedou Ivanem Bartošem a pirátskými zástupci skupiny. Aktivity Pirátů ve věci Tibetu nastartovala březnová návštěva zástupce tibetské kanceláře pro střední Evropu Ngodupa Dorjeeho v Poslanecké sněmovně PČR.